Az alábbi tartalmak egy már lezárult felvételi eljárás archivált információit tartalmazzák. |
Doktori képzések ›› EKE
Neveléstudományi Doktori Iskola
A doktori képzést szervező hivatalok, felelős személyek
A doktori iskola vezetője: Dr. Pukánszky Béla egyetemi tanár, Dr. Bárdos Jenő professor emeritus, programigazgató
Titkárság: Dienes Nikolett, a Neveléstudományi Doktori Iskola titkára, Gortva János, a Neveléstudományi Doktori Iskola ügyvivő szakértője
Cím: 3300 Eger, Klapka utca 12.
Telefon: +36 36 520 459
Fax: +36 36 523 482
E-mail: ntdi@uni-eszterhazy.hu
Honlap: https://ntdi.uni-eszterhazy.hu/
Doktori képzési programok, témák
A pedagógusképzést és a tantárgy-pedagógiákat középpontba állító Doktori Iskolánk (a továbbiakban: DI) három jelentős tématerületet integrál. Ezek a következők:
I. Pedagóguskutatás: a pedagógus és a pedagógusképzés pedagógiája
II. Iskolapedagógia: amely főként az iskolai környezetet és a pedagógus hatékonyságának kérdéseit kutatja, különös tekintettel a tantárgy-pedagógiákra
III. Digitális pedagógia: amely annak neveléstudományi metszetét vizsgálja
Az első két programban kifejezetten hangsúlyos a pedagógusképzés és az iskolapedagógia történeti és művelődéstörténeti vonala. Az iskolapedagógia világában kiemelten szerepelnek a tantárgy-pedagógiák. A digitális pedagógia elmélete és gyakorlata, más-más szempontból, mindhárom programunkban kutatható.
A Doktori Iskola összes doktorjelöltje számára kötelező alapozó tárgyakat a fenti egyetemi tanárok tanítják. A DI vezetője: Dr. Pukánszky Béla. A DI programigazgatója: Dr. Bárdos Jenő. A DI titkára: Dienes Nikoletta (dienes.nikolett@uni-eszterhazy.hu). A DI ügyintézője: Gortva János (gortva.janos@uni-eszterhazy.hu)
I. PEDAGÓGUSKUTATÁSA
Falus Iván vezette pedagóguskutatási és pedagógusképzési program részletesen elemzi és kutatja a pedagógus élet- és munkakörülményeit, nézeteit, szaktudását, tevékenységét és kompetenciáit - mindezen témakörök művelődés és kultúrtörténeti aspektusaival pedig kiemelten foglalkozik. Utóbbiban részletesen elemzi és kutatja a magyar pedagógusszakmák kibontakozásának a közép-európai fejlődéssel összhangban álló témaköreit, továbbá e folyamatnak az európai modernizációval összefüggő, a kora újkorig visszanyúló művelődés- és neveléstörténeti összetevőire is kiterjedő recepciótörténeti vonatkozásait. Kutatási témái közé sorolja továbbá a pedagógusképzés magyar és nemzetközi célrendszereit, a képzés tartalmát, módszereit és minőségbiztosítását, a pedagógusok pályaalkalmassági vizsgálatait stb. – Ízelítő a nagyobb kutatási témakörökből: mentorképzés, vezetői stílusok a pedagógusközösségekben; a kezdő pedagógusok speciális problémái; a pedagógusmunka sztenderdjei; a kiégés problémája; a pedagóguspálya presztízse. Témavezetők: Falus Iván, Bárdos Jenő, Estefánné Varga Magdolna, Kállai Ernő, Monok István, Nahalka István, Pukánszky Béla, Sallai Éva és mások.
