Mesterképzési szakra a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott végzettségekkel lehet felvételt nyerni, amelyek a Felvi.hu Szakleírások menüpontjában találhatók.
A felvételi vizsga alatt nem a hagyományos értelemben vett jelenléti vizsgát kell érteni, hanem az alábbiakban részletezettet.
Azon jelentkezők felvételi pontszámát, akik a 2024/2025. tanév első (őszi) félévében, a BME Gépészmérnöki Kar valamely alapképzési szakján záróvizsgával egybekötött felvételin vesznek részt ("belső jelentkezők"), a következők szerint állapítja meg az eljáró felvételi bizottság:
A következő tájékoztatás azon felvételizőkre ("külső jelentkezők") vonatkozik, akik nem a 2024/2025. tanév első (őszi) félévében a Gépészmérnöki Kar valamely alapszakján tesznek záróvizsgát (azaz korábbi tanulmányi félévben tettek záróvizsgát VAGY a záróvizsgájukat nem a BME Gépészmérnöki Kar valamely alapképzési szakján tették).
Az írásbeli felvételi "vizsga" során az eljáró felvételi bizottság a jelentkező által benyújtott következő írásos anyagok alapján állapítja meg a felvételi pontszámot:
Az egyes kategóriákban adható maximális pontszámok [összesen legfeljebb 45 pont] a következők:
A felvételizőket segítendő útmutatók készültek a Kar részéről a záródolgozat összefoglaló és a motivációs levél elkészítéséhez. Ezekben az útmutatókban az értékelési (pontozási) eljáráshoz igazodva megadták azokat a tartalmi szempontokat és formai előírásokat, amelyek ezek sikeres elkészítéséhez hozzájárulhatnak. Az útmutatókat az alábbi hivatkozásokon kerestztül érhetik el: https://gpk.bme.hu/hu/cikkek/386
A jelentkezőknek az itt meghatározott írásos anyagokat 2024. december 18. napjáig kell elküldeni a felveteli@gpk.bme.hu címre. Amennyiben a küldendő file(ok) mérete a 10 MiB-ot meghaladná, ezt a tényt jelezni szükséges, és abban az esetben valamely felhő alapú tárhelyen kell elérhetővé tenni a felvételi anyagot.
Ez a pontszám a teljes tanulmányi időszakra számított kreditekkel súlyozott tanulmányi átlag kilencszerese.
Szakmai tudományos munka alatt a felsőoktatási intézményben vagy kutatóintézetben folyó kutatási tevékenységben való aktív részvételt kell érteni, melyet a kutatási projekt vezetője írásban igazol. Szakmai tudományos munkának számít a felsőoktatási tananyagfejlesztés, melyet az oktató igazol. A többletpont mértéke a végzett tevékenység volumenével arányos.
Szakmai publikáció esetén az idegen nyelven, külföldön írásban megjelent publikáció 4, az idegen nyelven belföldön írásban megjelent publikáció 3, a magyar nyelven belföldön írásban megjelent publikáció 2, a csak szóban, magyar nyelven elhangzott publikáció, magyar nyelvű poszter 1 pontot ér. A külföldön, idegen nyelven tartott szóbeli előadás vagy poszter 2 pontot ér.
Szakmai tevékenység alatt a képzés keretein túlmutató szakmai (fejlesztő, alkotó) munkát kell érteni. A kötelező szakmai gyakorlat vagy munkaviszony nem eredményez többletpontot. Szakmai tevékenységnek számít a szakkollégiumban, öntevékeny körben, szakmai egyesületben végzett munka is, melyet a szakkollégium, öntevékeny kör, illetve egyesület vezetője írásban igazol. A többletpont mértéke a végzett tevékenység volumenével arányos.
A demonstrátori tevékenység külön jogcímen igazolandó.
Tudományos konferencia részvétel alatt a publikáció nélküli konferenciarészvételt kell érteni, amely esetben külföldi konferencia esetén 3, belföldi konferencia esetén 1 pont adható. A konferencia szervezője igazolja a részvételt.
Szakmai versenyen való eredményes (1-6. helyezés) részvétel, amelyet a jelentkező oklevéllel vagy a verseny szervezője igazol.
A hallgatók által fizetendő díjakról és térítésekről, a mentességekről és kedvezményekről, a díjak befizetésének, kezelésének szabályairól, továbbá a hallgatói támogatások megállapításának elveit, az odaítélés feltételeinek, módjának és az eljárási rendnek szabályait, valamint a támogatások időtartamát, jogcímét a BME Térítési és Juttatási Szabályzata (TJSZ) tartalmazza, amelynek hatályos változata az alábbi oldalon érhető el: https://hszi.bme.hu/juttatasok/szabalyzatok/tjsz/
Néhány hallgatói juttatás (ösztöndíj) mértéke a Gépészmérnöki Karon, tájékoztató jelleggel:
- Tanulmányi ösztöndíj: min eredmény 3,40 (alapképzési szakon); 4,00 (mesterképzési szakon)
- Tanulmányi ösztöndíj: 42.500 - 160.000 Ft/félév
- Szakmai, tudományos ösztöndíj: 8.500 - 300.000 Ft/félév
- Közösségi ösztöndíj: 1.500 - 120.000 Ft/félév
- Rendszeres szociális ösztöndíj: 125.000 - 450.000 Ft/félév
- Rendkívüli szociális ösztöndíj: 0 - 400.000 Ft/alkalom
Kollégiumi elhelyezés pályázat útján nyerhető el. A kollégiumi elhelyezés havi térítési díja
- állami ösztöndíjas hallgatónak: 9.320 - 11.650 Ft,
- önköltséges hallgatóknak: 20.970 - 23.300 Ft.
Az összegek tájékoztató jellegűek.
Bizonyos juttatások csak állami ösztöndíjas képzési formában érhetők el a hallgatók számára.
Az egyes mesterképzési szakokra - legalább - alapképzési szakon szerzett végzettség birtokában lehet bekerülni. Az egyes alapszakok a kiválasztott mesterszak vonatkozásában lehetnek feltétel nélkül, teljes kreditelismeréssel elfogadottak, részleges kreditelismeréssel elfogadottak, továbbá az előző két csoportba nem tartozók. A részleges kreditelismeréssel elfogadott alapszakokat, valamint az ilyen esetben a mesterképzésbe történő felvétel után teljesítendő ún. felvezető tantárgyakat külön tájékoztató foglalja össze. A tájékoztató és a kreditelismerési eljárásokkal kapcsolatos információk a Gépészmérnöki Kar honlapján érhetők el: https://gpk.bme.hu/hu/cikkek/386