Az alábbi tartalmak egy már lezárult felvételi eljárás archivált információit tartalmazzák. |
Egyetemek, főiskolák ›› ELTE ›› ELTE-TTK ›› geográfus
Egyetemek, főiskolák
Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kar geográfus |
Képz. szint: Mesterképzés | |
Munkarend: Nappali | |
Fin. forma: Önköltséges | |
Képzési idő (félév): 4 | |
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 700000 Ft | |
Kapacitás: 1 < 5 |
Specializálódás a képzés során
A specializációk indítása létszámfüggő.
A jelentkező a felvételi vizsga beosztást megelőzően - intézményi megkeresésre - nyilatkozik arról, hogy sikeres felvételi esetén milyen specializáción kívánja megkezdeni tanulmányait. A felvételi vizsga beosztása a választott specializáció alapján történik.A geoinformatika specializáció létszámkorlátos, a jelentkezők rangsorolása a felvételi összpontszám alapján történik. A geoinformatika specializáció felvételi vizsgája külön bizottság előtt zajlik, ezért erre a specializációra csak azt a jelentkezőt tudják besorolni, aki a felvételi vizsgát megelőzően a geoinformatikát jelölte meg első helyen preferált specializációnak.A geográfus mesterképzés kurzusainak egy része adott esetben angol nyelvű.
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
A felvételi vizsgákkal kapcsolatos információk és a vizsgatematikák az egyes szakoknál megadott Intézeti honlapokon érhetők el.
A felvétel feltétele a felsőfokú oklevél vagy az oklevéligazolás. A 2006. február 1. után szerzett magyar felsőfokú végzettséget igazoló oklevelet a Hivatal elektronikus úton veszi át a felsőoktatás információs rendszeréből, tehát ezeket az okleveleket nem kell feltölteni. Kivétel, azaz fel kell tölteni a tanítói oklevelet, ha idegennyelvi műveltségi területen végzett, illetve azokat az okleveleket, ahol a képzést és a záróvizsgát idegen nyelven végezte a jelentkező!
Ha a jelentkező nem rendelkezik a mesterképzésre történő belépéshez szükséges teljes kreditérték beszámítással elfogadható oklevéllel - vagyis oklevelét nem a képzési és kimenetei követelmények (KKK) mesterszakra vonatkozó fejezetének 4.1-es bekezdésében szereplő szakokon szerezte meg -, akkor a felvételi eljárás során előzetes kreditvizsgálati eljárást kell lebonyolítani. A kreditelismerési eljárással az intézmény megvizsgálja, hogy a jelentkezéshez benyújtott oklevél megszerzéséhez szükséges tanulmányok során a jelentkező megszerezte-e a mesterképzésre történő belépéshez szükséges krediteket (lásd KKK). A kreditvizsgálati eljárást a kari Felvételi Iroda kezdeményezi. Amennyiben a jelentkező előzetesen kíván tájékozódni arról, hogy oklevele elfogadható-e a mesterképzésre történő belépéshez, ez ügyben az érintett szakfelelőssel kell egyeztetnie.
Az Intézmény a felvételi eljárás során a jelentkezőkkel elsősorban elektronikus úton, speciális esetben telefonon kommunikál. A jelentkező saját felelőssége, hogy olyan e-mail címet adjon meg a jelentkezésnél, amit napi/heti rendszerességgel olvas, így az ezzel kapcsolatos reklamációra nincs lehetőség.
Az Intézmény a személyes megjelenést igénylő szóbeli felvételi vizsgát - különösen, ha a járványügyi helyzet indokolja - online módon is szervezheti, az ingyenesen letölthető Microsoft Teamsen keresztül. A részletekről és teendőkről a felvételi jelentkezés során megadott e-mail címre küldenek tájékoztatást.
A felvételi vizsga tételsora az alábbi oldalon érhető el:
http://geosci.elte.hu/pdf/msc_felveteli_tematika_geografus_2012.pdf
Felvételi pontok számítása
Általános szabályok
A jelentkezés benyújtása előtt a jelentkező mindenképpen tanulmányozza a 3. sz. táblázatot, amelyben megtalálható, hogy az adott mesterképzésre való jelentkezéshez milyen alapképzésben szerzett oklevél szükséges. Ha ez alapján nem rendelkezik teljes kreditértékű oklevéllel, úgy a megjelölt felsőoktatási intézménynél ún. előzetes kreditelismerési eljárást kell kezdeményeznie. Részletes információk az érintett intézményektől kérhetők. A felvételi eljárás során a kreditelismerési határozatot NEM kell benyújtani! A további tudnivalók megtalálhatók az Előzményként elfogadott szakok, kreditelismerés c. fejezetben.
Mesterképzés esetén a jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben kell értékelni, amely tartalmazza a többletpontokat is. Azon jelentkezők számára, akik esélyegyenlőség jogcímen többletpontra jogosultak, jogcímenként külön-külön kell meghatározni a maximálisan kapható pontokat, és az összes jogcímet figyelembe véve – az esélyegyenlőségben részesítendők többletpontja – nem lehet több 10 pontnál, és nem lehet kevesebb 1 pontnál.
