Az alábbi tartalmak egy már lezárult felvételi eljárás archivált információit tartalmazzák. |
Egyetemek, főiskolák ›› EKF ›› PhD
2015. szeptemberi képzések
Eszterházy Károly Főiskola
Általános tájékoztatás a doktori képzésről »
Az intézmény doktori tanácsa:
Elnök: Dr. Gebei Sándor egyetemi tanár
Titkár: Ballabás Dániel tudományos segédmunkatárs
Cím: 3300 Eger, Eszterházy tér 1.
Telefon: +36 36 520 400/2058
E-mail: gebeis@ektf.hu, ballada@ektf.hu
Honlap: http://www.ektf.hu
Neveléstudományi Doktori Iskola
Tudományág, tudományterület
Tudományterület:
bölcsészettudományok
Tudományág:
Neveléstudományok
A doktori képzést szervező hivatalok, felelős személyek
A doktori iskola vezetője:
Dr. Komenczi Bertalan egyetemi tanár
Dr. Bárdos Jenő programigazgató, egyetemi tanár
Titkárság:
Dr. Simándi Szilvia, a Neveléstudományi Doktori Iskola titkára
Linter Nóra, EKF TKTK mb.dékáni hivatalvezető
Cím: 3300 Eger, Klapka utca 12.
Telefon: +36 36 520 459
Fax: +36 36 523 482
E-mail: ntdi@ektf.hu
Honlap: http://nevtudphd.ektf.hu
Doktori képzési programok, témák
A Monok István vezette nevelés- és művelődéstörténeti programrészletesen elemzi és kutatja a magyar pedagógusszakmák kibontakozásának a közép-európai fejlődéssel összhangban álló témaköreit, továbbá e folyamatnak az európai modernizációval összefüggő, a kora újkorig visszanyúló művelődés- és neveléstörténeti összetevőire is kiterjedő recepciótörténeti vonatkozásait. – Ízelítő a nagyobb kutatási témakörökből: az európai neveléstudományi eszmék magyarországi befogadástörténete; a nőnevelés évezredei; iskolai könyvtárak Magyarországon és Erdélyben; múzeumi gyűjtemények mint az oktatás és nevelés forrásai; az alsópapság kulturális horizontja; tanárok és tanítók magánkönyvtárai; az anyanyelv és az idegen nyelvek tanításának kultúrtörténete.
A Falus Iván vezette pedagóguskutatási és pedagógusképzési program részletesen elemzi és kutatja a pedagógus élet- és munkakörülményeit, nézeteit, szaktudását, tevékenységét és kompetenciáit. Külön foglalkozik a pedagógusképzés magyar és nemzetközi célrendszereivel, a képzés tartalmával, módszereivel és minőségbiztosításával, a pedagógusok pályaalkalmassági vizsgálataival stb. – Ízelítő a nagyobb kutatási témakörökből: mentorképzés, vezetői stílusok a pedagógusközösségekben; a kezdő pedagógusok speciális problémái; a pedagógusmunka sztenderdjei; a kiégés problémája; a pedagóguspálya presztízse.
A Bárdos Jenő vezette nyelvpedagógiai program részletesen elemzi és kutatja az anyanyelv és az idegen nyelvek tanításának és tanulásának kortárs elméleteit és gyakorlatát, bár foglalkozik mindezek történeti (diakrón) vetületeivel is. Kiemelt kutatási terület a nyelvi mérés és értékelés, valamint a nyelvvizsgáztatás témaköre, valamint a magyar mint idegen nyelv nyelvpedagógiája. – Ízelítő a nagyobb kutatási témakörökből: az idegen nyelvek oktatásának anyanyelvi megalapozottsága; az anyanyelv és az idegen nyelvek tanításának és tanulásának művelődéstörténete; nyelvi mérés, tesztelés, nyelvvizsgáztatás; a fordítás és a tolmácsolás nyelvpedagógiája; a nyelvi készségek fejlesztésének és a nyelvi tartalom közvetítésének elmélete és gyakorlata.
A Komenczi Bertalan vezette elektronikus tanulási környezetek program célja annak a lehetőségrendszernek – és kihívásnak – a tanulmányozása, amelyet az elektronikus információ- és kommunikációtechnikai eszközök a tanítás és tanulás elmélete és gyakorlata számára jelentenek. A kutatások fókusza az elektronikus információs és kommunikációs technológiák szerepére és hatásrendszerére irányul – az oktatás, a tanulás, általában a humánerőforrás-fejlesztés területén, interdiszciplináris megközelítéssel. – Ízelítő a nagyobb kutatási témakörökből: társas kapcsolatok elemzése a mai információtechnológia eszközeivel; az IKT-eszközök tanulási alkalmazásának több módszerű elemzése; kognitív habitus és tanulási környezet; médiafilozófia; tanári technofil és technofób attitűdök; tanári kompetenciák elektronikus tanulási környezetekben; a professzionális szemléltetés pedagógiája; a képernyőn keresztül történő tanulás pszichológiája és pedagógiája.