II. ISKOLAPEDAGÓGIA
A Pukánszky Béla vezette Iskolapedagógia program egésze azt a problémakört járja körül, hogy miképpen őrizhető meg az iskolák történelmileg kialakult nevelési / oktatási funkciója az olyan tanuló társadalmakban, amelyekben az iskolák intézményi legitimációját új tudás- és értékképek, és információs rendszerek folyamatosan alakítják. A képzés célja az, hogy a doktori hallgatók képesek legyenek az iskolapedagógiai problematikák kritikai-tudományos reflexiójára különösen az oktatáskutatás, a pedagógiai munka, valamint az oktatás minőségének speciális elméletei, gyakorlati megoldásai tekintetében. A jelöltek kutassák az oktatási folyamatok tervezését, támogatását, szervezését, legyenek képesek az iskolai tapasztalatok és innovációs folyamatok tudományos és gyakorlati elemzésére. Egészében véve: legyenek képesek tudományosan megalapozott iskolakutatások lefolytatására. A klasszikus és modern iskolapedagógia lehetőséget nyújt arra, hogy az intézmény történeti hagyományaihoz, a felsőoktatás missziójához csatlakozva az alkotó értelmiségi és kutató szerepre alkalmas, a társadalom szellemi arculatának aktív formálására, a társadalmi-kulturális kérdésekre igényes válaszokat adó kutatókat képezzünk. A témák kibontását főként kutatói szemináriumokon és a programhoz csatlakozó kutatói műhelyekben tervezzük. Témavezetők: Schwendtner Tibor, Pukánszky Béla, Virág Irén, Héjja-Nagy Katalin, Falus Iván, Bárdos Jenő és másokAz Iskolapedagógia programban - választható modulként – két tantárgy-pedagógiai modul is szerepel.
A Bárdos Jenő vezette nyelvpedagógiai modul részletesen elemzi és kutatja az anyanyelv és az idegen nyelvek tanításának és tanulásának kortárs elméleteit és gyakorlatát, bár foglalkozik mindezek történeti (diakrón) vetületeivel is. Kiemelt kutatási terület a nyelvi mérés és értékelés, valamint a nyelvvizsgáztatás témaköre, valamint a magyar mint idegen nyelv nyelvpedagógiája. – Ízelítő a nagyobb kutatási témakörökből: az idegen nyelvek oktatásának anyanyelvi megalapozottsága; az anyanyelv és az idegen nyelvek tanításának és tanulásának művelődéstörténete; nyelvi mérés, tesztelés, nyelvvizsgáztatás; a fordítás és a tolmácsolás nyelvpedagógiája; a nyelvi készségek fejlesztésének és a nyelvi tartalom közvetítésének elmélete és gyakorlata. Témavezetők: Bárdos Jenő, Eőry Vilma, Heltai Pál, Medgyes Péter, Nádor Orsolya, Poór Zoltán, Vermes Albert, Zimányi Árpád és mások.
A Mika János vezette Környezetpedagógia modul részletesen elemzi és kutatja a környezeti kockázatok kezelésének, a modern ökológiai szemlélet kialakításának pedagógiáját; a fenntartható fejlődés és tájhasználat nevelési vonatkozásait; a környezetvédelem és a természettudományi képzés oktatási és nevelés aspektusait. – Ízelítő a nagyobb kutatási témakörökből: kompetenciafejlesztés és környezeti nevelés; a klímaváltozás környezetvédelmi és oktatási aspektusai; korszerű módszerek és elektronikus környezetek a természettudományos oktatásban; a megújuló energiaforrások ismerete és az energiahatékonyságra nevelés; a természettudományok oktatásának művelődéstörténete; környezeti nevelési projektek és oktatócsomagok.stb. Témavezetők: Mika János, Kárász Imre, Kertész Ádám, Murányi Zoltán, Orbán Sándor, Pajtókné Tari Ilona, Patkós Csaba, Pénzesné Kónya Erika, Szlávik János, Ütőné Visi Judit és mások.
III. DIGITÁLIS PEDAGÓGIA
A Komenczi Bertalan vezette Digitális pedagógia elnevezésű program célja annak a lehetőségrendszernek – és kihívásnak – a tanulmányozása, amelyet az elektronikus információ- és kommunikációtechnikai eszközök a tanítás és tanulás elmélete és gyakorlata számára jelentenek. A kutatások fókusza az elektronikus információs és kommunikációs technológiák szerepére és hatásrendszerére irányul – az oktatás, a tanulás, általában a humánerőforrás-fejlesztés területén, interdiszciplináris megközelítéssel. – Ízelítő a nagyobb kutatási témakörökből: társas kapcsolatok elemzése a mai információtechnológia eszközeivel; az IKT-eszközök tanulási alkalmazásának több módszerű elemzése; kognitív habitus és tanulási környezet; médiafilozófia; tanári technofil és technofób attitűdök; tanári kompetenciák elektronikus tanulási környezetekben; a professzionális szemléltetés pedagógiája; a képernyőn keresztül történő tanulás pszichológiája és pedagógiája. Témavezetők: Komenczi Bertalan, Forgó Sándor, Kárpáti Andrea, Kis-Tóth Lajos, Tóvári Judit és mások.
