Az alábbi tartalmak egy már lezárult felvételi eljárás archivált információit tartalmazzák. |
Egyetemek, főiskolák ›› ELTE ›› ELTE-BTK ›› néderlandisztika
Egyetemek, főiskolák
Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar néderlandisztika |
Képz. szint: Mesterképzés | |
Munkarend.: Nappali | |
Fin. forma: Állami ösztöndíjas | |
Képzési idő (félév): 4 | |
Önköltség (félév): támogatott | |
Kapacitás: 1 < 5 |
Specializálódás a képzés során
A mesterképzési szakok tanegységlistái a Kar honlapján tekinthetők meg. A specializációk csak megfelelő számú jelentkező esetén indulnak.
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
A felvételi vizsgakövetelmények, a képzési és kimeneti követelmények, valamint a jelentkezéshez és a felvételhez szükséges kari formanyomtatványok (pl. kreditelismerési kérelem, adatközlő lap) megtalálhatók a Kar honlapján.
Aki nem rendelkezik a korábbi tanulmányaiból a mesterképzésbe való belépéshez a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott (lásd Tájékoztató 3. sz. táblázata) teljes kreditértékű oklevéllel, kreditelismerési eljárást kell kezdeményeznie.
A Debreceni Egyetem, az ELTE, a Miskolci Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karain alapképzésben végzetteknek csak egy igazolást kell benyújtaniuk a jelentkezéshez szükséges 50 kredites modul teljesítéséről, ha az elvégzett 50 kredit az oklevélben nem szereplő „nem tanári” modul.
Az igazolást vagy a kreditelismerési kérelmet (a formanyomtatványok a honlapról letöltendőek) a mellékletekkel együtt egy nagy borítékban a Felvételi Irodában (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A fszt. 26-os szoba) kell benyújtani, lehetőség szerint személyesen, ügyfélfogadási időben, esetleg postai úton megküldeni legkésőbb 2019. július 1-ig beérkezőleg. Aki a hiánypótlási határidő végéig nem rendelkezik a szükséges kreditelismerési határozattal, annak jelentkezése a felvételi eljárásban kizárásra kerül.
Azon jelentkezőknek, akik a tavaszi félévben már nem végeznek olyan tanegységeket, amiket fel szeretnének tüntetni kreditelismerési kérelmükben, a kérelmet 2019. február 15-ig kell benyújtaniuk.
A Kar szakonként határozza meg a felvételi teljesítmény mérésének módját, ami állhat írásbeli és szóbeli szakaszból, vagy lehet csak szóbeli vizsga.
Az írásbeli felvételi szakasz formái a következők lehetnek:
– a Karon szervezett (személyes megjelenést igénylő) írásbeli vizsga, vagy
– az írásbeli vizsgát kiváltó – a szakonkénti vizsgakövetelményekben felsorolt (részletesen lásd lentebb), a kijelölt módon és határidőre leadott („Beküldés/leadás módja, határideje”) – írásbeli munka (tanulmány, szakdolgozat, tudományos vagy szemináriumi dolgozat) és/vagy szakmai motivációs levél, önéletrajz.
A szakoknál felsorolt beküldendő dokumentumok beküldésének elmulasztása a kitűzött határidőig a felvételi eljárásból való kizárást vonja maga után.
Az egyes szakok felvételi vizsgakövetelménye szerint előírt nyelvvizsgákat (részletesen lásd lentebb) a hiánypótlási határidő végéig az E-felvételi rendszerébe kell feltölteni.
Azon szakok esetében, ahol nincs saját, kötelező előírás megadva, a motivációs levél ajánlott formai és tartalmi követelményei a következők: terjedelme 2-3 oldal, amelyben a jelentkező röviden összefoglalja az alapszakhoz kapcsolódó szakdolgozati témáját, eredményeit és kifejti, hogy sikeres felvételi esetén milyen specializáción és milyen szakmai elvárással/inspirációval kívánja tanulmányait a Kar mesterképzésén folytatni.
A felvételi vizsgák különeljárási díja 4 000 Ft szakonként. Felhívjuk figyelmüket, hogy a vizsgadíj már az írásbeli felvételi szakaszban befizetendő! A befizetés módjáról és határidejéről az egyes szakoknál tájékozódhatnak. Azon szakok esetében, ahol csak szóbeli felvételi vizsga van, vagy az írásbeli szakaszban beadott dokumentumok alapján nem számolnak pontot, a „sárga csekket" a Tanulmányi Hivatal levélben küldi meg június első felében a szóbeli behívólevélhez mellékelve, és a befizetést igazoló feladóvevényt a szóbeli vizsga alkalmával kell leadni.
Különeljárási díj visszafizetésére nincsen lehetőség!
A felvételi vizsgaidőpontokról a Kar külön értesítést küld a jelentkezőknek. Írásbeli/szóbeli vizsgát csak az Intézmény által megjelölt időpontban lehet tenni, attól eltérő időpontban nincsen vizsgalehetőség.
Felvételi ügyekben az illetékes intézetek elérhetőségei a Kar honlapján találhatóak meg.
A külföldi felsőoktatási intézményben szerzett oklevéllel rendelkezőknek a jelentkezéshez csatolniuk kell az oklevelük másolatát, igazolást az oklevél minősítéséről (pl. oklevélmelléklet), valamint az elvégzett tanegységekről és mindezek hiteles magyar fordítását is.
A nem magyar anyanyelvű külföldi jelentkezőknek a beiratkozáskor tanúsítaniuk kell, hogy elvégeztek egy B1 szintű (korábban alapfokú) magyar nyelvtanfolyamot vagy ennek megfelelő szintű magyar nyelvoktatáson vettek részt.
