Összefoglaló a határon túli magyar tanítási nyelvű képzések felsőoktatási felvételi eljárásairól
« vissza | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 |
előre »
|
AZ UKRAJNAI (KÁRPÁTALJAI) FELSŐOKTATÁSI FELVÉTELI ELJÁRÁSRÓL
Ki jogosult jelentkezni a felvételi eljárás során?
Ukrajna felsőoktatási intézményeibe Ukrajna állampolgárai, valamint az országban tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldiek és hontalanok vehetők fel, akik megfelelő végzettséggel rendelkeznek és kinyilvánították ez irányú szándékukat. Az Ukrajna területén állandó jelleggel letelepedett külföldiek és hontalanok, illetve a menekült státussal rendelkezők az ukrán állampolgárokkal azonos feltételekkel vehetnek részt a felvételi eljárásban. Valamennyi szakra, szakirányra felvételi vizsga alapján nyerhetnek felvételt a jelentkezők, függetlenül a finanszírozás formájától. A jelentkező nappali és levelező tagozatra egyaránt jelentkezhet (amennyiben azt az adott felsőoktatási intézmény meghirdeti). Államilag támogatott képzésre azon jelentkezők nyerhetnek felvételt, akik pontszámaik alapján feltöltik a meghirdetett keretszámot. A felvételt nyert többi hallgató költségtérítéses formában kezdheti meg tanulmányait.
A képzések szintjére, a felvételizők végzettségére vonatkozó követelmények
Ifjú szakember (Molodsij specialiszt) képzési szintre (képzési idő 6 félév), nappali tagozatra, teljes középfokú végzettség egyidejű megszerzésére, általános iskolai végzettség birtokában jelentkezhetnek felvételi vizsgák teljesítésével. Ifjú szakember (Molodsij specialiszt) képzési szintre teljes középfokú végzettséggel rendelkező személyek is felvehetők. Az intézmény második évfolyamra (normatív képzési idővel a keretszám kitöltetlen helyeire) „ifjú szakember" (Molodsij Specialiszt) képzési szintre felvehet olyan személyeket, akik rendelkeznek teljes középfokú végzettséggel és független külső értékelésen szerzett megfelelő szertifikáttal.
Ugyancsak második évfolyamra (normatív képzési idővel a keretszám kitöltetlen helyeire) „ifjú szakember" (Molodsij Specialiszt) képzési szintre felvehető olyan személy, aki „kvalifikált szakmunkás" (kvalifikovanij robitnik) végzettséggel rendelkezik.
Alapképzésre (BA/BSc szint, képzési idő 8 félév) a teljes középfokú végzettséggel rendelkező jelentkezők felvétele a független külső értékelésen szerzett eredményeik, továbbá a középfokú végzettséget igazoló bizonyítvány eredményeinek átlaga alapján történik. Második évfolyamra (normatív képzési idővel a keretszám kitöltetlen helyeire) alapképzés (BA/BSc szint) megszerzése céljából felvehető olyan személy, akik „ifjú szakember" (molodsij specialiszt) végzettséggel, BA/BSc szintű, vagy „Specialist”, „Magiszteri” szintű végzettséggel rendelkezik. Felvehetők továbbá alapképzés második évfolyamára azok a jelentkezők, akik rendlkeznek alapképzésen hallgatói jogviszonnyal. A megnevezett kategóriákba tartozó személyek felvételi vizsga útján nyerhetnek felvételt. Nem akkreditált oktatási program szerint folytatott képzésre (képzési idő 6-7 félév) teljes középfokú végzettséggel rendelkezők jelentkezhetnek, akik felvétele a teljes középfokú végzettséget igazoló bizonyítvány átlageredménye alapján történik.
A „Magiszteri" szintű képzésre (képzési idő 2-4 félév) alapképzésben (BA/ BSc) végzett személyek vehetők fel felvételi vizsgák alapján. „Magiszteri" szintű képzésre felvehetőek a „Magiszteri” és „Specialist" szintű oklevéllel rendelkező jelentkezők. A „ „Magiszteri" képzési szintre abban az esetben is felvételt nyerhet a jelentkező, ha az alapképzését más szakirányon szerezte. Ebben az esetben a jelentkező megfelelő felvételi vizsgák teljesítésével, illetve az alapképzést igazoló okmányban szereplő eredmények átlagának figyelembevételével vehető fel.
Milyen vizsgák, bizonyítványok, diplomák szükségesek a felvételhez?
Ukrajnában a felsőoktatásba való bekerülés feltétele az érettségi bizonyítvány megléte. Ezen kívül a jelentkezőnek az adott szakhoz előírt érvényes ukrajnai külső független teszteredménnyel/szertifikáttal kell rendelkeznie a megfelelő tantárgyakból. Ennek tárgyköréről, a megszerzés módjáról bővebb információ az intézmények honlapján található.
