Az alábbi tartalmak egy már lezárult felvételi eljárás archivált információit tartalmazzák. |
Egyetemek, főiskolák ›› MATE ›› mezőgazdasági mérnöki (Gödöllő)
Egyetemek, főiskolák
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem mezőgazdasági mérnöki (Gödöllő) (1) |
Képz. szint: Alapképzés | |
Munkarend: Levelező | |
Fin. forma: Önköltséges | |
Képzési idő (félév): 7 | |
Önköltség (félév): 325000 Ft | |
A szakra a kapacitás a következő finanszirozási formával együttesen van megadva: állami ösztöndíjas | |
Kapacitás: 1 < 20 |
A szakhoz tartozó további információk a Felsőoktatási felvételi tájékoztató - 2021. szeptemberben induló képzések c. elektronikus kiadvány Egyetemek, főiskolák menüpontjában olvashatók.
Pót kiegészítés
Figyelem! A pótfelvételi eljárásban meghirdetett képzések felvételi követelményei nem térnek el a jogelőd Szent István Egyetem karai által a 2021. évi általános felvételi eljárásban meghirdetett feltételektől.
Egyes képzések képzési helye, amelyet a meghirdetett szakok táblázata nem tartalma:
- az ANA és ANK környezetmérnöki (magyar nyelven) szak Gödöllő képzési helyen indul;- az ANA és ANK mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnöki szak Gödöllő képzési helyen indul;
- az ALA és ALK műszaki menedzser szak Gödöllő képzési helyen indul.
Felsőfokú oklevél alapján számított felvételi pontszám alapképzésen, osztatlan mesterképzésen és felsőoktatási szakképzésen
Az Egyetem a felsőfokú végzettséggel rendelkező jelentkezőket - amennyiben alapképzésre vagy felsőoktatási szakképzésre jelentkeznek - a felsőfokú végzettséget tanúsító oklevél alapján, az emelt szintű érettségi követelményektől való eltekintéssel is rangsorolja.
Ebben az esetben az oklevél minősítése alapján az alábbiak szerint maximum 400 pont adható:
- kiváló és jeles oklevél minősítés esetén: 400 pont,
- jó oklevél minősítés esetén: 360 pont,
- közepes oklevél minősítés esetén: 320 pont,
- elégséges oklevél minősítés esetén: 280 pont.
Felsőoktatási szakképzésen szerzett oklevél alapján számított felvételi pontszám alapképzésen, osztatlan mesterképzésen és felsőoktatási szakképzésen
A pontszámítás alapja a felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél minősítése az alábbiak szerint:
- kiváló és jeles oklevél minősítés esetén: 400 pont,
- jó oklevél minősítés esetén: 360 pont,
- közepes oklevél minősítés esetén: 320 pont,
- elégséges oklevél minősítés esetén: 280 pont.
KÉZMŰVES TÁRGYKULTÚRA ALAPKÉPZÉSI SZAK (Kaposvár) (korábban: SZIE-RRMK)
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
A gyakorlati vizsgán minden szakon 200 pont szerezhető, amelyet dupláznak. Többletpont nem számítható.
A kézműves tárgykultúra alapképzési szaknál art-design specializációt lehet választani. Már az alkalmassági vizsgára a specializációhoz igazodó munkákkal pályázzon a jelentkező (l. részletesebben később)!
A jelentkezőknek alapvetően tárgyi környezetünk vizuális megközelítésében kell jártasnak lennie. Alapszinten ismerni kell a tér ábrázolási gyakorlatait, elsősorban a perspektivikus ábrázolást. Előnyt jelent 3D programok és egyéb grafikus ábrázolásra és formaalakításra használható programok ismerete. A kortárs design és tárgykultúra iránt való érdeklődés. A gyakorlati felvételi a tárgyak és terek bizonyos szempontok mentén történő kreatív alakítása lesz. Ezért javasolt a tárgyak és formai összefüggések rajzi és plasztikai tanulmányozása, a formai és funkcionális alakítás rajzi és makettes megjelenítése.
A szakmai felvételi két szakaszból áll.
Az első szakasz: szakmai alkalmassági vizsga.
A második szakaszban a szakmai alkalmassági vizsgán megfelelt jelentkezőnek gyakorlati vizsgát kell tennie.
A gyakorlati vizsga a jelentkező kreatív tervezési-alkotói gyakorlataiból, valamint az alkalmassági vizsgára hozott anyagainak elemzéséből, illetve elbeszélgetésből áll (l. részletesebben később).