Idegennyelv-követelmény: A mesterképzésbe való belépés feltétele holland nyelvből felsőfokú (C1), komplex típusú nyelvvizsga vagy a bölcsészettudomány képzési terület alapképzési szak holland specializációján tett nyelvi záróvizsga.
Írásbeli szakasz:
A jelentkezőknek be kell adniuk egy holland nyelven elkészített, terjedelmét tekintve 2-3 gépelt oldalnyi motivációs levelet, amelynek tartalmaznia kell a mesterképzési tanulmányok választásával kapcsolatos indokokat, szakmai célkitűzéseket, jövőbeli terveket.
A szakon a benyújtott motivációs levelet külön nem pontozzák.
Beküldés/leadás módja, határideje: postai úton 2019. február 27-ig a Kar Tanulmányi Hivatalába (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A fszt. 26. Felvételi Iroda).
Szóbeli szakasz:
A szóbeli vizsgán a jelentkező egy holland nyelvű beszélgetésen vesz részt, amelyből kiderül, hogy világos elképzelésekkel rendelkezik a néderlandisztikai stúdiumokról, kialakult érdeklődési köre és preferenciái vannak, biztosan kezeli az alapképzési szak tanulmányai során elsajátított alapvető ismereteket mind az irodalom, mind a kultúra- és médiatudomány, mind pedig a nyelvészet témaköreiben.
A felvételi vizsga a jelentkezők motivációját, szakirányú ismereteit, érdeklődését, szakmai nyelvtudását, szóbeli nyelvi kifejezőkészségét méri.
A felkészüléshez kötelező/ajánlott irodalom:
A szóbeli vizsgára történő felkészüléshez a Néderlandisztika Tanszék az ajánlott témaköröket (BA záróvizsga témakörök) a honlapján teszi közzé. (http://cns.elte.hu)
Felvételi pontok számítása
Általános szabályok
A jelentkezés benyújtása előtt a jelentkező mindenképpen tanulmányozza a 3. sz. táblázatot, amelyben megtalálható, hogy az adott mesterképzésre való jelentkezéshez milyen alapképzésben szerzett oklevél szükséges. Ha ez alapján nem rendelkezik teljes kreditértékű oklevéllel, úgy a megjelölt felsőoktatási intézménynél ún. előzetes kreditelismerési eljárást kell kezdeményeznie. Ennek eredményessége esetén az erről szóló kreditelismerési határozatot a felvételi eljárás során legkésőbb 2019. július 10-ig kell benyújtani. A további tudnivalók megtalálhatók az Előzményként elfogadott szakok, kreditelismerés c. fejezetben.
Mesterképzésben legfeljebb 100 pont szerezhető, mely tartalmazza a többletpontokat is. Azon jelentkezők, akik esélyegyenlőség jogcímen többletpontra jogosultak, azok számára jogcímenként külön-külön kell meghatározni a maximálisan kapható pontokat, és az összes jogcímet figyelembe véve – az esélyegyenlőségben részesítendők többletpontja – nem lehet több 10 pontnál, és nem lehet kevesebb 1 pontnál.
Intézményi szabályok
Azokon a szakokon, ahol írásbeli pontot is számolnak, nem tehet szóbeli vizsgát az a jelentkező, akinek az írásbeli eredménye 0 pont.
Amennyiben az oklevélben nem szerepel a minősítés, az Intézmény csak abban az esetben számol többletpontot, ha a jelentkező az oklevelének minősítéséről a leckekönyv vagy az oklevélmelléklet másolatát nyújtja be.
(Lásd a Csatolandó dokumentumoknál leírtakat.)
Többletpontok számításánál érvényes kiegészítő szabályok:
– oklevél minősítése alapján maximum 15 többletpont jár: jeles 15 pont, jó 10 pont, közepes 5 pont;
– három nyelvből szerzett B2 (korábban középfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsgáért: 3 pont;
– két nyelvből szerzett C1 (korábban felsőfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsgáért: 3 pont;
– három nyelvből szerzett C1 (korábban felsőfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsgáért: 5 pont;
– egy nyelvből csak egy nyelvvizsga vehető figyelembe;
– nyelvvizsgák után maximum 5 többletpont adható.
Pontszámítás:
Felvételi pontok:
- felvételi elbeszélgetés: 75 pont
Többletpontok minden szak esetében: maximum 25 többletpont adható.
- Esélyegyenlőségi maximális pont: 5 pont
- fogyatékosság: 2 pont
- gyermekgondozás: 1 pont
- hátrányos helyzet: 2 pont
- 2. nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 3 pont
- 2. OTDK 1 helyezés: 3 pont
- 2. OTDK 2. helyezés: 2 pont
- 2. OTDK 3. helyezés: 1 pont
- 3. nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 5 pont
- 3. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 3 pont
- 3. OTDK 1. helyezés: 3 pont
- 3. OTDK 2. helyezés: 2 pont
- 3. OTDK 3. helyezés: 1 pont
- oklevél minősítése: 15 pont
- OTDK 1. helyezés: 3 pont
- OTDK 2. helyezés: 2 pont
- OTDK 3. helyezés: 1 pont
- Pro Scientia aranyérem: 5 pont
Csatolandó dokumentumok
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a Tájékoztató 3. fejezetében.
Felvétel feltétele: felsőfokú oklevél, nyelvvizsgát igazoló dokumentum
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: felsőfokú tanulmányi eredmények, fogyatékosság igazolása, gyermekgondozás igazolása, hátrányos helyzet igazolása, OTDK/TDK igazolás, sporteredmény igazolása
Felvételi vizsgatárgyak
|
A szak más intézményben
intézmény | irányszám |
Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Kar (KRE-BTK) | 1 < 2 |