Jelentkezési lap igénylése és benyújtása
A jelentkezési lap igénylése: A jelentkezési lap a http://nevtudphd.ektf.hu oldalról tölthető le.
A felvételi eljárás díja: 7500 forint. A felvételi eljárás díját készpénzátutalási megbízáson (sárga csekk) keresztül kell befizetni, amelyet a felvételi elbeszélgetésre történő behívó levéllel együtt küldünk meg. (A felvételi vizsgára a csekket bemutatás céljából el kell hozni.)
Jelentkezési időszak: A jelentkezési lapokat 2020. május 30-ig kérjük postára adni.
A pályázathoz csatolandó dokumentumok:
- kitöltött jelentkezési lap (1. melléklet szerint);
- a felvételi eljárási díj befizetését igazoló irat;
- a diploma másolata (utólagos bemutatás mellett);
- a nyelvtudást igazoló okmányok másolatai (utólagos bemutatás mellett);
- szakmai önéletrajz, kiegészítve a publikációk és egyéb alkotások jegyzékével;
- a választott intézet, illetve kutatóhely és a témavezető fogadó nyilatkozata;
- kutatási terv;
- egyéni képzésre való jelentkezés esetén a munkahely támogató nyilatkozata;
- 90 napnál nem régebbi, büntetlen előéletet igazoló erkölcsi bizonyítvány;
- a honlapon meghatározott nyilatkozat.
Az államilag támogatott, nappali tagozatos képzésben részt vevő hallgató a képzés ideje alatt más teljes idejű munkavégzésre irányuló jogviszonyt nem létesíthet. Az államilag támogatott képzésre való jelentkezéskor az erre vonatkozó nyilatkozatot a jelentkezéshez csatolni kell.
A felvétel követelményei és feltételei
A felvétel követelményei és feltételei: A jelentkezés alapfeltétele MA/egyetemi szintű diploma és egy "C" típusú középfokú nyelvvizsga.
Az értékelés szempontjai: A felvételi rangsorolás 4 szempont alapján történik, melyekre összesen 100 pont adható (MSZ 4. melléklete szerint): az oklevél minősítése; nyelvismeret; korábbi tudományos tevékenység; kutatási terv. A legalább jó minősítésű mester, illetve a korábbi képzési rendszerben azzal egyenértékű egyetemi diploma a megszerzéstől számított két évig számít a jelentkezés feltételének, a rangsorolásban azonban ezt követően is szerepet játszik. Minimum pont: 60, maximum pont: 100A felvételi vizsga időpontja: 2020. június közepe.
A felvételi döntés időpontja: 2020. július 15. után.
Várható keretszám
20 fő
Az állami ösztöndíjas és az önköltséges képzés
Juttatások, költségtérítéssel kapcsolatos információk: További információkért látogasson el honlapunkra a https://ntdi.uni-eszterhazy.hu/-ra, illetve forduljon a Doktori Iskola titkárságához: ntdi@uni-eszterhazy.hu
Történelemtudományi Doktori Iskola
A doktori képzést szervező hivatalok, felelős személyek
A doktori iskola vezetője: Dr. Rainer M. János, az MTA lev. tagja, egyetemi tanár
Titkár: Berecz Anita tudományos segédmunkatárs
Cím: 3300 Eger, Eszterházy tér 1.
Telefon: +36 36 520 400/2059
E-mail: berecz.anita@uni-eszterhazy.hu
Honlap: http://tortenelem.uni-eger.hu/hu/tort/phd/
Doktori képzési programok, témák
Célunk, hogy az újkori és a jelenkori magyar történelem témakörén belül olyan kutatókat képezzünk, akik a történetírás elvi alapjaival és metodológiai eljárásaival egyaránt tisztában vannak és képesek saját kutatásaikkal a választott tématerületükre vonatkozó ismereteinket gyarapítani. Doktori Iskolánk a kutatott korszakok (Magyarország, illetve a Kárpát-medence története 1526–1790 között, illetve Magyarország története reformkor végétől napjainkig) mindenfajta ábrázolása iránt nyitott. Témavezetőink, belső és meghívott oktatóink között politikatörténészek, gazdaság- és társadalomtörténészek egyaránt vannak. Képzésünk lehetőséget ad valamennyi fontos megközelítés párhuzamos tanulmányozására, annak érdekében, hogy a választott téma minden tematikai, műfaji és módszertani vonatkozását elsajátíthassák jelöltjeink.