A Mika János vezette környezeti nevelés és tudatformálás program részletesen elemzi és kutatja a környezeti kockázatok kezelésének, a modern ökológiai szemlélet kialakításának pedagógiáját; a fenntartható fejlődés és tájhasználat nevelési vonatkozásait; a környezetvédelem és a természettudományi képzés oktatási és nevelés aspektusait. – Ízelítő a nagyobb kutatási témakörökből: kompetenciafejlesztés és környezeti nevelés; a klímaváltozás környezetvédelmi és oktatási aspektusai; korszerű módszerek és elektronikus környezetek a természettudományos oktatásban; a megújuló energiaforrások ismerete és az energiahatékonyságra nevelés; a természettudományok oktatásának művelődéstörténete; környezeti nevelési projektek és oktatócsomagok.
Jelentkezési lap igénylése és benyújtása
A jelentkezési lap igénylése: A jelentkezési lap a http://nevtudphd.ektf.hu oldalról tölthető le.
A felvételi eljárás díja: 7500 forint. A felvételi eljárás díját készpénzátutalási megbízáson (sárga csekk) keresztül kell befizetni, amelyet a felvételi elbeszélgetésre történő behívó levéllel együtt küldünk meg. (A felvételi vizsgára a csekket bemutatás céljából el kell hozni.)
Jelentkezési időszak: A jelentkezési lapokat 2015. május 30-ig kérjük postára adni.
A pályázathoz csatolandó dokumentumok:
a) kitöltött jelentkezési lap (1. melléklet szerint);
b) a felvételi eljárási díj befizetését igazoló irat;
c) a diploma másolata (utólagos bemutatás mellett);
d) a nyelvtudást igazoló okmányok másolatai (utólagos bemutatás mellett);
e) szakmai önéletrajz, kiegészítve a publikációk és egyéb alkotások jegyzékével;
f) a választott intézet, illetve kutatóhely és a témavezető fogadó nyilatkozata;
g) kutatási terv;
h) egyéni képzésre való jelentkezés esetén a munkahely támogató nyilatkozata;
i) 90 napnál nem régebbi, büntetlen előéletet igazoló erkölcsi bizonyítvány;
j) az alábbiakban meghatározott nyilatkozat.
Az államilag támogatott, nappali tagozatos képzésben részt vevő hallgató a képzés ideje alatt más teljes idejű munkavégzésre irányuló jogviszonyt nem létesíthet. Az államilag támogatott képzésre való jelentkezéskor az erre vonatkozó nyilatkozatot a jelentkezéshez csatolni kell.
A felvétel követelményei és feltételei
A felvétel követelményei és feltételei: A jelentkezés alapfeltétele
MA/egyetemi szintű diploma és egy "C" típusú középfokú nyelvvizsga.
Az értékelés szempontjai:
A felvételi rangsorolás 4 szempont alapján történik, melyekre összesen 100 pont adható (MSZ 4. melléklete szerint): az oklevél minősítése; nyelvismeret; korábbi tudományos tevékenység; kutatási terv
A legalább jó minősítésű mester, illetve a korábbi képzési rendszerben azzal egyenértékű egyetemi diploma a megszerzéstől számított két évig számít a jelentkezés feltételének, a rangsorolásban azonban ezt követően is szerepet játszik.
Minimum pont: 60, maximum pont: 100
A felvételi vizsga időpontja: 2015. június közepe
A felvételi döntés időpontja: 2015. július 15.Várható keretszám
20 fő
Az állami ösztöndíjas és az önköltséges képzés
További információkért látogasson el honlapunkra a http://nevtudphd.ektf.hu-ra, illetve forduljon a Doktori Iskola titkárságához: ntdi@ektf.hu.
Történelemtudományi Doktori Iskola
Tudományág, tudományterület
Tudományterület:
bölcsészettudományok
Tudományág:
Történelemtudományok
A doktori képzést szervező hivatalok, felelős személyek
A doktori iskola vezetője: Dr. Romsics Ignác egyetemi tanár
Titkár: Ballabás Dániel tudományos segédmunkatárs
Cím: 3300 Eger, Eszterházy tér 1.
