Összefoglaló a határon túli magyar tanítási nyelvű képzések felsőoktatási felvételi eljárásairól
« vissza | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 |
előre »
|
A SZERBIAI (VAJDASÁGI) FELSŐOKTATÁSI FELVÉTELI ELJÁRÁSRÓL
A következőkben a szerbiai felsőoktatási felvételi rendszer általános szabályairól szólunk, melyektől azonban az egyes felsőoktatási intézmények eltérhetnek, azonban ezen eltéréseket a felvételi pályázati kiírásokban jelezniük kell.
Jelenleg Szerbiában a felvételi eljárás megszervezése az egyetemi karokon illetve a főiskolákon helyileg történik. A felvételire általában június 20-a után kell jelentkezni (akkorra fejeződnek be az érettségik). A felvételi eredményéhez általában 40 pont a középiskolai eredményekből adódik, a felvételire további 60 pontot lehet szerezni.
A felvételik időpontját a Szerbiai Oktatási Minisztérium egy intervallumban adja meg (általában június 28 és július 7. között). A felsőoktatási intézmények saját hatáskörükben döntenek a dátumról, és az egyetemek általában összegyűjtve a karok javaslatait, egységesen jelentetik meg a felvételi pályázatot az egyetem összes karára vonatkozóan, általában május végén (sajtóban, médiában és a honlapjukon).
A felvételihez a fordításban feltüntetett mellé gyakran kérnek állampolgárságot igazoló dokumentumokat, mert a külföldiek tandíja jelentősen eltér a hazai önköltséges hallgatókétól. Egyes képzések esetében orvosi alkalmassági vizsga is szükséges a képességvizsgákon túl. Minden speciális feltételt közzé kell tenni a felvételi pályázatokban. A felvételi eljáráskor befizetendő összeg az intézményekben különböző.
A képzésekre alapvetően vagy állami finanszírozás mellett lehet iratkozni (a képzés ideje alatt csak egyes adminisztratív költségeket kell fizetni), vagy önköltségesként (azaz a teljes tandíjat ki kell fizetni, amelynek nagyságáról a karok saját hatáskörükben, az egyetemi szenátus döntése alapján) döntenek. A felvételi eljárás díja és a tandíj nagysága a felvételi tájékoztatókban információként szerepel. Minden egyéb költségről a tájékoztatást az intézmény honlapján árjegyzék formájában, illetve a pénzügyi szabályzatában közzé kell tenni (a nyilvánosság ezen formája törvényes kötelezettsége a felsőoktatási intézményeknek). A költségtérítés összege eltér a szerb és a külföldi állampolgárok számára.
Beiratkozási keretszámok
A Szerb Köztársaság által alapított felsőoktatási intézményekben a kormány adott évre szóló keretszámaival összhangban határozzák meg a keretszámokat az intézmény számára kiadott működési engedély szerint megengedett keretszámok határáig. A működési engedély kiadásakor a Szerbiai Akkreditációs Bizottság határozatait és az intézmény erőforrásait figyelembe véve határozzák meg a lehetséges keretszámokat.
Előtanulmányok - középiskola
A felsőoktatási intézményekbe az első fokozatú képzésekre (egyetemi alapképzés, szakfőiskolai alapképzés, osztatlan egyetemi képzés) a négyéves középiskolai tanulmányok elvégzése után iratkozhatnak be a jelentkezők. A megfelelő szakirányú középiskolai végzettségről a pályázati kiírásban a felsőoktatási intézmény külön rendelkezhet.
Felvételi vizsga
A jelöltek felvételi vizsgát tesznek, illetve részt vesznek a pályázati kiírásban a felsőoktatási intézmény által külön elrendelt képességvizsgán. A felvételi vizsga a választott szakirányhoz kapcsolódó tematikájú lehet, melyhez a jelentkező a középiskolai tanulmányai során kellő tudást szerzett. A jelentkezőnek az intézmény által előírt minden vizsgán részt kell vennie. A felsőoktatási intézmények művészeti képzéseire jelentkezők képességvizsgát tesznek. Művészeti képzések esetében a felvételit a jelentkező akkor tette le, ha az intézmény által meghatározott ponthatárt eléri.
Pontozási feltételek - a felvételi vizsga eredménye és a középiskolai eredmények aránya
A jelölteket a felvételi-, illetve képességvizsgákon elért eredmény szerint, illetve a középiskolai tanulmányi eredmények alapján rangsorolják. A rangsor az előírt szabályok alapján születik meg, a jelöltnek legfeljebb 100 pontja lehet.
A középiskolai tanulmányi eredményből a következőket veszik figyelembe: egy tárgyból a négy évben elért tanulmányi átlag számértéke kettővel szorozva. A jelölt így legalább 16 és legfeljebb 40 pontot érhet el. A művészeti képzések esetében a tanulmányi átlag nem szorzódik, így az így beszámítható pontok 8 és 20 pont közöttiek. Az átlagszámításnál az általános kerekítési szabályok érvényesek.
A felvételi- és képességvizsgán elért eredményeket 0 és 60 pont közötti pontszámmal értékelik. A művészeti képzések esetében ez legfeljebb 80 pont, az intézmény által meghatározott küszöbpontszámokat is figyelembe véve.
Rangsor, önköltséges és állami finanszírozású helyek rangsorai
A felsőoktatási intézmény egyetlen listát állít, amelyen minden jelölt pontszáma szerepel, a képzés finanszírozásától függetlenül. Ha a pályázatban szerepel a képességvizsga szükségessége, akkor a végső listán csak azok a jelöltek szerepelnek a pontszámaikkal, akik a képességvizsgát sikeresen letették. A jelentkező rangsorban elfoglalt helye határozza meg a beiratkozás lehetőségét.
