Az alábbi tartalmak egy már lezárult felvételi eljárás archivált információit tartalmazzák. |
Egyetemek, főiskolák ›› SZTE ›› SZTE-BTK ›› vallástudomány (magyar nyelven)
Egyetemek, főiskolák
Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar vallástudomány (magyar nyelven) |
Képz. szint: Mesterképzés | |
Munkarend.: Nappali | |
Fin. forma: Állami ösztöndíjas | |
Képzési idő (félév): 4 | |
Önköltség (félév): támogatott | |
Kapacitás: 2 < 4 |
Specializálódás a képzés során
Az egyes mesterképzési szakoknál megadott specializációk indítása kari hatáskörbe tartozik. A Kar állapítja meg azok indításához szükséges minimális létszámot is.
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
A mesterszakos felvételi vizsgák pontos időpontjáról és helyéről - a szakoknál megadott időtartamon belül - írásban értesítik a felvételizőket három héttel a vizsgát megelőzően.
- A felvételi többletpontoknál az OTDK I-III. helyezésekért az alábbi többletpontok szerezhetők: I. helyezés 3 pont, II. helyezés 2 pont, III.helyezés 1 pont.
- A Pro scientia aranyéremért 5 többletpont jár.
Rövid ciklusú, egyszakos tanári mesterképzések:
1. A 2 féléves egyszakos, rövid ciklusú tanári mesterképzési szakokra jelentkezési feltétel:
- a) azonos szakon szerzett főiskolai szintű tanári, illetve nyelvtanári oklevél (az angol nyelv és kultúra szakot nem indítják).
- b) azonos szakon szerzett bölcsész egyetemi vagy mesterfokozatú diploma
Csak a lábjegyzetben megjelölt szakok esetében van lehetőség mindkét bemeneti feltétellel jelentkezni.
2. A 4 féléves újabb tanári mesterképzési szakokra jelentkezési feltétel:
- a) meglévő tanári vagy nyelvtanári oklevél
-b) idegen nyelv szakokon a szaknak megfelelő nyelvből felsőfokú C1 komplex nyelvvizsga.Csak a lábjegyzetben megjelölt szakok esetében van lehetőség az adott bemeneti feltétellel jelentkezni.
3. Az 5 féléves, tanítói szakképzettségre épülő tanári mesterképzési szakokra (középiskolai tanári kimenettel) jelentkezési feltétel:
Csak a tanár (5 féléves) francia nyelv és kultúra tanára és a tanár (5 féléves) angol nyelv és kultúra tanára szakra lehet a karon jelentkezni.
-a) tanító szakképzettséget igazoló oklevél
-b) idegen nyelv szakok esetén a szaknak megfelelő nyelvből felsőfokú C1 komplex nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű oklevél.
- az angol nyelv és kultúra tanára szakra kizárólag a tanító (angol műveltségterület) diplomával fogadják a jelentkezéseket.
Részismeretek megszerzése (előtanulmányi feltételek teljesítése vagy újabb ismeretek szerzése érdekében) a jogszabályi feltételek szerint lehetséges a Karon meghirdetett minden képzés (vagy több képzés) anyagából, a felsőoktatásban szerzett oklevél birtokában, önköltséges képzésben, 2 féléves képzési időben, a Karra beadott intézményi jelentkezés alapján hallgatói jogviszony keretében. A részismereti képzés ideje alatt az intézménnyel másik szakon vagy karon hallgatói jogviszony nem állhat fenn. A Karon meghirdetett részismereti képzésekre vonatkozó pályázati feltételek megtekinthetők a www.arts.u-szeged.hu honlapon, a tanulmányi osztály oldalán.
