Mire figyelj, ha pótfelvételizel?
2023.08.02Vasárnap éjfélig lehet jelentkezni a pótfelvételiben. Az eljárás rövid, emiatt a határidők is szűkebbek, és néhány teendő is másként alakul, mint az általános eljárásban. Összegyűjtöttük mindazt, ami segíthet a sikeres jelentkezésben.
1. Csak egy határidő van: augusztus 6.
Talán a legfontosabb, hogy a pótfelvételiben mindössze egy dátumra kell figyelned, mert megegyezik a jelentkezési és a hitelesítési határidő: 2023. augusztus 6. éjfél. (Sőt, a szükséges dokumentumokat is eddig kell feltölteni – erről a következő pontban bővebben írunk.)
A jelentkezés akkor válik érvényessé, ha azt a jelentkező a határidőig hitelesíti. Ez kizárólag elektronikusan, Ügyfélkapuval tehető meg.
További tudnivalók a hitelesítésről »
A sikeres hitelesítésről a jelentkező e-mailben automatikus értesítést kap, illetve az E-felvételi felületén is látható, hogy a művelet megtörtént. Ezekre mindenképpen érdemes odafigyelni, megvárni az értesítést, hiszen ha pl. Ügyfélkapu hitelesítés közben megszakad a kapcsolat, akkor nem biztos, hogy a folyamat sikeresen lezajlott.
2. Nincs dokumentumpótlási lehetőség
Minden, a pontszámításhoz szükséges, vagy a felsőoktatási intézmény által kért dokumentumot a jelentkezéssel egy időben be kell nyújtani! A pótfelvételi eljárásban nincsen utólagos dokumentumbenyújtási lehetőség (szintén az eljárás rövidsége miatt), ezért 2023. augusztus 6-ig fel kell tölteni a szükséges bizonyítványokat, igazolásokat az E-felvételibe.
Néhány fontos tudnivaló:
- aki tanulmányi pontokat szeretne számíttatni, annak fel kell töltenie a középiskolai bizonyítványa megfelelő oldalait. Az év végi eredményeket tartalmazó oldalakat úgy kell szkennelni vagy fotózni, hogy látható legyen a bizonyítvány Jegyzet oldala is (hiszen azon látható a pecsét, aláírás, illetve lényeges bejegyzések). Aki bizonytalan abban, hogy mely év végi osztályzatok szükségesek, annak javasoljuk, hogy a középiskolai bizonyítvány minden év végi osztályzatokat és jegyzeteket tartalmazó oldalát töltse fel. További tudnivalók itt, illetve ebben a cikkünkben.
- nem kell benyújtani:
- a 2003. január 1. után szerzett államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványokat, viszont a bizonyítvány (vagy honosító határozat) adatait meg kell adni ( E-felvételi – Többletpontok menüpont), mivel ezek alapján ellenőrzik a nyelvvizsga hitelességét a nyelvvizsga-anyakönyvi nyilvántartásban! https://www.felvi.hu/felveteli/jelentkezes/aktualis/kozhiteles_adatok_nyelvvizsga
- a 2006. január 1. után kibocsátott magyar rendszerű érettségi bizonyítványokat, tanúsítványokat, valamint a 2006. február 1. után szerzett magyar felsőfokú végzettséget igazoló oklevelet vagy felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevelet. Ezeket az eredményeket a közhiteles nyilvántartásokból kapjuk meg elektronikus formában.
3. Nem érkezik külön vizsgabehívó
Intézményi szervezésű, személyes megjelenést igénylő vizsgák (ilyenek az egyes szakokon szükséges alkalmassági és gyakorlati vizsgák) esetében az intézmények általában nem küldenek külön vizsgabehívót (szintén az idő rövidsége miatt). Vagyis amennyiben a pótfelvételi meghirdetésben pontos időpont szerepel, akkor a jelentkezőnek meg kell jelennie a vizsgán külön értesítés nélkül. A vizsgával kapcsolatban az érintett felsőoktatási intézmények adnak tájékoztatást.
Az intézményi meghirdetések itt találhatók meg.
4. Fontoljuk meg jól, mit választunk!
Mivel a pótfelvételiben csak egy helyre (adott esetben finanszírozási párra) lehet jelentkezni, ezért körültekintően kell kiválasztani a megfelelő szakot. Érdemes az alábbi ellenőrző listán végigmenni:
- Rendelkezem-e alapképzés, osztatlan mesterképzés esetében a választott szakon meghatározott legalább kettő, az érettségi pontokba beszámítható érettségi vizsgaeredménnyel a megfelelő szinten?
- A pontszámítási szabályok figyelembe vételével pontszámom várhatóan eléri-e az általános felvételi eljárásban megállapított ponthatárt, vagy ha akkor nem hirdették meg a szakot, a felsőoktatási intézmény által esetlegesen meghatározott minimum pontszámot? (Utóbbit az intézményi meghirdetéseket tartalmazó oldalakon teszik közé.)
- Teljesítem-e az adott szakhoz tartozóan a felsőoktatási intézmény által esetleg kért további feltételeket is (pl. nyelvvizsga-kötelezettség, meghatározott munkaviszony stb.)? Ezeket szintén az intézményi meghirdetésben lehet ellenőrizni, az adott szak nevére kattintva.
5. Tanulmányozzuk át mindkét Tájékoztatót!
Az általános eljárás decemberben megjelent szabályai ( Felsőoktatási felvételi tájékoztató – 2023. szeptemberben induló képzések c. kiadvány) és a pótfelvételi meghirdetés együttesen képezik a pótfelvételi eljárás szabályait. A pontszámítás részletes szabályait, tudnivalóit az előbbi, az intézmények egyedi szabályait – például hogy oklevél alapján számítanak-e pontszámot – a pótfelvételi meghirdetés tartalmazza.
Fontos, hogy a jelentkezők mind a két helyen figyelmesen tanulmányozzák át a jelentkezési feltételeket! A szabálytalanul vagy a szükséges dokumentumok nélkül beküldött jelentkezések a felvétel elutasítását vonhatják maguk után.