Intézményi szabályok
Amennyiben a jelentkező a felvételi vizsga eredményének duplázása mellett a hozott pontokból is kéri a pontszámítást, szükséges a félévek során elvégzett tantárgyak súlyozott tanulmányi átlagának igazolása. Megfelelő igazolás a leckekönyv-kivonat vagy a tanulmányi hivatal igazolása, ami a teljes képzésre vonatkozó, úgynevezett kumulált kredittel súlyozott tanulmányi átlagot, de legalább a félévek kredittel súlyozott tanulmányi átlagát tartalmazza. Kivétel ez alól a biztosítási és pénzügyi matematika mesterképzési szak, ahol a záróvizsga-minősítés is szükséges a hozott pontok számításához, tehát a fenti igazolásoknak ezt az eredményt is tartalmazniuk kell.
Amennyiben a jelentkező felvételi összpontszámát a szóbeli felvételi vizsga duplázásával állapítják meg, a pontszámítás során a hozott pontokat nem kell figyelembe venni. Kivétel ez alól a biztosítási és pénzügyi matamtika mesterképzés, ahol ebben az esetben az irásbeli felvételi vizsga eredményét sem kell figyelembe venni.
Hozott pont kizárólag a mesterképzés bemeneteként elfogadott szak elvégzése során elért eredmények alapján számolható.
Amennyiben a pontszámítás, vagy annak bármely része kreditek alapján történik (kredittel súlyozott átlag), de a jelentkező nem kredites rendszerben tanult, a vonatkozó tárgy heti óraszámát kell kreditértéknek venni.
Szerzett és hozott pontok jogcímen legfeljebb 90 pont szerezhető. Amennyiben a hozott pontok számítása során nem egész szám alakul ki, a végösszeget a kerekítés általános szabályai szerint egészre kell kerekíteni.
Csak olyan szkennelt dokumentum alapján számítható pontszám, ami az intézmény által hitelesített (tehát a tanulmányi rendszerből lementett monitorkép nem megfelelő), és amiből egyértelműen kiderül, hogy az a jelentkező igazolása, tehát – egyazon állományon belül - a személyes adatokat tartalmazó oldal feltöltése is szükséges minden egyes dokumentum esetében. Megfelelő dokumentum hiányában az adott jogcímen járó pontszám nem számolható.
Többletpontként maximálisan 10 pont adható. Többletpontból az előtanulmányokhoz kötelezően előírt nyelvvizsgán túli nyelvtudásért adható többletpont, a nyelvvizsgák számától és szintjétől függetlenül. Emellett azonos nyelvből, de eltérő szinten tett komplex nyelvvizsgák esetén, kizárólag a magasabb szintű nyelvvizsgára adható többletpont, azzal a kikötéssel, hogy a jelentkező ezen felül rendelkezik egy másik nyelven tett legalább középfokú komplex nyelvvizsgával. Az ezen a jogcímen szerezhető többletpontok összege legfeljebb 5 pont.
Megjelent vagy elfogadott publikáció jogcímen a referált tudományos folyóiratban megjelent vagy elfogadott cikkre adható többletpont azzal a kikötéssel, hogy egy adott témából írt dolgozat csak egyszer vehető figyelembe.
Publikáció jogcímen, ismeretterjesztő tudományos folyóiratban megjelent cikkre adható többletpont.
OTDK és TDK többletpont jogcímen csak a díjazottak (1-3. helyezettek) kapnak többletpontot.
Országos és nemzetközi szakmai versenyeken való részvételért, a szakmai versenyek díjazottjai kaphatnak többletpontot, versenyeken való részvétel jogcímeken a szakmai versenyek helyezettjei kaphatnak többletpontot.
Tudományos konferencián való részvételért abban az esetben jár többletpont, ha a jelentkező saját előadással vagy első szerzős poszterrel vett részt nemzetközi tudományos vagy szakmai konferencián.
A hozottpont-jogcímek igazolásaival kapcsolatban a jelentkezést követően részletes tájékoztatást kap a jelentkező. A tájékoztatóban foglaltaknak nem megfelelő, illetve nem hiteles igazolás alapján nem számolnak hozott pontot.
Pontszámítás:
Felvételi pontok:
- súlyozott tanulmányi átlag: 45 pont
- szóbeli vizsga: 45 pont
vagy
- szóbeli vizsga duplázása: 90 pont
Többletpontok minden szak esetében: maximum 10 többletpont adható.
- Esélyegyenlőségi maximális pont: 5 pont
- fogyatékosság: 2 pont
- gyermekgondozás: 2 pont
- hátrányos helyzet: 1 pont
- 2. nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 3 pont
- 2. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 2 pont
- 2. országos és nemzetközi szakmai verseny: 5 pont
- 3. nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 3 pont
- 3. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 2 pont
- intézményi TDK 1-3. hely: 5 pont
- megjelent/elfogadott publikáció 1.: 5 pont
- megjelent/elfogadott publikáció 2.: 5 pont
- országos és nemzetközi szakmai verseny: 5 pont
- Országos TDK 1-3. hely: 10 pont
- publikáció: 2 pont
- tudományos konferencia részvétel: 5 pont
- versenyeken való részvétel: 2 pont
Csatolandó dokumentumok
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a Tájékoztató 3. fejezetében.
Felvétel feltétele: felsőfokú oklevél, oklevélmelléklet/leckekönyv
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: fogyatékosság igazolása, gyermekgondozás igazolása, hátrányos helyzet igazolása, nyelvvizsgát igazoló dokumentum, OTDK/TDK igazolás, szakmai tevékenység igazolása
Felvételi vizsgatárgyak
|
A szak más intézményben