A független tesztelésre való jelentkezésről
Jelentkezni elektronikus úton lehet a tesztközpont, az Ukrán Oktatásminőségi Értékelő Központ (Український центр оцінювання якості освіти) honlapján (testportal.gov.ua). Itt a teszteléssel kapcsolatban minden információ megtalálható. Ukrajna Oktatási és Tudományos Minisztériumának weboldalán (www.mon.gov.ua), illetve az osvita.ua internetes felületen elérhető a 2017-es felvételi eljárással kapcsolatos minden tudnivaló, valamint a kiválasztott felsőoktatási intézmények honlapjai is tartalmaznak tájékoztatást az érdeklődők számára.
Minden olyan személy jelentkezhet a független érettségi tesztekre, aki rendelkezik érettségi bizonyítvánnyal vagy egy középfokú oktatási intézmény (középiskola, gimnázium, líceum vagy szakközépiskola) végzős, kibocsátó osztályának bejegyzett diákja. Az ukrajnai külső független tesztelésre 2018. február 6-tól lehet regisztrálni az Ukrán Független Vizsgaközpontnál. A jelentkezés március 19-ig tart.
Felsőoktatási intézménybe 2016-ban és 2017-ben és 2018-ban szerzett szertifikáttal (tanúsítvánnyal) lehet jelentkezni. Kivételt képez ez alól az idegen nyelv, amely tantárgy esetén csak 2018-ban szerzett tanúsítvány fogadható el a jelentkezéskor. Egy résztvevő maximum 4 tantárgyból vizsgázhat. A vizsgák május 22-től június 13-ig zajlanak majd. 2018-ban minden végzős ukrán nyelv és irodalom, matematika vagy Ukrajna története, és egy harmadik szabadon választható tárgy tesztjének eredménye egyben a középiskolai érettségi jegye is lesz: a teszten elért eredmény alapján határozzák meg azt a jegyet, amely bekerül az érettségi bizonyítványba. Azok a tanulók, akik a tesztelés során 100-200 közötti pontszámot érnek el, jogosultak lesznek a felsőoktatási intézményekbe való bejutásra.
Milyen a felvételhez szükséges vizsgákat lehet magyar nyelven vagy magyar fordítással letenni?
Az ukrajnai külső független vizsgák során Ukrajna története, a matematika, a biológia, a földrajz, a fizika és a kémia teszteket a jelentkezők kérésére lefordítják magyar nyelvre is. Az ukrán nyelv és irodalom, az idegen nyelv (angol, német, francia, spanyol) vizsga feladataiból azonban nem készül fordítás. Azok a vizsgázók, akik nem ukrán nyelven szeretnék megírni a dolgozatokat, a teszteket anyanyelvükön kaphatják meg.
Mi alapján történik a felvételi eljárás rangsorolása?
Ukrajnai felsőoktatási intézményei – alapképzésre való jelentkezéskor – teljes középfokú végzettség megléte esetén engedélyezik a felvételizőknek a felvételi eljárásban való részvételt, külső független értékelésen szerzett három vizsgatárgy pontszáma alapján. Kötelező vizsgatárgy az ukrán nyelv és irodalom.
Az általános középfokú végzettség alapján alapképzésre (BA/BSc) jelentkezők felvételi eredményének kiszámítása során figyelembe veszik a teljes középfokú végzettséget igazoló okirat (érettségi bizonyítvány) tanulmányi eredményeinek egy tizedes jegyig kerekített átlagát (12 fokú skála alapján), amely megszorzásra kerül a 2018. évi Központi Felvételi Szabályzatban megállapított koefficienssel. Az eredmények rögzítésre kerülnek a központi számítógépes rendszerben.
Azon érettségi bizonyítványok eredményeit, melyekben 5 fokú skála alapján szerepelnek az osztályzatok, az alábbiak szerint számítják ki: a 3-as egyenlő 6, a 4-es egyenlő 9, az 5-ös egyenlő 12 ponttal. A központi számítógépes rendszerben a tizenkét pontos skálán meghatározott tanulmányi átlag automatikusan átszámításra kerül a 200 pontos skálának megfelelően.
Az „ifjú szakember" (molodsij specialiszt) képzésre jelentkezők felvételi eljárása során az általános iskolai végzettség alapján történő jelentkezés esetén a felvételi pontszám a két vizsgatárgyból szerzett eredmény és az általános iskolai végzettséget igazoló dokumentum átlageredményének összege.
A felvételi vizsgák lebonyolítására vizsgabizottságokat hoznak létre a 2018. évi Központi Felvételi Szabályzatnak megfelelően. A már megszerzett felsőfokú végzettség alapján felvételizők vizsgáinak lebonyolítására szakbizottságok jönnek létre. A felvételi bizottság döntése alapján az egyik szakra, szakirányra letett felvételi vizsga eredménye más szakokra, szakirányokra is beszámítható.