A felvételi vizsga ideje: 2021. augusztus.16-19. között zajlik
Gyakorlati felvételi vizsga ideje: 2021. augusztus 17-18.
Kézműves tárgykultúra art-design specializáció
Alkalmassági felvételi vizsgára a mappa (portfolio) elküldésének határideje: 2021. augusztus 16. (hétfő) éjfél a következő e-mail címre: gelencser.timea@uni-mate.hu
1. Az alkalmassági vizsga követelményei:
A jelentkezők által beküldött mappának (portfóliónak) tíz darab saját munkát kell tartalmaznia. A 10 munka közül legalább 5 darabnak tanulmányrajznak /-festménynek, plasztikai illetve kézműves munkának kell lenni, tárgy-, tér- ábrázolása tárgykörben. Továbbá 5 db saját témát feldolgozó, nem tanulmány jellegű munkát is be kell küldeni. A reprodukciók felbontása: rövidebb oldal min. 1500 px; formátum: JPG; sorszámozott képekből álljon; fájlok elnevezése: VezeteknevKeresztnev1.jpg, stb. A filenevekhez word vagy pdf dokumentumban a munkák mérete magasság X szélesség cm-ben és a technika leírása.
Az alkalmassági vizsga bírálati szempontjai:
– Vizuális érzékenység, érettség, a professzionalitás irányába mutató szemléletmód;
– Vizuális kreativitás, nyitottság;
– Képzőművészeti alapképzettség (alapvető rajzi alapok, plasztikai, grafikai és festészeti technikák gyakorlott használata, a tér-, forma- és az emberábrázolásban);
– Kompozíciós készség;
– Művészettörténeti alapképzettség;
– Kortárs művészeti tájékozottság.
A munkák elbírálásának folyamata:
A felvételi bizottság azt dönti el, hogy a jelentkező felkészültsége alapján alkalmasnak mutatkozik-e a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campus Rippl-Rónai Művészeti Intézet kézműves BA szakának elvárásai, szakmai kompetenciái alapján a gyakorlati vizsgára való bekerülésre. Az alkalmassági vizsgára beadott munkákat, azok szakmai színvonalát ítéli meg a bizottság több tényező, a bírálati szempontok figyelembevételével, a maga komplexitásában.
Kézműves tárgykultúra (art-design specializácó)
2. Gyakorlati vizsga
A gyakorlati felvételi vizsga 2021. augusztus 17-18.
Az alkalmassági vizsgán megfelelt jelentkezők a részletes feladatról és a beszélgetés (online) pontos időpontjáról értesítést kapnak.
1. Gyakorlati feladat: Tanulmányrajz készítése egy otthoni beállításról (technika. ceruza, szén, vagy pitt) és egy kreatív feladat papírból További részleteket a jelentkező az alkalmassági eredményét tartalmazó levélben (e-mail) kapja meg.
2. Elbeszélgetés: A vizuális feladatokat felvételi elbeszélgetés követi, melynek célja informálódás a felvételiző szakmai, műveltségi, művészettörténeti felkészültségéről.
A felvételi bizottság tagjai szakmai tájékozódás céljából kérdéseket tehetnek fel a jelentkező felkészültségével és a benyújtott munkákkal kapcsolatban.
A gyakorlati vizsga bírálati szempontjai:
– Vizuális érzékenység, érettség, a professzionalitás irányába mutató szemléletmód;
– Vizuális kreativitás, nyitottság;
– Képzőművészeti alapképzettség (alapvető rajzi alapok, grafikai és festészeti technikák gyakorlott használata, a tér-, forma- és az emberábrázolásban);
– Kompozíciós készség;
– Művészettörténeti alapképzettség;
– Kortárs művészeti tájékozottság.
A munkák elbírálásának folyamata:
Az első szakaszt (alkalmassági felvételi vizsga) követő második szakaszra, az ún. gyakorlati vizsgára azok a jelentkezők kapnak értesítést, akik az első szakaszt megfelelt minősítéssel zárták.
A második szakasz a jelentkezőnek az e-mailben megadott feladat alapján otthon készített munkáinak vizsgálatából, valamint elbeszélgetésből áll. Célja, hogy bizonyítsa a művészi pályára való megfelelését a bírálati szempontrendszernek megfelelően, valamint a forma- és téralakító képességeinek, a vizsgált jelenségek, vizuális kifejezésmódok területén tanúsított érzékenységének, egyéni szakmai invencióinak meglétét. A bizottság azt dönti el, hogy a jelentkező felkészültsége alapján alkalmasnak mutatkozik-e a MATE Rippl-Rónai Művészeti Intézet adott szakának elvárásai, szakmai kompetenciái alapján a szakra való bekerülésre.
