Összefoglaló a határon túli magyar tanítási nyelvű képzések felsőoktatási felvételi eljárásairól
« vissza | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 |
előre »
|
A SZLOVÁKIAI (FELVIDÉKI) FELSŐOKTATÁSI FELVÉTELI ELJÁRÁSRÓL
Általános tudnivalók
Minden jelentkező, valamint hallgató számára azonos feltételek biztosítottak a felvételi eljárásban illetve a felsőoktatási tanulmányok folyamán is, függetlenül az állampolgárságtól és az állandó lakhelytől; a magyarországi hallgatók is részesülhetnek motivációs és az egyetem saját forrásaiból származó ösztöndíjban, hasonlóképpen, mint a többi szlovákiai hallgató.
A felvételi eljárásról
A Szlovákiában érvényes jogszabályok értelmében mindenki – állampolgárságtól függetlenül – jogosult jelentkezni a felvételi eljárás során, és minden jelentkező számára azonos feltételek biztosítottak a felvételi eljárásban. Nincs központi felvételi rendszer, ponthatár és keretszám, minden felsőoktatási intézmény maga határozza meg a felvételi kritériumait, a felvenni kívántak számát és dönt a jelentkező felvételéről. Az alapképzésnél (BA képzés) a felvétel alapfeltétele a sikeres érettségi.
Mesterképzésnél (MA) a sikeresen teljesített alapképzés a felvétel alapfeltétele, az adott vagy rokon szakon. Doktori képzésre jelentkezőknél szintén a sikeresen teljesített mesterképzés az adott vagy rokon szakon a felvétel alapfeltétele. Külföldi érettségi, alap-, vagy mesterfokú egyetemi végzettség esetében azt hitelesíttetni (honosítani, nosztrifikálni) kell. Ezt a 2016-tól akadémiai évtől (továbbtanulási) célokra az egyetemek saját hatáskörben is jogosultak elbírálni a jelentkező kérvénye alapján.
A Selye János Egyetemen a felvételi eljárásról többet a http://felveteli.ujs.sk címen tudhat meg többet. A Selye János Egyetemen a honosításra vonatkozó információk elérhetőek a http://ujs.sk/hu/oktatas/honositas.html oldalon.
A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának felvételi eljárásáról itt tudhat meg többet: http://www.felvi.fss.ukf.sk/.
Tandíjak
A nappali tagozatos képzés a törvényben meghatározott standard időtartam alatt mindenki számára teljesen tandíjmentes. A standard időtartam túllépése esetén, illetve ha nappali tagozaton a szlovák állam már finanszírozta a hallgató egy adott szintű képzését, valamint levelező tagozatos képzésben az érvényes jogszabályok szerint tandíjat kell fizetni. A tandíjat ezekben az esetekben az intézmény határozza meg, és teszik közzé legkésőbb két hónappal a jelentkezési határidő lejárta előtt.
A jelentkezés módja, eljárási díjak, illetékek
Központi, egységes felvételi eljárás nincs. Minden hallgató a konkrét karra adja be a jelentkezését. Annyi jelentkezési lapot ad be, ahány képzésre jelentkezik. Ezt megteheti papír alapon a hivatalos, forgalomban elérhető formanyomtatványon vagy elektronikusan. Természetesen az illetéket is annyiszor kell befizetnie, ahány jelentkezést beadott. A felvételi illetéket az egyes intézmények határozzák meg, mértéke az ingyenességtől a nagyjából 80 euróig terjed. Az elektronikus jelentkezés díja mindig kevesebb a papír alapúnál. Az elektronikus jelentkezés az egyetemek honlapjáról, az erre szolgáló portálokon keresztül valósítható meg. Elektronikus jelentkezés esetén a kitöltést követően a jelentkezési ívet ki kell nyomtatni, aláírni, majd a szükséges dokumentumokkal együtt az adott kar címére el kell postázni. A Selye János Egyetemen és a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetemen magyar nyelven is kitölthető az elektronikus jelentkezési ív.
Rangsorolás, felvételi kritériumok, benyújtandó dokumentumok
A felvételi eljáráshoz az alapképzésnél érettségi bizonyítványra, mester és doktori szintnél pedig az előző bolognai szint szerinti diplomára van szükség. A megszerzett végzettségről szóló okirat hitelesített másolatát kell leadni, valamint az érvényes jogszabályok értelmében szükséges a végzettség akadémiai célokra való elismertetése (lásd korábban). Az alapképzésre minden kar saját maga határozza meg a felvételi kritériumokat, ezeket legkésőbb szeptember végéig közzéteszik. Ha van felvételi vizsga, azt szintén közzé kell tenni. A felvételi tartalma nem mutathat túl a középiskolai tananyagon.
