FFT Megjelenítő
Szegedi Tudományegyetem (SZTE)
SZTE BTK Pszichológiai Intézet
pszichologia.btk@szte.hu
SZTE-BTK Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, általános felvételi tájékoztatás
+36 62 544-819
+36 62 544-364
+36 62 544-363
felveteli.btk@szte.hu
6722 Szeged, Egyetem utca 2.
banner image
pszichológia (M)
Képzési szint
mesterképzés (MA/MSc)
Munkarend
nappali
Telephely
Szeged
Nyelv
magyar
Képzési idő
4 félév
Képzési terület
bölcsészettudomány
Finanszírozási forma
önköltséges
Önköltség összege
370 000 Ft/félév

Minimum pontot nem határozott meg a felsőoktatási intézmény.
Oklevél megfelelősége

Mesterképzési szakra a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott végzettségekkel lehet felvételt nyerni, amelyek a Felvi.hu Szakleírások menüpontjában találhatók.


Mesterképzés esetén a jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben kell értékelni, amely tartalmazza a többletpontokat is.

Felvételi pontok
Pontszám
felvételi vizsga (írásbeli és szóbeli)
70
Vizsgadíj
4000 Ft
Vizsga időpontja
2025.05.05. - 2025.07.06.
Vizsgainformáció

A felvételi vizsga magyar nyelven folyik. 

Előzetes felkészülést igényel.

A pályázónak egy előzetesen elkészített, empirikus vizsgálatot tartalmazó referenciamunkát kell beküldenie. A dolgozat bármilyen témából készülhet (pl. általános lélektan, személyiség-, szociálpszichológia, fejlődéslélektan, munka- és szervezetpszichológia). Az írásbeli dolgozatban be kell mutatni a vizsgálatot, a vizsgálati módszereket, az eredményeket (szakirodalmi háttérbe rendezve), illetve értelmeznie is kell az eredményeket.


 Az írásbeli referenciamunka elkészítésének formai kritériumai: Maximum 10 oldal, ami bemutatja a vizsgálatot és a vizsgálathoz szorosan köthető szakirodalmi hátteret. A
 dolgozat készülhet a jelentkező korábbi műhelymunkája vagy szakdolgozata alapján. Amennyiben a jelentkezőnek már megjelent elsőszerzős, lektorált pszichológiai közleménye, akkor a közleményt is be lehet nyújtani referenciamunkaként, ebben az esetben a terjedelem meghaladhatja a 10 oldalt.  A dolgozatnak legyen fedőlapja, tartalomjegyzéke, amit kövessen egy egyoldalas összefoglaló a dolgozatról. A dolgozat végén legyen a melléklet. A fedőlap, a tartalomjegyzék, az egyoldalas összefoglaló, az irodalomjegyzék és a melléklet nem képezik a 10 oldal részét.
A dolgozatot Times New Roman betűtípussal, 12-es betűnagysággal, 2,5-es margókkal és 1,5-es sortávolsággal kell elkészíteni.


A szóbeli vizsga előtt a pályázónak egy „motivációs levelet” és egy rövid önéletrajzot (1-1 oldal terjedelemben) kell készítenie, melyben röviden bemutatja szakmai alkalmasságát, rátermettségét, és azt, hogy miért az adott specializációra szeretne jelentkezni. A szóbeli vizsga során a hallgatónak röviden be kell mutatnia az előzetesen beküldött írásbeli dolgozatát (referenciamunka), valamint a bizottsággal egy motivációs beszélgetést folytat a jelentkező a motivációs levél alapján.

Egy PDF-fájlban kell elküldeni (sztepszichint@gmail.com) az önéletrajzot, a motivációs levelet és a referenciamunkát az alábbi elnevezéssel: VezetéknévKeresztnév_felvételiSZTE. 

Beküldési határidő: 2025. 06. 02. Utólag nem pótolható. 

 

A pontozás szempontjai: 

(1) Írásbeli (30 pont)

  • struktúra (max. 6 pont)
  • módszertan (max. 6 pont)
  • értelmezés (max. 6 pont)
  • újszerűség (max. 6 pont)
  • szakirodalom (max. 6 pont)

(2) Szóbeli (40 pont)

A bizottság értékeli a pályázó írásbeli referenciamunkájának bemutatását (szakirodalmi tájékozottság, a vizsgálat logikus összefüggéseinek kiemelése és az eredmények gyakorlati használhatósága), valamint a jelentkező motivációját.

A vizsgán összesen 70 pont szerezhető.

A rangsorolás kritériumai, szempontjai: 

A szóbeli felvételin kapott pontszám (max. 70), a bemeneti oklevél minősítéséből számított oklevélpont (max. 20) és az esetleges többletpontok (max. 10) alapján kialakuló összpontszám (max. 100) alapján a legmagasabb pontszámú jelentkezők vehetők fel a létszámkorlát erejéig az esetlegesen beállított minimum pontszám figyelembevételével.

Igazolás módja

A felvételi vizsgák időpontjáról és helyéről írásban értesítik a felvételizőket. 