Doktori programjaink:
- A Magyar Királyság, illetve a Kárpát-medence története 1526-1790 között (vezetője: Dr. Gebei Sándor)
- Magyarország története a reformkor végétől napjainkig (vezetője: Dr. Rainer M. János)
A doktori programokról és a választható témavezetőinkről részletes tájékoztatást adunk a http://tortenelem.uni-eger.hu/hu/tort/phd/doktori-programok oldalon.
Jelentkezési lap igénylése és benyújtása
A jelentkezési lap igénylése: A jelentkezési lap a http://tortenelem.uni-eger.hu/hu/tort/phd/ oldalról tölthető le.
A felvételi eljárás díja: A felvételi eljárás díja 7.500 forint. Az összeget a 10035003-01426713-00000000 számlaszámra kérjük utalni. A közlemény mezőben a "név tört. PhD felv." szöveg szerepeljen.
Jelentkezési időszak: A jelentkezési lapokat 2020. május 30-ig kérjük postára adni.
A pályázathoz csatolandó dokumentumok:
(Figyelem! A publikációk és az OTDK-részvétel/helyezés NEM feltétele a jelentkezésnek, de a pontszámításnál természetesen előnyt jelentenek! Az ezekhez kapcsolódó dokumentumok beküldése tehát opcionális.)
a) elektronikusan és nyomtatottan is beküldendő
- kitöltött jelentkezési lap (a letölthető DOCX formátumban, valamint nyomtatottan és aláírva)
- megjelent vagy igazoltan megjelenésre elfogadott, a felvételi pontszámításnál az MSZ 2. melléklete alapján releváns publikációk (PDF formátumban és nyomtatottan)
- kutatási terv az MSZ 3. melléklete szerint elkészítve (PDF formátumban és nyomtatottan)
- szakmai önéletrajz (PDF formátumban és nyomtatottan)
- publikációs jegyzék (teljes bibliográfiai leírást kérünk, az oldalszám vagy „n" feltüntetésével, PDF formátumban és nyomtatottan)
b) az alábbiakat nem kérjük elektronikusan, csak postai úton küldendők be
- a felvételi eljárás díjának befizetését igazoló irat
- MA/egyetemi oklevél másolata (az eredeti utólagos bemutatása mellett)
- nyelvtudást igazoló okmányok másolatai (az eredeti utólagos bemutatása mellett)
- OTDK-n való részvétel/helyezés igazolása (oklevél másolata)
- témavezető fogadónyilatkozata
- 90 napnál nem régebbi, büntetlen előéletet igazoló erkölcsi bizonyítvány
- nyilatkozat az ösztöndíjra pályázóktól
Kérjük, hogy a jelentkezés postára adása előtt mindenképpen keressék fel a http://tortenelem.uni-eger.hu/hu/tort/phd/felveteli-informaciok honlapot.
A felvétel követelményei és feltételei
A felvétel követelményei és feltételei: A jelentkezés alapfeltétele MA szintű történelem (egyéni elbírálás alapján esetleg más) szakos diploma és egy "C" típusú középfokú nyelvvizsga valamely élő idegen nyelvből (a kora újkori program esetén a latin is elfogadható).
Az értékelés szempontjai: A jelentkezők értékelése részben a benyújtott pályázat, részben a felvételi beszélgetés alapján történik. A beszélgetés során a bizottság meggyőződik a jelentkező szakmai felkészültségéről és kutatási elképzeléseiről. A felvételi rangsorolás 4 szempont alapján történik, melyekre egyenként 25 pont adható:
1. az oklevél minősítése
2. nyelvvizsgák
3. korábbi tudományos teljesítmény (a benyújtott szakmai anyagok alapján, azok minőségére való tekintettel, a Felvételi Bizottság mérlegelése szerint)
4. szakmai beszélgetés
A felvételi bizottság a jelentkezőket 100 pontig értékeli, a legalább 60 pontot elért jelöltek kerülnek rangsorolásra.A felvételi vizsga időpontja: 2020. június közepe
A felvételi döntés időpontja: 2020. július vége
Várható keretszám
15 fő
Az állami ösztöndíjas és az önköltséges képzés
Juttatások, költségtérítéssel kapcsolatos információk: A költségtérítés aktuális összegéről a http://tortenelem.uni-eger.hu/hu/tort/phd/felveteli-informaciok honlapon tájékoztatjuk az érdeklődőket.