![]() |
Az alábbi tartalmak egy már lezárult felvételi eljárás archivált információit tartalmazzák. |
Egyetemek, főiskolák ›› SOE ›› SOE-SKK ›› faipari mérnöki
Egyetemek, főiskolák
Soproni Egyetem Simonyi Károly Műszaki, Faanyag-tudományi és Művészeti Kar faipari mérnöki |
Képz. szint: Alapképzés | |
Munkarend.: Nappali | |
Fin. forma: Önköltséges | |
Képzési idő (félév): 7 | |
Önköltség (félév): 325000 Ft | |
A szakra a kapacitás a következő finanszirozási formával együttesen van megadva: állami ösztöndíjas | |
Kapacitás: 10 < 50 |
Felsőfokú oklevél alapján számított felvételi pontszám alapképzésen, osztatlan mesterképzésen és felsőoktatási szakképzésen
Amennyiben az intézmény az oklevél minősítéséből pontot számít, az oklevél minősítését az alábbi dokumentumokkal kell igazolni:
- alap- és mesterképzésben, illetve korábbi főiskolai vagy egyetemi képzésben szerzett oklevél, amennyiben tartalmazza az oklevél minősítését,
- (elektronikus) leckekönyv vagy oklevélmelléklet, amennyiben tartalmazza az oklevél minősítését.
- kitüntetéses oklevél esetén: 400 pont
- kiváló oklevél esetén: 390 pont
- jó oklevél esetén: 370 pont
- közepes oklevél esetén: 340 pont
- elégséges oklevél esetén: 310 pont
A felsőfokú végzettség figyelembevételével megállapított pontokhoz a jogszabályban rögzített többletpontok adhatók.
Specializálódás a képzés során
Faépítészeti technológiák specializáció:
A specializáció célja olyan faipari mérnökök képzése, akik képesek a faépületek, faházak szerkezeti rendszereit megtervezni, méretezni és az épületeket üzemeltetni. Képesek aktívan levezetni a szerkezetépítési folyamatokat és átlátják a kivitelezési munkák egyes fázisait. Önálló feladatokat tudnak megoldani a faszerkezetek tervezése, kivitelezése, állagmegóvása és felújítása terén. Képesek az adott területen vezetési, irányítási és szervezési feladatok ellátására, a hazai és nemzetközi faszerkezeti, faépítészeti mérnöki projektekhez való kapcsolódásra és azok koordinálására, valamint a bonyolultabb tervezési munkákban való közreműködésre. A specializáció a jogszabályban meghatározott tervezői jogosultság megszerzéséhez jó alapot biztosít. Az elhelyezkedési lehetőségek köre szinte a teljes építőipart átöleli a kereskedelemtől a kivitelezésig. A CAD és méretező programok ismerete a tervezési területeken nyújt biztos alapokat. A specializáció célja olyan faipari mérnökök képzése, akik képesek a faépületek, faházak szerkezeti rendszereit megtervezni, méretezni és az épületeket üzemeltetni. Képesek aktívan levezetni a szerkezetépítési folyamatokat és átlátják a kivitelezési munkák egyes fázisait. Önálló feladatokat tudnak megoldani a faszerkezetek tervezése, kivitelezése, állagmegóvása és felújítása terén. A specializáció a jogszabályban meghatározott tervezői jogosultság megszerzéséhez jó alapot biztosít. Az elhelyezkedési lehetőségek köre szinte a teljes építőipart átöleli a kereskedelemtől a kivitelezésig.
Faipari technológiák specializáció:
A faipari gyártástechnológiák specializáció klasszikus, széleskörű faipari mérnöki tudást ad. Felkészíti a leendő faipari mérnököket arra, hogy a faipar jelentős hányadát jelentő bútor- és épületasztalos iparban valamint az elsődleges faiparban, pl. fűrész- és falemezipar, szakmai, üzemszervezési feladatokat lássanak el. A képzés során a hallgatók megismerkednek a faalapú késztermékek jellemző alapanyagaival, az alkalmazott szerkezetekkel, alkatrész egyesítési módokkal, illetve a korszerű termékgyártási technológiákkal. Tekintettel a rendelkezésre álló jelentős kapacitásokra a bútoriparon belül különös hangsúlyt kapnak a kárpitozás, kárpitosipari technológiák. A fentieken túl a specializáción végzett hallgatók gyártás-előkészítési, gyártásszervezési feladatok ellátására is képesek lesznek. A specializáció alapokat biztosít a faipari mérnöki meterképzési szakhoz, amelynek elvégzése lehetőséget ad a Magyar Mérnökkamara által nyújtott bizonyos tanúsítványok megszerzéséhez.
Logisztikai és folyamatmérnöki specializáció:
A logisztika dinamikus fejlődése, az abban rejlő szakmai és gazdasági lehetőségek alapvetően meghatározzák az ipari vállalatok eredményességét, versenyképességét és életképességét. A faipari mérnökökkel szembeni ipari elvárások manapság már megkövetelik, hogy az alapszakma ismeretein túlmenően a vállalati logisztikai folyamatok komplex működésével is tisztában legyenek. Éppen ezért a faipari mérnöki alapképzési szakon belül felvett logisztikai és folyamatmérnöki specializációval a leendő faipari mérnökök olyan univerzális kompetenciákat kapnak, amelyekkel képesek lesznek – nem csak faiparon belül – az ipari logisztikai folyamatok optimalizálására a beérkező alapanyag átvételétől a késztermék piacra kerüléséig, a termelésben alkalmazott gépek üzemeltetésére és fenntartására, korszerű faipari technológiák és energiafelhasználási rendszerek bevezetésére, illetve alkalmazására, az üzemi munka szervezésére és irányítására, a műszaki fejlesztés, kutatás és tervezés részfeladatainak ellátására.
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
Művészeti képzések esetében elméleti és gyakorlati vizsgán 200 pont szerezhető, amelyet kétszereznek. Többletpont nem kapható.
Felvételi pontok számítása
Az egyes szakokhoz tartozó vizsgakötelezettséget és a képzési területenként eltérő többletpontok rendszerét az 1. sz. táblázatban tekintheti át.
A külföldi vagy külföldi rendszerű középiskolában szerzett eredmények megfeleltetése, illetve ezek tanulmányi és érettségi pontokká való átszámítása központilag történik, erről A külföldi vagy Magyarországon működő külföldi rendszerű intézményben szerzett végzettségekről c. részben, illetve a honlapon találhat bővebb információt.
Intézményi vizsgák sajátos követelményei
Az alkalmassági és gyakorlati vizsgák követelményeire vonatkozóan információ közvetlenül az Intézménytől kérhető.
Csatolandó dokumentumok
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a Tájékoztató 3. fejezetében.
Felvétel feltétele: érettségi bizonyítvány
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: érettségi tanúsítvány, felsőfokú oklevél, felsőfokú tanulmányi eredmények, felsőoktatási szakképzés igazolása, fogyatékosság igazolása, gyermekgondozás igazolása, hátrányos helyzet igazolása, középiskolai bizonyítvány, nyelvvizsgát igazoló dokumentum, OKJ bizonyítvány, sporteredmény igazolása, tanulmányi, művészeti versenyeredmény igazolása
Érettségi követelmények
|
és
|