Az általános iskolai végzettséggel jelentkezőket a felvételi vizsgák során 12 pontos skálán értékelik. A teljes középfokú végzettség alapján jelentkezők felvételi vizsgáit 100-tól 200-ig terjedő skálán pontozzák. A különböző képzési szintekre történő felvételi vizsgák tematikáját a felsőoktatási intézmény dolgozza ki és hagyja jóvá, legkésőbb három hónappal a felvételi időszakot megelőzően.
Azon személyek, akik nyomós ok nélkül nem jelentek meg a felvételi vizsgákon a kijelölt időpontban, illetve akiknek a pontszáma nem éri el az adott intézmény által minimálisan előírt pontszámot, valamint akik a jelentkezési határidő lejárta után kivették dokumentumaikat, további vizsgát nem tehetnek, és nem vehetnek részt a felvételi eljárásban. A felvételi vizsgákon nincs pótvizsgázás.
Mikor, hol, milyen módon (elektronikusan, papíron) és milyen nyelven lehet/kell jelentkezni?
A jelentkezők alapképzés nappali és levelező tagozatára középfokú végzettség alapján kizárólag elektronikus úton jelentkezhetnek. Minden más kategóriába tartozó jelentkező papír alapon nyújthatja be a jelentkezését. A jelentkezés ideje 2018 júliusa, pontosabb információ a kiválasztott intézménynél érhető el.
A papír alapú (annak megjelölésével, hogy a kérelemhez mellékelt okmányok eredetiek vagy másolatok) jelentkezési kérelmeket azok benyújtásakor a Felvételi Bizottság erre felhatalmazott munkatársa beviszi a központi számítógépes adatbázisba. A kérelmet, amelyet a központi számítógépes rendszerben regisztráltak, hibás rögzítés esetén a felsőoktatási intézmény törölheti a Felvételi Bizottság döntése alapján, addig a pillanatig, amíg a jelentkező nem kerül fel a felvételre javasoltak listájába. A törlés a központi számítógépes adatbázisba való adatbevitel során fellépő technikai hiba esetén történhet meg, amelyről jegyzőkönyv készül. A központi számítógépes adatbázisban törölt jelentkezési kérelem nem minősül beadott kérelemnek. A Felvételi Bizottság értesíti a jelentkezőt a kérelem törléséről született döntésről, annak meghozatala napján. Ezt követően a jelentkező új kérelmet nyújthat be ugyanarra a szakra és intézménybe. A technikai hibák javítása a felvételre javasoltak listája közzétételéig történhet meg. A jelentkező kérelme alapján feltüntetésre kerül a szakirány, szak, szakosodás, illetve az oktatás formája és nyelve.
A kérelem benyújtása során a felvételizőnek jelentkezési sorrendet kell felállítania a kérelmei között, oly módon, hogy elsőbbségi sorrendet jelöl a kérelmeken, ahol az „1" a legmagasabb prioritás. A jelentkezési sorrendet a kérelem benyújtását követően nem lehet módosítani.
Személyes jelentkezés esetén a jelentkező bemutatja az alábbi okmányok eredetijét:
- a személyazonosságot igazoló okmányt (Ukrajna „Ukrán állampolgárságról" szóló törvénye 5. cikkelyének megfelelően), katonakönyvet vagy bejegyzési lapot a katonai parancsnokságról, születési anyakönyvi kivonatot (amennyiben a jelentkező a jelentkezéskor még nem töltötte be 14. életévét), vagy egyéb okiratot, amely személyazonosságát és állampolgárságát igazolja;
- a már megszerzett végzettséget igazoló okmányokat, melyek alapján a jelentkezés folyik, és azok mellékletét; a független tesztelésen megszerzett szertifikátokat (akik középiskolai végzettség alapján jelentkeznek); a jelentkező kérésére a Felvételi Bizottság hitelesíti a megszerzett végzettségről szóló okmány másolatát és annak mellékletét.
A személyesen benyújtott jelentkezéskor csatolni kell:
- a már megszerzett végzettséget igazoló okmányokat, melynek alapján a jelentkezés folyik és azok mellékletét, eredeti példányt vagy másolatot (egyéni választás szerint);
- a független tesztelésen megszerzett szertifikátokat (akik középiskolai végzettség alapján jelentkeznek), eredeti példányt vagy másolatot (egyéni választás szerint);
- a személyazonosságot és állampolgárságot igazoló okmány másolatát;
- hat db 3x4 cm-s színes fényképet.