Felvételi pontok számítása:
Gyakorlati vizsgán szerezhető 200 pont, bontásban:
Rajz feladat: 80 pont.
A kompozíciós, egyszerű térbeli kreatív gyakorlat: 80 pont.
Elbeszélgetés (mappanézés, művészettörténeti kérdések, pályaorientáltság vizsgálata): 40 pont.
Az alkalmassági és gyakorlati vizsgák követelményeire vonatkozóan információ közvetlenül az Intézménytől kérhető.
MÉDIA DESIGN ALAPKÉPZÉSI SZAK (Kaposvár) (korábban: SZIE-RRMK)
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
A gyakorlati vizsgán minden szakon 200 pont szerezhető, amelyet dupláznak. Többletpont nem számítható.
ALKALMASSÁGI VIZSGA
A felvételi eljárás alkalmasságot vizsgáló szakaszában a jelentkező elektronikusan elküldi a pályázati anyagát 2021. augusztus 16.(hétfő) éjfél (CET) az gelencser.timea@uni-mate.hu e-mail címre.
Technikai és tartalmi paraméterek
Beadandó maximum 8 oldalas, a szakmai alkalmasságot bemutató portfólió (fotó, fotódokumentáció, rajz, koncepció- és/vagy projektleírás stb.) és opcionálisan 1 db mozgókép (video vagy animáció).
A portfólió maximum 50 MB, PDF formátumú.
A fájlok elnevezése a következő legyen: VezeteknevKeresztnev.pdf.
A mozgókép 2-3 perces videó vagy 30-90 másodperces animáció maximum 500 MB, PAL rendszerű, képméret minimum 720x576 px, maximum 1920x1080 px, avi vagy mp4 formátumú.
A fájlok elnevezése a következő legyen: VezeteknevKeresztnev.avi vagy mp4
A nagyméretű file-okat, fájlküldővel, (pl. WeTransfer, MyAirBridge, Google Drive) lehet elküldeni. Videó csatornára feltöltött videó linkjét nem fogadják el!
Az alkalmassági vizsga értékelése:
Az alkalmassági vizsgán pontszám nélkül kiesnek azok, akiket a felvételi bizottság a bírálati szempontok mérlegelése alapján a „nem felelt meg” minősítéssel tanácsol el.
Az alkalmassági vizsgán megfelelt jelentkezők tovább jutnak a felvételi eljárás második fordulójára, az ún. gyakorlati vizsgára. Az eredményekről a tovább jutott jelentkezőket 2021. augusztus 18-án, szerdán 12.00 óráig e-mailben értesítik.
GYAKORLATI VIZSGA
A vizsga online elbeszélgetés formájában zajlik, a Skype felületén.
Gyakorlati vizsga: I. szakasz: bemutatkozás:
A felvételiző által az alkalmassági vizsgára benyújtott munka bemutatása, elemzése.
A vizsga ideje: 2021. augusztus 19. csütörtök. A pontos időpontról a jelentkezők értesítést kapnak.
Gyakorlati vizsga: II. szakasz/beszélgetés:
A felvételi folyamatot lezáró személyes bemutatkozás, amely során a jelentkező szakmai kompetenciái, művészeti tájékozottsága és prezentációs készsége lemérhető.
A vizsga ideje: 2021. augusztus 19. csütörtök. A pontos időpontról a jelentkezők értesítést kapnak.
Felvételi pontok számítása
Megszerezhető összpontszám: 200 pont
● portfolió: 80 pont
● alkalmassági vizsgára benyújtott munka bemutatása, elemzése: 40 pont
● szóbeli vizsga, beszélgetés: 80 pont
Intézményi vizsgák sajátos követelményei
Az alkalmassági és gyakorlati vizsgák követelményeire vonatkozóan információ közvetlenül az Intézménytől kérhető.
MOZGÓKÉPKULTÚRA ÉS MÉDIAISMERET ALAPKÉPZÉSI SZAK (Kaposvár) (korábban: SZIE-RRMK)
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
A gyakorlati vizsgán minden szakon 200 pont szerezhető, amelyet dupláznak. Többletpont nem számítható.
Az alkalmassági vizsgára elektronikusan beadandó anyagok elküldése: 2021. augusztus 16. hétfőn, éjfél.