Bizonyos szakoknál, programoknál további mellékleteket, szakorvosi igazolásokat is kérhet az intézmény, illetve alkalmassági vizsgákat is kell tenni a jelentkezőknek, ezek a felvételi tájékoztató anyagban kiírásra kerülnek. Azon egyetemek esetében, ahol nincs felvételi vizsga, a rangsorolás a középiskolai eredmények alapján történik. Az egyetemek karai minden tanulmányi program esetében meghatározzák a felvétel kritériumait, valamint a jelentkezők rangsorolásának szabályait is, amelyek karonként, de programonként is különbözőek lehetnek. A programok többségénél a középiskolai eredmények alapján állítják össze a sorrendet. Ha a jelentkező anyaga hiányosan érkezik be, általában lehetőség nyílik a hiányzó dokumentumok pótlására.
A felvételi és a vizsgák nyelve
A Selye János Egyetem az egyetlen szlovákiai magyar felsőoktatási intézmény, ahol minden vizsgát - nemcsak a felvételit - magyar nyelven lehet teljesíteni (kivételt ez alól az idegen nyelvi tantárgyak képeznek). A többi egyetem esetében ez intézményfüggő és szakfüggő.
Jelentkezési határidő
Ez is eltér intézményenként, de általánosságban elmondható, hogy az alapképzésekre tavasszal (általában március végéig) lehet jelentkezni, mester- és doktori képzésre a nyári időszakban (általában június végéig) lehet jelentkezni.
Finanszírozás
Mivel a nappali tagozatos képzés a hivatalos képzési idő alatt tandíjmentes, minden hallgató, aki ilyen képzésben vesz részt, államilag finanszírozottnak tekinthető. A nappali tagozatos doktoranduszok rendszeres havi doktoranduszi ösztöndíjban részesülnek/részesülhetnek, függetlenül attól, hogy milyen állampolgárságúak.
A képzési időt túllépő, vagy levelező tagozatos tandíjköteles hallgató kérheti tandíjának csökkentését, elengedését vagy részletfizetését is, amelyről dékáni javaslat alapján az egyetem rektora dönt.
Hivatalos információ
Az interneten elérhető a www.portalvs.sk központi információs felületen az összes, Szlovákiában létező felsőoktatási intézmény, de ez csak szlovák nyelvű tájékoztatást nyújt. Itt megtalálható minden állami és magán felsőoktatási intézmény hivatalos tájékoztatása a felvételi eljárásról, díjakról, elérhetőségekről. Ezen kívül az egyes intézmények honlapján kaphat tájékoztatást az érdeklődő.
Magyar nyelvű információ
Magyar nyelvű felvételi információk kérhetőek az alábbi elérhetőségeken:
Selye János Egyetem Gazdaságtudományi Kara
945 01 Komárom (Komárno), Vár u. 21
Tel.: +421-35-32-60-631; E-mail: tanulmanyi.gtk@ujs.sk; gtk.ujs.sk/hu
Selye János Egyetem Tanárképző Kara
945 01 Komárom (Komárno), Pozsonyi út 3322
Tel.: +421-35-32-60-735; E-mail: tanulmanyi.tkk@ujs.sk; tkk.ujs.sk/hu
Selye János Egyetem Református Teológiai Kara
945 01 Komárom (Komárno), Tiszti Pavilon
Tel.: +421-35-32-60-633; E-mail: tanulmanyi.rtk@ujs.sk; rtk.ujs.sk/hu
Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja
945 01 Komárom (Komárno), Tiszti Pavilon
Tel.: +421-35-32-60-671; E-mail: kata@ujs.sk; http://ujs.sk/hu/felepites-selyejanosegyetem/kata.html
Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara
949 74 Nyitra (Nitra), Dražovská 4
Tel. +421-37-6408 860; E-mail: vsandorova@ukf.sk; www.fss.ukf.sk/hu
Szövetség a Közös Célokért révkomáromi irodája
945 01 Révkomárom (Komárno), Kossuth tér 3. – Nám. Kossutha 3.
Tel.: +421-908-116-931; E-mail: komarom@szakc.sk; http://www.szakc.sk/
Diákhálózat
81103 Pozsony (Bratislava) Klariská 7. (Klarisszák u. 7.)
E-mail: oktatasugy@diakhalozat.sk; http://www.diakhalozat.sk
A következő oldalakon a szlovákiai magyar tannyelvű felsőoktatási alap-, osztatlan és mesterképzésekről olvashat.
- 1. Tájékoztató
- 2. Románia (Partium, Erdély)
- 3. Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem
- 4. Partiummi Keresztény Egyetem (Nagyvárad)
- 5. Babes-Bolyai Tudományegyetem (Kolozsvár)
- 6. Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem
- 7. Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem
- 8. Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet
- 9. Nagyváradi Egyetem
- 10. Szerbia (Vajdaság)
- 11. Újvidéki Egyetem
- 12. Szabadkai Műszaki Szakfőiskola
- 13. Szerbiai részben magyar tannyelvű (két oktatási nyelvű) felsőoktatási képzések
- 14. Szlovákia (Felvidék)
- 15. Selye János Egyetem (Révkomárom)
- 16. Nyitrai Konstatntin Filozófus Egyetem (Nyitra)
- 17. Comenius Egyetem (Pozsony)
- 18. Eperjesi Egyetem
- 19. Szlovénia
- 20. Maribori Egyetem
- 21. Ukrajna
- 22. II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (Beregszász)
- 23. Ungvári Nemzeti Egyetem