A Felvételi Bizottság a felvételre javasoltak listájáról szóló döntés meghozatalához egyéb okiratokat vagy azok másolatait is bekérheti a jelentkezőtől, amennyiben ezt szükségessé teszik bizonyos képzések vagy szakok követelményei, a hatályos törvénykezésnek és a 2018. évi Központi Felvételi Szabályzatnak megfelelően.
A Felvételi Bizottság áttekinti a jelentkező által benyújtott okmányokat és határoz a jelentkező felvételi versenyben való részvételéről és a felvételre való javaslatáról az egységes adatbázisban való regisztrálást követő vagy a felvételi vizsgaeredményének megszületése utáni 3 munkanapon belül.. A Felvételi Bizottság határozatait a hivatalos hirdetőtáblákon vagy az intézmények honlapján teszik közzé.
Azoknak a személyeknek, akik külföldön megszerzett végzettséget igazoló okmánnyal jelentkeznek, kötelezően honosíttatniuk kell diplomájukat a képzés első éve során. A honosítási eljárást Ukrajna Oktatási és Tudományos Minisztériuma végzi (a 2015. május 5-én kiadott 504. számú rendelet alapján, amelyet az Igazságügyi Minisztériumban 2015. május 27-én 614/27059. számmal regisztráltak).
Mennyibe kerül a felvételi jelentkezés?
A felsőoktatásba való jelentkezés díjtalan.
Hogyan vehetnek részt magyarországi magyar állampolgárok a felsőoktatási felvételi eljárásban, és milyen módon folytathatnak felsőoktatási tanulmányokat?
Az Ukrajnában állandó jelleggel élő külföldiek vagy hontalanok, akik megkapták a menekültjogi státuszt Ukrajnában, azon személyek, akik további vagy ideiglenes védelmet igényelnek, tovább azon személyek, akik külföldi ukrán státusszal rendelkeznek, és akik törvényesen tartózkodnak Ukrajnában, ugyanazokkal az oktatási jogokkal rendelkeznek, mint az ukrán állampolgárok. Az államilag finanszírozott helyeken történő tanulás jogát az Ukrán Miniszteri Kabinet által meghatározott kvóták szabályozzák.
A külföldieknek, akik valamely képzési szintre jelentkeznek, a választott intézmény által meghatározott határidőig kell beiratkozniuk a felvételről született határozat alapján, amelyet a központi számítógépes adatbázisban verifikálnak.
Azoknak a külföldi személyeknek és hontalanoknak, akik Ukrajnába érkeztek tanulás céljával, felvételiznek a felsőoktatási intézményekbe az Ukrán Oktatási és Tudományos Minisztérium kvótáinak megfelelően, illetve azon szerződések alapján, amelyeket a felsőoktatási intézmények természetes és jogi személyekkel kötnek meg.
A felvételi elbeszélgetések időpontját a Felvételi Bizottság határozza meg.
Hol kérhető, érhető el hivatalos felvételi tájékoztatás?
Ukrajna Oktatási és Tudományos Minisztériumának weboldalán (www.mon.gov.ua), illetve a osvita.ua internetes felületen elérhető a 2018-as felvételi eljárással kapcsolatos minden tudnivaló, valamint a kiválasztott felsőoktatási intézmények honlapjai is tartalmaznak tájékoztatást az érdeklődők számára.
Magyar nyelvű információ
Magyar nyelvű felvételi információk kérhetőek az alábbi elérhetőségeken:
"GENIUS" Jótékonysági Alapítvány, Agora Információs Központ
Cím: Beregszász, Kossuth tér 6.
Tel.: 00 380-31-41-243-43/ 153 mellék
Fax: 00 380-31-41-234-62
E-mail: agora@kmf.uz.ua
A következő oldalakon az ukrajnai magyar tannyelvű felsőoktatási alap- és mesterképzésekről olvashat.
- 1. Tájékoztató
- 2. Románia (Partium, Erdély)
- 3. Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem
- 4. Partiummi Keresztény Egyetem (Nagyvárad)
- 5. Babes-Bolyai Tudományegyetem (Kolozsvár)
- 6. Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem
- 7. Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem
- 8. Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet
- 9. Nagyváradi Egyetem
- 10. Szerbia (Vajdaság)
- 11. Újvidéki Egyetem
- 12. Szabadkai Műszaki Szakfőiskola
- 13. Szerbiai részben magyar tannyelvű (két oktatási nyelvű) felsőoktatási képzések
- 14. Szlovákia (Felvidék)
- 15. Selye János Egyetem (Révkomárom)
- 16. Nyitrai Konstatntin Filozófus Egyetem (Nyitra)
- 17. Comenius Egyetem (Pozsony)
- 18. Eperjesi Egyetem
- 19. Szlovénia
- 20. Maribori Egyetem
- 21. Ukrajna
- 22. II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (Beregszász)
- 23. Ungvári Nemzeti Egyetem