Az alábbi tartalmak egy már lezárult felvételi eljárás archivált információit tartalmazzák. |
Egyetemek, főiskolák ›› ELTE ›› ELTE-BTK ›› zenekultúra
Egyetemek, főiskolák
Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar zenekultúra (3) |
Képz. szint: Alapképzés | |
Munkarend.: Levelező | |
Fin. forma: Önköltséges | |
Képzési idő (félév): 6 | |
Önköltség (félév): 350000 Ft | |
Kapacitás: 5 < 6 |
Felsőfokú oklevél alapján számított felvételi pontszám alapképzésen, osztatlan mesterképzésen és felsőoktatási szakképzésen
Amennyiben az intézmény az oklevél minősítéséből pontot számít, az oklevél minősítését az alábbi dokumentumokkal kell igazolni:
- alap- és mesterképzésben, illetve korábbi főiskolai vagy egyetemi képzésben szerzett oklevél, amennyiben tartalmazza az oklevél minősítését,
- (elektronikus) leckekönyv vagy oklevélmelléklet, amennyiben tartalmazza az oklevél minősítését.
Specializálódás a képzés során
Az alapképzési szak általános és szakirányos/specializációs ismeretei mellett kötelezően választani kell a differenciált szakmai ismeretek moduljaiból is. A választható ismeret lehet az alapképzési szak egy másik specializációja vagy az alapképzési szak további szakterületi ismeretei vagy egy másik alapképzési szak szakterületi ismeretei, melyet az alapképzési szak tudományterületén folytatandó mesterképzéshez lehet elfogadni. Az alapképzési szakok, valamint az egyes alapképzési szakokon a képzési és kimeneti követelmények alapján felajánlott modulok tanegységlistái a Kar honlapján tekinthetők meg.
Az egyes alapképzési szakokhoz választható modulok: a selyemút kultúrái, anglisztika, arab, assziriológia, bibliatudomány, bolgár, buddhizmus, cseh, délkelet-ázsiai kultúrák, egyházzene, egyiptológia, elméleti nyelvészet, esztétika, észt, etika, filmelmélet és filmtörténet, filozófia, finn, finnugor, francia, hebraisztika, hindi, horvát, informatikus könyvtáros, iranisztika, irodalomtudomány, iszlám művészetek, japán, judaisztika, kelet-ázsiai kultúrák, kínai, kommunikáció és médiatudomány, koreai, kreatív írás, latin, lengyel, litván, magyar, magyar jelnyelv, magyar mint idegen nyelv, modern Ázsia, mongol, művelődéstudomány, művészettörténet, néderlandisztika, német, néprajz, nyelvmentor, nyelv- és beszédtudomány, olasz, orosz, ógörög, portugál, régészet, román, román nemzetiségi kultúra, skandinavisztika, spanyol, szanszkrit, szerb, szerkesztői ismeretek, színházi stúdiumok, szlovák, szlovén, tibeti, török, történelem, ukrán, újgörög, ügyvitel, vallástudomány, zenekultúra.
Célnyelvi előképzettség szükséges az anglisztika, assziriológia, bolgár, cseh, egyiptológia, francia, hebraisztika, hindi, horvát, japán, kínai, latin, lengyel, magyar jelnyelv, néderlandisztika, német, ógörög, olasz, orosz, román nemzetiségi kultúra, skandinavisztika, spanyol, szanszkrit, szerb, szlovák, szlovén, újgörög, ukrán modulok felvételéhez, egyéb nyelvi előképzettség néderlandisztika és skandinavisztika modulok esetében. A nyelvismeret foka és a szakterületi belépés időpontja a tantervben kerül meghatározásra.A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
A nem magyar anyanyelvű külföldi jelentkezőknek a beiratkozáskor tanúsítaniuk kell, hogy elvégeztek egy B1 szintű (korábban alapfokú) magyar nyelvtanfolyamot vagy ennek megfelelő szintű magyar nyelvoktatáson vettek részt.
Az osztatlan tanárszakok felvételi eljárásának adminisztrációját az Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanárképző Központja végzi. A Karon az osztatlan tanárképzéssel kapcsolatban a tanárképzési referens nyújt felvilágosítást (411-6500/5464-es mellék).
A szakon a felsőoktatási felvételi
jelentkezéshez csatolni kell a gégeszakorvosi igazolás másolatát. A gyakorlati
vizsgán az eredeti orvosi igazolást be kell mutatni, amelynek hiányában a
vizsga érvénytelen. Háziorvosi igazolás nem fogadható el.