Azok a jelentkezők, akik a kiválasztott mesterképzési szakra nem a teljes kreditérték beszámításával figyelembe vehető alapképzési szakról jelentkeznek, ajánlatos előzetes kreditelismerési kérelmet benyújtaniuk a Karhoz annak megállapítása érdekében, hogy előtanulmányaik alapján jelentkezésüket fogadni tudja-e az Intézmény. A felvételi tájékoztatóban a szak nevére kattintva olvasható az aktuális képesítési követelmények jogszabály szerinti bemeneti feltétel. A kérelmeket a honlapról letölthető űrlap kitöltésével és az előírt mellékletek (hitelesített leckekönyvi másolatok, kurzusleírások) csatolásával lehet benyújtani legkésőbb 2019. március 31-ig a BTK Tanulmányi Osztályára.
A pszichológia szakos levelező képzésekben és a többi levelező képzésben is igyekszik a kar a meghirdetett kéthetenkénti péntek-szombati konzultációs rendszert fenntartani, de a hétvégére eső ünnepnapok és a munkanapok hivatalos áthelyezései (szombati munkanapok) ezt nem mindig teszik lehetővé. Ilyen esetekben átmenetileg gyakrabban (egymást követő hetenként is) lehetnek a konzultációs hétvégék.
Amennyiben tanári mesterképzésre jelentkezik, mindenképpen tanulmányozza át A tanári mesterképzésről szóló fejezetet.
Felvételi pontok számítása
Általános szabályok
A jelentkezés benyújtása előtt a jelentkező mindenképpen tanulmányozza a 3. sz. táblázatot, amelyben megtalálható, hogy az adott mesterképzésre való jelentkezéshez milyen alapképzésben szerzett oklevél szükséges. Ha ez alapján nem rendelkezik teljes kreditértékű oklevéllel, úgy a megjelölt felsőoktatási intézménynél ún. előzetes kreditelismerési eljárást kell kezdeményeznie. Ennek eredményessége esetén az erről szóló kreditelismerési határozatot a felvételi eljárás során legkésőbb 2019. július 10-ig kell benyújtani. A további tudnivalók megtalálhatók az Előzményként elfogadott szakok, kreditelismerés c. fejezetben.
Mesterképzésben legfeljebb 100 pont szerezhető, mely tartalmazza a többletpontokat is. Azon jelentkezők, akik esélyegyenlőség jogcímen többletpontra jogosultak, azok számára jogcímenként külön-külön kell meghatározni a maximálisan kapható pontokat, és az összes jogcímet figyelembe véve – az esélyegyenlőségben részesítendők többletpontja – nem lehet több 10 pontnál, és nem lehet kevesebb 1 pontnál.
Intézményi szabályok
Mesterképzésre jelentkezők esetében ha a becsatolt felsőfokú oklevél nem tartalmaz minősítést, akkor a felvételizőnek csatolnia kell az ezen adatot tartalmazó hiteles és azonosítható leckekönyv (e-leckekönyv) vagy a diplomamelléklet másolatát. Ilyen adat hiányában nem lehet felvételi pontot számítani.
A mesterképzésnél a felvételi többlet pontok közül az OTDK/TDK kategóriában csak az OTDK 1-3. helyezéseket igazoló okleveleket kérjük csatolni, mert csak arra tudnak pontot számítani.
Pontszámítás:
Felvételi pontok:
- oklevél minősítése alapján: 20 pont
és
- szóbeli vizsga: 70 pont
Többletpontok minden szak esetében: maximum 10 többletpont adható.
- Esélyegyenlőségi maximális pont: 1 pont
- fogyatékosság: 1 pont
- gyermekgondozás: 1 pont
- hátrányos helyzet: 1 pont
- 2. nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 3 pont
- 3. nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 5 pont
- 3. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 3 pont
- OTDK 1. helyezés: 3 pont
- OTDK 2. helyezés: 2 pont
- OTDK 3. helyezés: 1 pont
- Pro Scientia aranyérem: 5 pont
Csatolandó dokumentumok
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a Tájékoztató 3. fejezetében.
Felvétel feltétele: felsőfokú oklevél
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: felsőfokú tanulmányi eredmények, fogyatékosság igazolása, gyermekgondozás igazolása, hátrányos helyzet igazolása, nyelvvizsgát igazoló dokumentum, OTDK/TDK igazolás
Felvételi vizsgatárgyak
|
A szak más intézményben