Mesterképzési szakra a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott végzettségekkel lehet felvételt nyerni, amelyek a Felvi.hu Szakleírások menüpontjában találhatók.
A felvételi vizsgák időpontjáról és helyéről írásban értesítik a felvételizőket.
A Pszichológia MA felvételi eljárás két részből áll:
írásbeli vizsgából (30 pont) és online térben történő szóbeli vizsgából (40 pont).
ÍRÁSBELI VIZSGA – 30 pont
A pályázónak egy előzetesen elkészített, empirikus vizsgálatot tartalmazó referenciamunkát kell beküldenie. A dolgozat bármilyen témából készülhet (például általános lélektan, személyiségpszichológia, szociálpszichológia, fejlődéslélektan, munka- és szervezetpszichológia). Az írásbeli dolgozatban a pályázónak be kell mutatnia a vizsgálatot, a vizsgálati módszereket, az eredményeket és szakirodalmi háttérbe rendezve, értelmeznie is kell az eredményeket.
Az írásbeli referenciamunka elkészítésének formai kritériumai:
A referenciamunka maximum 10 oldal legyen, ami bemutatja a vizsgálatot és a vizsgálathoz szorosan köthető szakirodalmi hátteret. A dolgozat készülhet a jelentkező korábbi műhelymunkája vagy szakdolgozata alapján. Amennyiben a jelentkezőnek már megjelent elsőszerzős, lektorált pszichológiai közleménye, akkor a közleményt is be lehet nyújtani referenciamunkaként, ebben az esetben a terjedelem meghaladhatja a 10 oldalt. A dolgozatnak legyen fedőlapja, tartalomjegyzéke, amit kövessen egy egyoldalas összefoglaló a dolgozatról. A dolgozat végén legyen a melléklet megszerkesztve. A fedőlap, a tartalomjegyzék, az egyoldalas összefoglaló, az irodalomjegyzék és a mellékletek nem képezik a 10 oldal részét.
A dolgozatot Times New Roman betűtípussal, 12 betűnagysággal, 2,5 margókkal és 1,5 sortávolsággal kell elkészíteni.
SZÓBELI VIZSGA (szakmai és motivációs beszélgetés) – 40 pont
A szóbeli vizsgára a pályázónak egy „motivációs levelet” és egy rövid önéletrajzot (1-1 oldal terjedelemben) kell elkészítenie, amelyben röviden be tudja mutatni szakmai alkalmasságát, rátermettségét, és azt, hogy miért az adott specializációra szeretne jelentkezni (a specializáció választásáról a beiratkozás napjáig kell döntést hozni).
Formailag:
A motivációs levél és a szakmai önéletrajz kiértékelésének szempontjai: tanulmányokon kívüli tudományos és/vagy gyakorlati munka (igazolt szolgálat, segítő tevékenység, közösségi aktivitás, közhasznú szervezés stb.) A motivációs levélben érdemes utalni a szakirány preferenciára is.
A szóbeli vizsga során a hallgatónak röviden be kell mutatnia az előzetesen feltöltött írásbeli dolgozatát (referenciamunka). A bizottság értékeli a pályázó írásbeli referencia munkájának bemutatását (szakirodalmi tájékozottság, a vizsgálat logikus összefüggéseinek kiemelése és az eredmények gyakorlati használhatósága). Továbbá a kéttagú bizottsággal egy motivációs beszélgetést folytatnak a „motivációs levél” alapján.
E-mailben kérik a sztepszichint [kukac] gmail [pont]com címre az intézeti honlapon megadott határidőig, az ott megadott formátumban az írásbeli referenciamunkát, a motivációs levelet és a szakmai önéletrajzot. A motivációs levél és a szakmai önéletrajz kiértékelésének szempontjai: tanulmányokon kívüli tudományos és/vagy gyakorlati munka (igazolt szolgálat, segítő tevékenység, közösségi aktivitás, közhasznú szervezés stb.).
A vizsgadíj befizetése
Az SZTE BTK felvételi vizsgadíját az alábbi linken lehet befizetni 2024. május 1–15. között: https://modulo.etr.u-szeged.hu/Modulo2/e-szte/login?requested=%2fModulo2%2fe-szte
Útmutató a kitöltéshez: https://u-szeged.hu/iszi/ugyleirasok/felveteli-vizsga-befizetes
A regisztráció során úgy adja meg a nevét és az e-mail-címét, ahogy az E-felvételiben szerepel!
Amennyiben ugyanannak a szaknak mindkét munkarendjét vagy finanszírozási formáját megjelölte, egy vizsgadíjat kell fizetnie!
A fizetést a Modulo rendszerben csak elindítja, de a fizetés a SimplePay felületen történik. Probléma esetén a számlavezető bankhoz forduljon!
Regisztrációs vagy kitöltési probléma esetén a modulo@szte.hu címen tudnak segíteni. A hibabejelentésbe írja bele a felhasználónevét, a hiba minél pontosabb leírását, esetleg csatoljon képernyőképet!
A befizetés akkor tekinthető teljesítettnek, ha a tranzakciót sikeresnek mutatja a Modulo. Sikertelen tranzakció esetén az űrlap lezárul és új űrlapot kell indítani az új befizetési próbálkozáshoz.
A Szegedi Tudományegyetemen elérhető ösztöndíjakról az Egyetem honlapján olvashat: http://u-szeged.hu/osztondijak
Az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán elérhető ösztöndíjak:
Az önköltséges hallgatóknak részletfizetési lehetőséget biztosít az SZTE. A féléves önköltséget három részletben lehet kiegyenlíteni.
Egy tanév elvégzése után az önköltséges hallgatóknak tanulmányi eredményük alapján lehetőségük nyílhat állami ösztöndíjas finanszírozási formára átkerülni az adott képzésen felszabadult helyek erejéig.