Összefoglaló a határon túli magyar tanítási nyelvű képzések felsőoktatási felvételi eljárásairól
« vissza | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 |
előre »
|
A ROMÁNIAI (PARTIUMI, ERDÉLYI) FELSŐOKTATÁSI FELVÉTELI ELJÁRÁSRÓL
Romániában nincs központi felvételi rendszer, a felsőoktatási intézmények saját hatáskörben szervezik meg a felvételi eljárást minden egyetemi ciklusra, egy évente megújított, a felvételi keretszabályozást biztosító miniszteri rendelet szerint.
Ki jogosult jelentkezni a felvételi eljárás során?
A romániai felsőoktatási intézmények szakjaira jelentkezhetnek azok a román vagy EU országbeli állampolgárok, akik:
Alapképzési szakok esetében:
a) érettségi bizonyítvánnyal (vagy azzal egyenértékű oklevéllel) rendelkeznek, függetlenül megszerzésének évétől;
b) érettségi bizonyítvánnyal és egyetemi (BSc/BA vagy azzal egyenértékű) oklevéllel rendelkeznek, és egy második szakot is szeretnének elvégezni.
Mesterszakok esetében: érettségi bizonyítvánnyal és egyetemi (BSc/BA vagy azzal egyenértékű) oklevéllel rendelkeznek.
Doktori képzés esetében: mesterképzésben (MSc/MA vagy azzal egyenértékű) szerzett diplomával rendelkeznek.
A felvételire jelentkező EU állampolgárok okleveleinek elismerésére a román Oktatási Minisztérium illetékes igazgatósága hivatott, ahol a kérés alapján kiállítják az erre vonatkozó bizonylatot.
Milyen képzésekre lehet jelentkezni (felsőoktatási képzési szintek, ösztöndíjas, költségtérítéses képzések stb.)?
A romániai felsőoktatási rendszerben három ciklusra lehet jelentkezni (alapképzés BSc/BA, mesterképzés MSc/MA és doktori képzés PhD), az állami, magán és egyházi egyetemek által meghirdetett szakokra, tandíjmentes és költségtérítéses helyekre, esetenként nappali, csökkentett látogatású (levelező) és távoktatási tagozatra.
Milyen vizsgák, bizonyítványok, diplomák szükségesek a felvételhez (pl. az érettségi vizsgarendszer rövid bemutatása, van-e az érettségitől elkülönült központi vagy egyetemi/főiskolai felvételi vizsga, hány tantárgyból kell érettségizni, felvételi vizsgázni a felvételhez stb.)?
A felvételi követelményeket az egyetemek állapítják meg, saját hatáskörben, nincs egységes központi felvételi eljárás. A felvételi átlag megállapítása intézményenként és képzésenként nagyon változatos módon történik, ez tartalmazhat érettségi átlagot vagy érettségin elért jegyet és felvételi vizsgaeredményeket tetszőlegesen előírt tantárgyakból, amelyek lehetnek írásbeli, szóbeli vagy teszt, illetve interjú-jellegű vizsgák. Jelenleg Romániában ajánlott, hogy felvételi vizsgát szervezzenek az intézmények, de ez nem kötelező jellegű. Csak olyan jelentkező nyerhet felvételt bármely szakra, aki legalább ötös (az 1-10-es értékelési skálán) felvételi átlagot vagy annak megfelelő pontszámot ért el a felvételi eljárás során.
Milyen a felvételhez szükséges vizsgákat lehet magyar nyelven vagy magyar fordítással letenni?
A magyar nyelven (is) oktató intézmények szervezhetnek magyar nyelvű vizsgákat, amelyekre a tételeket magyar nyelven kapják meg a jelentkezők. Ezen intézményekről tájékoztatás kérhető a Romániai Magyar Pedagógus Szövetségtől (http://rmpsz.ro).
Mi alapján történik a felvételi eljárás rangsorolása (pl. pontszámítás)?
A felvételi eljárás során a jelentkezők rangsorolása az egyetemek által megállapított kritériumok szerint történik, képzésenként és tagozatonként, nincs egységes pontszámítás.
Mikor, hol, milyen módon (elektronikusan, papíron) és milyen nyelven lehet/kell jelentkezni?
A felvételi jelentkezéseket a felsőoktatási intézmények bonyolítják, saját felvételi eljárásukban előírt módon. Általában papíron kell benyújtani a jelentkezési kérelmet, az intézmény által előírt dokumentumokkal együtt, de vannak már olyan intézmények, ahol elektronikus előjelentkezés lehetséges.
Mennyibe kerül a felvételi jelentkezés (mi a jelentkezés díja, azt hova, meddig és hogyan kell befizetni)?
A felvételi jelentkezési díjat az intézmények állapítják meg, melynek összege nagyon eltérő lehet, az eljárás bonyolultsága, illetve az adott szak keresettsége függvényében, de általában 50–100 RON (kb. 3600-7200,- Ft) nagyságrendű. A vizsgadíjat a felvételi jelentkezés során kell befizetni, az intézmény bankszámlájára történő utalással vagy helyben fizetéssel.
Hogyan vehetnek részt anyaországi magyar állampolgárok a felsőoktatási felvételi eljárásban, és hogy folytathatnak felsőoktatási tanulmányokat (pl. lehetnek-e állami ösztöndíjasok)?
A magyarországi magyar állampolgárok az Európai Uniós tagságból fakadóan a román állampolgárokkal azonos felvételi eljárás szerint kerülnek elbírálásra, illetve folytathatnak felsőoktatási tanulmányokat romániai egyetemeken, az okleveleik előzetes hivatalos elismertetésének feltételével.
Hol kérhető, érhető el hivatalos felvételi tájékoztatás?
Hivatalos központi felvételi tájékoztatás Romániában nincs, az egyes intézmények saját honlapjaikon, illetve felvételi tájékoztató kiadványaikban hirdetik meg a képzéseiket és a felvételi eljárásra vonatkozó információkat. A magyar nyelvű képzést (is) folytató intézmények és honlapjaik az alábbi táblázatban megtekinthetőek.
A következő oldalakon a romániai magyar tannyelvű felsőoktatási alap-, osztatlan és mesterképzésekről olvashat.
- 1. Tájékoztató
- 2. Románia (Partium, Erdély)
- 3. Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem
- 4. Partiummi Keresztény Egyetem (Nagyvárad)
- 5. Babes-Bolyai Tudományegyetem (Kolozsvár)
- 6. Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem
- 7. Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem
- 8. Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet
- 9. Nagyváradi Egyetem
- 10. Szerbia (Vajdaság)
- 11. Újvidéki Egyetem
- 12. Szabadkai Műszaki Szakfőiskola
- 13. Szerbiai részben magyar tannyelvű (két oktatási nyelvű) felsőoktatási képzések
- 14. Szlovákia (Felvidék)
- 15. Selye János Egyetem (Révkomárom)
- 16. Nyitrai Konstatntin Filozófus Egyetem (Nyitra)
- 17. Comenius Egyetem (Pozsony)
- 18. Eperjesi Egyetem
- 19. Szlovénia
- 20. Maribori Egyetem
- 21. Ukrajna
- 22. II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (Beregszász)
- 23. Ungvári Nemzeti Egyetem