Hogyan teljesíthetem az emelt szintű érettségi kötelezettséget?
2022.02.02A magyarországi alap- és osztatlan képzésekre az a jelentkező nyerhet felvételt, akinek van legalább egy emelt szintű érettségi vizsgája. De hogyan teljesítheti ezt a kötelezettséget az, aki külföldön járt középiskolába?
Az emelt szintű érettségi követelményről ebben a fejezetben lehet olvasni a Tájékoztatóban »
Három úton is elindulhat az, aki külföldi középiskolai tanulmányai után szeretné megszerezni a magyarországi felsőoktatásba való belépéshez szükséges emelt szintű érettségi vizsgát:
- jelentkezhet felsőoktatási felvételi szakmai vizsgára,
- jelentkezhet magyarországi érettségire,
- megnézheti, hogy rendelkezik-e emelt szintűnek elismert (külföldi) érettségi vizsgatárggyal, vagy indíthat bevizsgálási eljárást.
Nézzük végig sorban az egyes lehetőségeket!
1. Felsőoktatási felvételi szakmai vizsga
A felvételi eljárás része, a felsőoktatási intézmények szervezik – sikeres, legalább 45%-os eredményű vizsgával teljesíthető mind a felvételi követelményként, mind pedig a pontszámítás feltételeként meghatározott emelt szintű érettségi vizsgakövetelmény.
A felsőoktatási felvételi szakmai vizsgára a felvételi jelentkezéssel együtt, az E-felvételiben kell jelentkezni, megjelölve a választott vizsgatantárgyat. Ez csak közismereti tantárgy lehet és legfeljebb három ilyen vizsgára lehet.
Ez a lehetőség csak akkor választható, ha a (külföldi) jelentkezőnek van az adott közismereti vizsgatárgyból
- valamely EGT tagállam érettségi bizonyítványában vizsgaeredménye, illetve Ukrajnában vagy Szerbiában teljesített érettségi vizsgaeredménye, vagy
- nemzetközi érettségi bizonyítványa (Diploma of the International Baccalaureate), vagy
- az Európai Iskolák Statútumáról szóló, Luxemburgban, 1994. június 21-én aláírt Egyezmény kihirdetéséről szóló 322/2004. (XII. 6.) Korm. rendeletben meghatározott Európai érettségi bizonyítványában vizsgaeredménnyel.
A felsőoktatási felvételi szakmai vizsgáról és lebonyolításáról a Tájékoztatóban »
2. Érettségi Magyarországon
Dönthet amellett is, hogy a szükséges tantárgy(ak)ból leteszi a magyarországi érettségi vizsgát. Erre a felvételi eljárástól külön kell jelentkezni, és az idén érettségizők is választhatják ezt a lehetőséget.
Az érettségi jelentkezés határideje szintén 2022. február 15.
A tudnivalók és a jelentkezési lap megtalálható a www.oktatas.hu honlapon, a Köznevelés/Érettségi menüpontban. Ugyanitt (Köznevelés/Érettségi) további hasznos információk is találhatók a magyarországi érettségiről, mint például az egyes vizsgatárgyak követelményei, korábbi feladatsorai megoldási útmutatóval stb.
3. Külföldi vizsgaeredmény beszámíttatása emelt szinten
Főszabályként középszintűnek ismerik el a külföldi érettségi bizonyítványban szereplő tárgyakat, ugyanakkor egyes országok/vizsgarendszerek esetén bizonyos tárgyak jogszabályi előírás vagy bevizsgálási eljárás alapján beszámíthatók emelt szinten.
Aki itt nem találja a bizonyítványában szereplő tantárgyát, de szeretné azt emelt szintűként elfogadtatni, kérheti az Oktatási Hivatalt az ún. bevizsgálási eljárás lefolytatására.
Mikor fogadható el egy tantárgy emelt szinten?
A bevizsgálás eljárás során a következőket nézik:
- pontosan miből vizsgázott a jelentkező,
- a vizsgakövetelmények legalább 75%-ban megegyeznek-e az adott magyar rendszerű, emelt szintű érettségi vizsgatantárgy vizsgakövetelményeivel,
- a középiskolától független vizsgabizottság előtt zajlott-e a vizsga (azaz a jelentkező középiskolája sem a vizsgafeladatok összeállításában, sem a vizsgáztatásban nem vehet részt).
A kérelem benyújtása előtt érdemes átnézni a magyar rendszer szerinti vizsgatantárgyak tartalmát, és összevetni a tanult (és beszámíttatni kívánt) tárgyéval. (Megtalálható az Oktatási Hivatal honlapján, a Köznevelés / Érettségi / Az érettségi vizsgatárgyak vizsgakövetelményei menüpontban.)
Mi legyen a kérelemben?
A jelentkező által írt kérelemnek az alábbiakat kell tartalmaznia:
- mely külföldi rendszerű érettségi vizsgatárgy bevizsgálását kéri, és mely magyar rendszer szerinti emelt szintű vizsgatárgynak;
- vizsgatárgy vizsgatematikája, vizsgakövetelményei, tételsor(ok) az elmúlt évekből;
- igazgatói nyilatkozat arra vonatkozóan, hogy a vizsgakérdések elkészítése, illetve a feladatsorok javítása, a vizsgáztatás az iskolától függetlenül történt-e, a vizsgarészek milyen tartalmi elemekből álltak össze, független vizsgabizottság előtt zajlott-e az érettségi;
- a szakértői díjelőleg befizetéséről szóló igazolás.
Az anyagokat hiteles magyar fordítással együtt kell beküldeni. (Ebben a cikkünkben megtalálható, hogy mi számít hiteles fordításnak.)
Hogyan zajlik a bevizsgálás?
A kérelmet Oktatási Hivatalhoz kell elküldeni a 1380 Budapest, Pf. 1190 címre. A tartalmi egyezés mértékét kirendelt szakértő állapítja meg (az ő munkadíja a szakértői díjelőleg). Amennyiben a tartalmi összevetés során a szakértő hiányosnak ítéli meg a beküldött anyagot, hiánypótlást kér a jelentkezőtől (ezt egy alkalommal teheti meg).
Fontos, hogy a bevizsgálási eljárás iránti kérelmet minél előbb elküldje a jelentkező, mivel ez egy hosszú folyamat, akár 60 nap is lehet.