5 jótanács a pótfelvételihez
2020.08.06A pótfelvételi eljárás rövidsége miatt nem csupán a határidők szűkebbek, de néhány teendő is máshogy alakul, mint az általános eljárásban. Összegyűjtöttünk a legfontosabb tudnivalókat, amelyek segíthetnek a sikeres jelentkezésben.
1
A jelentkezési és a hitelesítési határidő megegyezik: 2020. augusztus 9. (vasárnap) éjfél!
A jelentkezés akkor válik véglegesen érvényessé, ha azt a jelentkező határidőig hitelesíti. Erre Ügyfélkapu segítségével elektronikusan van lehetőség - azonban ha valaki nem rendelkezik ilyen regisztrációval, akkor megteheti ezt az E-felvételi felületéről nyomtatható aláírt hitelesítő adatlap beküldésével. Utóbbi esetben viszont egyrészt számolni kell azzal, hogy hétvégén a postahivatalok általában zárva vannak, másrészt azzal, hogy a kézbesítésnek átfutási ideje van, amely a rövid határidők miatt fennakadást okozhat. Javasolt tehát a jelentkezést időben megtenni és a hitelesítő adatlapot legkésőbb pénteken (2020. augusztus 7-én) elsőbbségi és ajánlott küldeményként postára adni.
Fentiek miatt is javasoljuk, hogy aki teheti, inkább Ügyfélkapu segítségével hitelesítsen. További tudnivalók a hitelesítésről »
2
Sikeres hitelesítésről a jelentkező e-mailben automatikus értesítést kap, illetve az E-felvételi felületén is látható az, hogy művelet megtörtént. Ezekre mindenképpen érdemes odafigyelni, megvárni az értesítést, hiszen ha pl. Ügyfélkapu hitelesítés közben megszakad a kapcsolat, akkor nem biztos, hogy a folyamat sikeresen lezajlott.
3
Minden szükséges dokumentumot a jelentkezés benyújtásával egyidejűleg kell csatolni! A pótfelvételi eljárásban nincsen pótlólagos dokumentumbenyújtási lehetőség, tehát mindent, amely a pontszámításhoz szükséges vagy amelyet a felsőoktatási intézmény ezen túlmenően előír, szintén legkésőbb 2020. augusztus 9-ig kell csatolni. Egy-két fontos tudnivaló:
- Ha tanulmányi pontokat szeretnénk számíttatni, akkor a középiskolai bizonyítvány szükséges oldalait kell benyújtani. Az év végi eredményeket tartalmazó oldalakat úgy kell szkennelni vagy fotózni, hogy látható legyen a bizonyítvány Jegyzet oldala is (hiszen azon látható a pecsét, aláírás, illetve lényeges bejegyzések). Aki bizonytalan abban, hogy mely év végi osztályzatok szükségesek, annak javasoljuk a középiskolai bizonyítvány minden év végi osztályzatokat és jegyzeteket tartalmazó oldalát csatolni.További tudnivalók »
- Ha alapképzés, osztatlan mesterképzés esetében intézményi döntés értelmében korábbi (legalább alapképzésben szerzett) felsőfokú oklevél alapján is lehetőség van a pontszámításra, akkor kötelezően be kell nyújtani az oklevelet is. Ha az oklevél nem tartalmazza az oklevél minősítését, akkor olyan dokumentumot is mellékelni kell, amelyen ez olvasható. További részletek »
- Felsőoktatási szakképzés esetében azonos képzési területen, alapképzésben történő továbbtanulás esetében akkor adható többletpont, ha a jelentkező az oklevél mellett a záróvizsga eredményét is igazolja. A záróvizsga eredménye nem azonos az oklevélben szereplő minősítéssel! További részletek »
- A 2006. január 1. után szerzett érettségi eredményeket igazoló dokumentumokat, valamint a 2003. január 1. után szerzett nyelvvizsga-bizonyítványokat ebben az eljárásban sem kell benyújtani, mivel ezeket az eredményeket a közhiteles nyilvántartásokból kapjuk meg elektronikus formában. Nyelvvizsga esetében viszont a bizonyítvány adatait meg kell adni (E-felvételi - Többletpontok menüpont)!
4
Intézményi szervezésű, személyes megjelenést igénylő vizsgák esetében általában az intézmények nem küldenek külön vizsgabehívót. Tehát ennek hiányában, ha a meghirdetésben pontos időpont szerepel, akkor a jelentkezőnek meg kell jelennie a vizsgán külön értesítés nélkül. A vizsgával kapcsolatban további információkért az érintett felsőoktatási intézmények adnak tájékoztatást.
Az intézményi meghirdetéseket itt találhatók meg.
5
Mivel a pótfelvételiben csak egy helyre (adott esetben finanszírozási párra) lehet jelentkezni, ezért körültekintően kell megválasztani a megfelelő képzést. Ehhez érdemes az alábbi ellenőrző listán végigmenni:
- Teljesítem-e alapképzés, osztatlan mesterképzés esetében a választott szakhoz előírt érettségi vizsga követelményeit?
- A pontszámítási szabályok figyelembe vételével pontszámom várhatóan eléri-e az általános felvételi eljárásban megállapított ponthatárt, vagy ha akkor nem került meghirdetésre a szak, akkor a jogszabályi minimumpontszámot?
- Teljesítem-e az adott szakhoz tartozóan a felsőoktatási intézmény által esetleg meghatározott további feltételeket is (pl. nyelvvizsga-kötelezettség, meghatározott munkaviszony stb.)? Ezeket szintén az intézményi meghirdetésben lehet ellenőrizni az adott szak nevére kattintva.
+1
A Felsőoktatási felvételi tájékoztató - 2020. szeptemberben induló képzések c. kiadvány és a pótfelvételi meghirdetés együttesen képezik a pótfelvételi eljárás szabályait. Fontos, hogy a jelentkezők mind a két helyen figyelmesen tanulmányozzák át a jelentkezési feltételeket! A szabálytalanul vagy a szükséges dokumentumok nélkül beküldött jelentkezések a felvétel elutasítását vonhatják maguk után.