Telefon: +36 36 520 400/2056
E-mail: ballada@ektf.hu
Honlap: http://tortenelemphd.ektf.hu
Doktori képzési programok, témák
Célunk, hogy az újkori és a jelenkori magyar történelem témakörén belül olyan kutatókat képezzünk, akik a történetírás elvi alapjaival és metodológiai eljárásaival egyaránt tisztában vannak és képesek saját kutatásaikkal a választott tématerületükre vonatkozó ismereteinket gyarapítani. Doktori Iskolánk a kutatott korszakok (Magyarország, illetve a Kárpát-medence története 1526–1711 között, illetve Magyarország története reformkor végétől napjainkig) mindenfajta ábrázolása iránt nyitott. Témavezetőink, belső és meghívott oktatóink között politikatörténészek, gazdaság- és társadalomtörténészek egyaránt vannak. Képzésünk lehetőséget ad valamennyi fontos megközelítés párhuzamos tanulmányozására, annak érdekében, hogy a választott téma minden tematikai, műfaji és módszertani vonatkozását elsajátíthassák jelöltjeink.
Doktori programjaink:- A Magyar Királyság, illetve a Kárpát-medence története 1526-1711 között (vezetője: Dr. Gebei Sándor)
- Magyarország története a reformkor végétől 1918-ig (vezetője: Dr. Szarka László)
- Magyarország története 1918-tól napjainkig (vezetője: Dr. Rainer M. János)
Jelentkezési lap igénylése és benyújtása
A jelentkezési lap igénylése: A jelentkezési lap a http://tortenelemphd.ektf.hu oldalról tölthető le.
A felvételi eljárás díja: A felvételi eljárás díja 7.500 forint. A készpénzátutalási megbízás beszerezhető személyesen vagy postai úton a Történelemtudományi Doktori Iskola titkárságán.
Jelentkezési időszak: A jelentkezési lapokat 2015. május 30-ig kérjük postára adni.
A pályázathoz csatolandó dokumentumok:
a) elektronikusan és nyomtatottan is beküldendő
- kitöltött jelentkezési lap
- megjelent vagy igazoltan megjelenésre elfogadott, a felvételi pontszámításnál az MSZ 2. melléklete alapján releváns publikációk (az elektronikus változatot PDF formátumban kérjük)
- kutatási terv PDF formátumban
- szakmai önéletrajz PDF formátumban
- publikációs jegyzék PDF formátumban (teljes bibliográfiai leírást kérünk, az oldalszám vagy „n” feltüntetésével)
- a felvételi eljárás díjának befizetését igazoló irat
- MA/egyetemi oklevél másolata (utólagos bemutatás mellett)
- nyelvtudást igazoló okmányok másolatai (utólagos bemutatás mellett)
- OTDK-n való részvétel/helyezés igazolása
- témavezető fogadónyilatkozata
- egyéb dokumentumok, pl. ajánlások (opcionális)
- 90 napnál nem régebbi, büntetlen előéletet igazoló erkölcsi bizonyítvány
- nyilatkozat ösztöndíjra pályázóktól
A felvétel követelményei és feltételei
A felvétel követelményei és feltételei: A jelentkezés alapfeltétele MA szintű történelem (egyéni elbírálás alapján esetleg más) szakos diploma és egy "C" típusú középfokú nyelvvizsga valamely élő idegen nyelvből (a kora újkori program esetén a latin is elfogadható).
Az értékelés szempontjai: A jelentkezők értékelése részben a benyújtott pályázat, részben a felvételi beszélgetés alapján történik. A beszélgetés során a bizottság meggyőződik a jelentkező szakmai felkészültségéről és kutatási elképzeléseiről. A felvételi rangsorolás 4 szempont alapján történik, melyekre egyenként 25 pont adható:
- az oklevél minősítése
- nyelvvizsgák
- korábbi tudományos teljesítmény (a benyújtott szakmai anyagok alapján, azok minőségére való tekintettel, a Felvételi Bizottság mérlegelése szerint)
- szakmai beszélgetés
A felvételi vizsga várható időpontja: 2015. június közepe
A felvételi döntés várható időpontja: 2015. augusztus 15.
Várható keretszám
15 fő
Az állami ösztöndíjas és az önköltséges képzés
A költségtérítés aktuális összegéről a http://tortenelemphd.ektf.hu/felveteli/felveteli.php honlapon tájékoztatjuk az érdeklődőket.