A gyakorlati vizsga ideje és helye: 2021. augusztus 19. csütörtök. A pontos aznapi kezdésről a jelentkezők e-mailben értesítést kapnak. A vizsga online formában történik.
ALKALMASSÁGI VIZSGA
A felvételi eljárás alkalmasságot vizsgáló szakaszában a jelentkező elektronikusan feltölti a pályázati anyagát 2021. augusztus 16. (hétfő) éjfélig (CET) a https://drive.google.com/drive/folders/1Kiht10f_FC9MwHreogjho8XljQD2RftP?usp=sharing címre, egy általa létrehozott, a saját nevére elnevezett mappába.
Mappák elnevezése: VezetéknévKeresztnév
Technikai paraméterek:
- beadandó egy mozgókép: 2-3 perces videó vagy 30-90 másodperces animáció; felbontás: min. 1280x720 px (720p), max. 1920x1080 px (1080p); formátum: mp4 vagy mov; maximális fájlméret: 500 MB; fájlok elnevezése: VezeteknevKeresztnev.mp4, stb.
- vagy egy 10-15 darabból álló fotósorozat, egy témában; felbontás: rövidebb oldal min. 1500 px; formátum: JPG; a sorozat egységesen vagy álló vagy fekvő képekből álljon; fájlok elnevezése: VezeteknevKeresztnev1.jpg, stb.
- vagy egy 15-25 képből álló képregény, rajzsorozat; egy darab, több oldalas PDF fájlba fűzve; méret: A/4; felbontás: 300 dpi; formátum: PDF; fájlok elnevezése: VezeteknevKeresztnev.pdf
Rövid, max. 300 szavas műleírás mellékelhető doc vagy pdf fájlként.
A saját munkákból álló válogatás (portfólió), amelyen keresztül lemérhető a jelentkező szakmai felkészültsége, témáját és fotográfiai műfaját tekintve kötetlen.
Az alkalmassági vizsga értékelése:
Az alkalmassági vizsgán pontszám nélkül kiesnek azok, akiket a felvételi bizottság a bírálati szempontok mérlegelése alapján „nem felelt meg” minősítéssel tanácsol el.
Az alkalmassági vizsgán “megfelelt” jelentkezők tovább jutnak a felvételi eljárás második fordulójára, az ún. gyakorlati vizsgára.
Az eredményekről az alkalmassági vizsgán megfelelt jelentkezőket 2021. augusztus 18-án, délelőtt 12.00 óráig e-mailben értesítik.
GYAKORLATI VIZSGA
A pontos időpontról, valamint az online beszélgetés elérhetőségéről a jelentkezők értesítést kapnak.
Gyakorlati vizsga: I. szakasz/bemutatkozás:
A felvételiző által az alkalmassági vizsgára benyújtott munka bemutatása, elemzése.
Gyakorlati vizsga: II. szakasz/záró elbeszélgetés:
A felvételi folyamatot lezáró beszélgetés, amely során lemérhetők a jelentkező szakmai kompetenciái, film- és médiatörténeti jártassága, valamint prezentációs készsége.
A vizsga ideje: 2021. augusztus 19. csütörtök
A vizsga online elbeszélgetés formájában zajlik, a Skype felületén.
Felvételi pontok számítása
Megszerezhető összpontszám: 200 pont
benyújtott munka bemutatása, elemzése: 110 pont
- beszélgetés, film- és médiatörténeti jártasság: 90 pont
Intézményi vizsgák sajátos követelményei
Az alkalmassági és gyakorlati vizsgák követelményeire vonatkozóan információ közvetlenül az Intézménytől kérhető.
Csatolandó dokumentumok
Felvétel feltétele: érettségi bizonyítvány
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: érettségi tanúsítvány, felsőfokú oklevél, felsőoktatási szakképzés igazolása, fogyatékosság igazolása, gyermekgondozás igazolása, hátrányos helyzet igazolása, középfokú szakképzettséget tanúsító oklevél, középiskolai bizonyítvány, nyelvvizsgát igazoló dokumentum, OKJ bizonyítvány, oklevélmelléklet/leckekönyv, sporteredmény igazolása, szakirányú továbbképzés igazolása, tanulmányi, művészeti versenyeredmény igazolása
Érettségi követelmények
Az alábbi érettségi vizsgák közül kettőt kell választani:
|
A szak más intézményben
1 | A levelező munkarendű képzésben a hallgatók tanóráira szombati napokon, az első szemeszterben a szombati napokon kívül egy pénteki napon is kerül sor. |