A vizsgadíj befizetése

Az SZTE BTK felvételi vizsgadíját az alábbi linken lehet befizetni 2025. május 1–31. között: https://modulo.etr.u-szeged.hu/Modulo2/e-szte/login?requested=%2fModulo2%2fe-szte

Útmutató a kitöltéshez: https://u-szeged.hu/iszi/ugyleirasok/felveteli-vizsga-befizetes

A regisztráció során úgy adja meg a nevét és az e-mail-címét, ahogy az az E-felvételiben szerepel! 

Amennyiben ugyanannak a szaknak mindkét munkarendjét vagy finanszírozási formáját megjelölte, csak egy vizsgadíjat kell fizetnie! 

A fizetést a Modulo rendszerben csak elindítja, de a fizetés a SimplePay felületen történik. Probléma esetén a számlavezető bankhoz forduljon! 

Regisztrációs vagy kitöltési probléma esetén a modulo@szte.hu címen tudnak segíteni. A hibabejelentésbe írja bele a felhasználónevét, a hiba minél pontosabb leírását, esetleg csatoljon képernyőképet!

A befizetés akkor tekinthető teljesítettnek, ha a tranzakciót sikeresnek mutatja a Modulo. Sikertelen tranzakció esetén az űrlap lezárul és új űrlapot kell indítani az új befizetési próbálkozáshoz.

oklevél minősítése
20
Igazolás módja

A bemeneti oklevél minősítése adja a pontszámítás alapját, ötfokozatú skálán, egészre kerekítve.

Igazolás módja: felsőfokú oklevél (közhiteles nyilvántartásból vagy ha abban nem szerepel, akkor dokumentummal).

Amennyiben az oklevélen nem szerepel a minősítés, fel kell tölteni a minősítést tartalmazó oklevélmellékletet vagy leckekönyvet.

Külföldi dokumentum esetén hivatalos fordítást is kell csatolni (kivéve, ha az angol, német vagy francia nyelvű). 

Esélyegyenlőségért (hátrányos helyzet, fogyatékosság, gyermekgondozás) legfeljebb 4 pont adható.
Jogcím
Pontszám
fogyatékosság
3
gyermekgondozás
1
hátrányos helyzet
2
1. felsőfokú (C1) komplex nyelvvizsga
3
1. középfokú (B2) komplex nyelvvizsga
2
2. felsőfokú (C1) komplex nyelvvizsga
3
2. középfokú (B2) komplex nyelvvizsga
2
3. felsőfokú (C1) komplex nyelvvizsga
3
3. középfokú (B2) komplex nyelvvizsga
2
Pro Scientia aranyérem
5
OTDK 1-3. helyezés
3

Juttatásokkal és önköltségekkel kapcsolatos információk

A Szegedi Tudományegyetemen elérhető ösztöndíjakról az Egyetem honlapján olvashat: http://u-szeged.hu/osztondijak

Az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán elérhető ösztöndíjak:

  • Tanulmányi ösztöndíj: 64.250-213.750 Ft/félév 
  • Szakmai/tudományos ösztöndíj: 5.000-45.000 Ft/félév
  • Közéleti ösztöndíj: 30.000-60.000 Ft/félév
  • Rendszeres szociális ösztöndíj: 57.500-102.500 Ft/félév
  • Rendkívüli szociális ösztöndíj: 20.000-30.000 Ft/alkalom

Az önköltséges hallgatóknak részletfizetési lehetőséget biztosít az SZTE. A féléves önköltséget három részletben lehet kiegyenlíteni.

Egy tanév elvégzése után az önköltséges hallgatóknak tanulmányi eredményük alapján lehetőségük nyílhat állami ösztöndíjas finanszírozási formára átkerülni az adott képzésen felszabadult helyek erejéig.


Képzési és kimeneti követelmények
A képzési és kimeneti követelményeket a Felvi.hu Szakleírások menüpontja tartalmazza.

Munkarendi kiegészítés
A nappali munkarendű képzésben - az érintett hallgatókkal kötött eltérő megállapodás hiányában - a hallgatók tanóráira heti rendszerességgel, munkanapokon kerül sor. Ennek megfelelően az adott szakon a képzés gyakorisága: általában hetente hétfő-péntek.

Specializációkkal kapcsolatos információk
A specializációkról bővebben az alábbi elérhetőségen található információ: https://arts.u-szeged.hu/felvetelizoknek. A legtöbb alapképzési szakon a hallgatóknak lehetőségük van a szakjukon belül, illetve más szakterületen specializációt vagy minor képzést választani, a mesterképzések legtöbbjén pedig szakon belüli specializálódásra van lehetőség. A specializációkra való jelentkezés Intézményen belüli modulfelvételi eljárás keretében történik. A választható modulok indítása és az ahhoz szükséges minimális létszám meghatározása intézményi (kari) hatáskörbe tartozik. Bizonyos szakokon a specializáció már az első félévtől indul, ezért a beiratkozást követően specializációt kell választani a Neptun tanulmányi rendszer modulválasztási felületén.

Szakmai gyakorlat
A szakon kötelező szakmai gyakorlatot teljesíteni. Az erről szóló pontos információkat megtalálja a szak képzési és kimeneti követelményében, illetve a tanárszakok esetében a Tájékoztató tanárképzésről szóló fejezetében.