A jelentkező akkor iratkozhat be állami finanszírozású helyre, ha a rangsor alapján belefér a pályázatban előírt állami finanszírozású helyek számába, és ha 50 ponttól többet ért el összesítve. A jelölt akkor iratkozhat be önköltséges helyre, ha a rangsorban a pályázatban előírt önköltséges helyek számával összhangban lévő helyen áll, és ha legalább 30 pontot elért.
Ha a jelentkező nem vitatja a rangsorban elfoglalt helyét, a dékánnál/intézményigazgatónál fellebbezhet a lista megjelenése utáni 24 órán belül. A fellebbezési bizottság döntése ellen a kari tanácsoknál nyújthat be panaszt, ugyancsak 24 órán belül. A fellebbezési időszak lejárta után az intézmény végleges rangsort ad ki, amely a beiratkozás alapját képezi.
A jelentkező elveszíti jogát a beiratkozásra, ha a pályázatban előírt időszakban elmulasztja a beiratkozást. A beiratkozásra ekkor joga van a következő jelentkezőnek a rangsorban.
Ha a jelentkező szerbiai állampolgár, de külföldi középiskolai bizonyítványa van, akkor a Szerbiában végzett középiskolai végzettségűekkel egyenrangúan pályázhat állami finanszírozású helyekre is. Ha a jelölt külföldön szerzett középiskolai bizonyítványát még nem honosította Szerbiában, akkor a felvételi bizottság engedélyt adhat arra, hogy a második felvételi körben pályázzon.
Az államilag finanszírozott helyek és az önköltséges helyek 2-2 százalékát fenn kell tartani a speciális csoportokba tartozó jelölteknek (roma kisebbség, fogyatékkal élő csoportok).
Külföldi állampolgárok jelentkezése
A nem szerb nemzetiségű külföldi állampolgárok a szerb állampolgárokkal azonos feltételek mellett pályázhatnak, de a felsőoktatási intézmény ekkor sem lépheti túl a működési engedélyben szereplő keretszámokat, és a felvételük kizárólag tandíjas képzésre lehetséges. Tandíjukat az intézmény saját hatáskörében határozza meg.
Jelentkezéskor a jelentkezőnek a honosított, négyéves középiskolai képzésről szóló bizonyítványát kell mutatnia. Beiratkozáskor a felvételt nyert jelentkezőnek igazolnia kell, hogy a képzés folyó tanévének idejére betegbiztosítással rendelkezik Szerbiában, és azt, hogy ismeri a választott képzés nyelvét (a felvételi bizottság határozza meg az igazolásról szóló feltételeket).
További felvételi feltételek
- A jelentkezők a jelentkezéskor a következőket nyújtják be (az eredetit bemutatják, a másolatot leadják):
- A négy tanévre szóló középiskolai bizonyítvány,
- az érettségi bizonyítvány,
- a felvételi- és képességvizsga költségeinek kifizetéséről szóló igazolás.
- A költségeket a jelentkező a pályázatban feltüntetett folyószámlára fizeti be
- A jelölt a felvételi- és képességvizsgára köteles magával hozni személyi igazolványát vagy útlevelét
- Aki beiratkozásra jogosult, az a beiratkozáskor a következőket adja le:
- a jelentkezéskor benyújtott dokumentumok eredetije,
- anyakönyvi kivonat,
- ŠV-20 űrlap kitöltve (a hallgató általános személyi adatait tartalmazza),
- új leckekönyv,
- két fénykép (4,5 x 3,5 cm) és egy 2,5 x 2 cm
- az önköltséges hallgatók a tandíj befizetéséről szóló igazolást is leadják
- A beiratkozásra nem jogosult hallgatók fénymásolt dokumentumait nem szolgáltatják vissza.
Hivatalos információ
A hivatalos tájékoztató szerb nyelven a http://prijemni.infostud.com/odredbe-konkursa-za-upis-studija.php honlapon található.
Magyar nyelvű információ
Magyar nyelvű részletes felvételi információk a szabadkai CMH Irodától, melynek elérhetőségei az alábbiak:
Szabadkai CMH Iroda – Concordia Minoritatis Hungaricae (CMH)
Szerbia, 24000 Szabadka, Ptuji u. 1.
Tel.: +381 24 670 031; Fax: +381 24 4150 367;
E-mail: cmh.szabadka@gmail.com
A következő oldalakon a szerbiai magyar tannyelvű felsőoktatási képzésekről olvashat.
- 1. Tájékoztató
- 2. Románia (Partium, Erdély)
- 3. Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem
- 4. Partiummi Keresztény Egyetem (Nagyvárad)
- 5. Babes-Bolyai Tudományegyetem (Kolozsvár)
- 6. Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem
- 7. Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem
- 8. Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet
- 9. Nagyváradi Egyetem
- 10. Szerbia (Vajdaság)
- 11. Újvidéki Egyetem
- 12. Szabadkai Műszaki Szakfőiskola
- 13. Szerbiai részben magyar tannyelvű (két oktatási nyelvű) felsőoktatási képzések
- 14. Szlovákia (Felvidék)
- 15. Selye János Egyetem (Révkomárom)
- 16. Nyitrai Konstatntin Filozófus Egyetem (Nyitra)
- 17. Comenius Egyetem (Pozsony)
- 18. Eperjesi Egyetem
- 19. Szlovénia
- 20. Maribori Egyetem
- 21. Ukrajna
- 22. II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (Beregszász)
- 23. Ungvári Nemzeti Egyetem