A gyakorlati vizsga különeljárási díja 4 000 Ft. Egyszer kell vizsgát
tenni azonos szak nappali és levelező munkarendjén. A befizetéshez szükséges
postai csekket az Intézmény küldi meg. A befizetést igazoló eredeti
feladóvevény bemutatása a vizsgára bocsátás feltétele.
A vizsga helyszínéről és időpontjáról a jelentkezők írásban értesítést kapnak
június első felében.
Vizsgakövetelmény:
A felvételizőtől a vizsgáztató bizottság előzetesen összeállított listát kér, melyen szerepelnie kell a vizsgára hozott zongoradaraboknak és műdaloknak, illetve a szabadon választott népdaloknak. Kötelező az előzetes gégeszakorvosi vizsgálat eredményének bemutatása is.
1. szolfézs-zeneelmélet:
Lapról éneklés: rövid barokk recitativo-, vagy áriarészlet éneklése szolmizálva, a bizottság által adott kottából. Összhangzattani alapismeretek: minimális követelmény a négyszólamú, szűk szerkesztéses játékmód ismerete, illetve összetett autentikus kadencia (I-IV-V-I) zongorán való lejátszása, legalább 2# – 2b előjegyzésű hangnemkörben.
2. A) zongora, B) zongora és egyéb hangszer
Lehetőségek:
A) két szabadon választott, különböző stíluskorszakból származó zongoradarab előadása;
B) egy zongorára írt, illetve egy más hangszerre írt mű előadása.
(Minimális követelmény: a zeneiskolák 2–3. osztályának megfelelő hangszeres tudás.)
3. magánének:
Két, különböző stíluskorszakból származó és eltérő karakterű zongorakíséretes műdal előadása, lehetőleg kotta nélkül. Zongorakíséretről a bizottság gondoskodik, a kottát a felvételiző biztosítja.
4. magyar népzene:
20 szabadon választott népdal, valamint Kodály Zoltán: A magyar népzene c. művéből az alábbi 20 népdal megtanulása (maximum két versszakkal):
Szöveges rész: Zörög a kocsi, Juhászlegény..., A búbánat..., Kalapom a Tiszán..., Sej, verd meg Isten.
Példatár: 4, 21, 34, 47, 62, 67, 98, 114, 165, 178, 186, 228, 245, 252, 346.
A népdalokat emlékezetből, először szöveggel, majd szolmizálva kell előadni.
5. zeneirodalmi tájékozottság:
Az általános zenei műveltség felmérése a gimnáziumok számára készült ének-zene tankönyvek alapján.
6. karvezetés:
Két, különböző stílusú, giusto karakterű népdal vezénylése a felvételizőkből álló kórus előtt. A dalokat a felvételi követelményben felsorolt, kötelező 20 népdal közül kell választani.
Felvételi pontok számítása
Az egyes szakokhoz tartozó vizsgakötelezettséget és a képzési területenként eltérő többletpontok rendszerét az 1. sz. táblázatban tekintheti át.
A külföldi vagy külföldi rendszerű középiskolában szerzett eredmények megfeleltetése, illetve ezek tanulmányi és érettségi pontokká való átszámítása központilag történik, erről A külföldi vagy Magyarországon működő külföldi rendszerű intézményben szerzett végzettségekről c. részben, illetve a honlapon találhat bővebb információt.
A gyakorlati vizsgára adható maximális pontszám 200. Az eredmény kétszerese eredményezi az elért összpontszámot, amely maximum 400 pont lehet. Ennek értelmében tanulmányi pontot, valamint többletpontot az Intézmény nem számol.
A vizsgarészek pontozása:
- szolfézs-zeneelmélet max. 40 pont,
- zongora/egyéb hangszer max. 40 pont,
- magánének max. 40 pont,
- magyar népzene max. 20 pont,
- zeneirodalmi tájékozottság max. 40 pont,
- karvezetés max. 20 pont.
Intézményi vizsgák sajátos követelményei
Az alkalmassági és gyakorlati vizsgák követelményeire vonatkozóan információ közvetlenül az Intézménytől kérhető.
Csatolandó dokumentumok
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a Tájékoztató 3. fejezetében.
Felvétel feltétele: érettségi bizonyítvány, fül-orr-gégészeti igazolás
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok:
Érettségi követelmények
|
A szak más intézményben
intézmény | irányszám |
Eszterházy Károly Egyetem Bölcsészettudományi Kar (EKE-BTK) | 5 < 15 |
Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar (SZTE-JGYPK) | 5 < 7 |