2024. szeptemberben induló képzések
Felsőoktatási felvételi tájékoztató
4 / 4 oldal
Nem tanári szakkal párhuzamosan vagy mesterfokozat után felvett

Közismereti tanárképzés

Közismereti tanárképzésben a nem tanári mesterszakkal, illetve osztatlan szakkal párhuzamosan vagy a mesterfokozatot követően felvett tanári mesterszak

A természettudomány-környezettan tanár szak kivételével a nem tanári mesterszakkal, illetve osztatlan szakkal párhuzamosan vagy a mesterfokozatot követően felvett tanári mesterszakon a tanárszaknak megfeleltethető tanári szakképzettség 2 féléves képzésben szerezhető. A tanári mesterszakra való belépés előzményeként elfogadott mesterképzési szakok a köznevelésért felelős miniszter előzetes véleménye alapján a tanári közleményben (pdf) közzétett, a szakterületi képzés képzési területének megfelelő mesterképzési szakok, valamint az ezen szakok előzményeként az 1993. évi felsőoktatási törvény szerint megfeleltethető egyetemi szintű szakok.

A magyar mint idegen nyelv tanára, a finn nyelv és kultúra tanára, a filozófiatanár, a művészettörténet-tanár és a honvédelmi alapismeretek tanára szakot a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott nem tanári mesterszakhoz lehet felvenni.

Magyar mint idegen nyelv tanára szakos tanári mesterszakon a szerinti szakterületi (szaktudományos, művészeti) tudás képzési területe szerinti nem tanári mesterképzési szakok: az alkalmazott nyelvészet, a magyar nyelv és irodalom vagy a hungarológia mesterképzési szak, továbbá a beszédtudomány (magyar alapképzési bemenettel.

A magyar mint idegen nyelv tanára szakos tanári mesterszakra a bölcsészettudomány képzési terület idegen nyelvi mesterképzési szakján szerzett mesterfokozat és szakképzettség birtokában akkor is felvételt lehet nyerni, ha a korábbi mesterképzési vagy részismereti tanulmányokból 50 kredit elismerhető a tanárszak képzési és kimeneti követelményeiben meghatározottak szerint.

A honvédelmi alapismeretek tanára szakos tanári mesterszakon a szakterületi (szaktudományos) tudás képzési területe szerinti nem tanári mesterképzési szakok: az államtudományi képzési területről a katonai vezetői, a katonai üzemeltetés, a katonai műveleti logisztika, a védelmi vezetéstechnikai rendszertervező vagy a nemzetközi biztonság- és védelempolitikai mesterképzési szakok.

A tanári közlemény e tanárszakok estében is a közoktatásért felelős miniszter előzetes véleménye alapján más mesterképzési szakokról is ad belépési lehetőséget a tanári mesterszakra.

A természettudomány-környezettan tanár szak

  • a környezettudomány, biotechnológia, földtudomány, geofizikus, geológus vagy meteorológus mesterképzési szak kivételével a biológus, a fizikus, a vegyész, a csillagász, az anyagtudomány, a geográfus vagy a környezetmérnök mesterképzési szakkal párhuzamosan vagy a mesterfokozatot követően 4 féléves képzésben vehető fel; vagy
  • a környezettudomány, a biotechnológia, a földtudomány, a geofizikus, a geológus vagy a meteorológus mesterképzési szakkal párhuzamosan vagy a mesterfokozatot követően 2 féléves képzésben vehető fel.

A 4 féléves természettudomány-környezettan tanár szakra a felsőoktatási intézmény döntése alapján felvehető az olyan mesterképzésben szerzett oklevéllel rendelkező jelentkező is, aki nem rendelkezik az a) és b) pontban felsorolt oklevéllel, de akiről a felsőoktatási intézmény megállapította, hogy a tanári mesterszakon folytatandó tanulmányokra felkészült.

A tanári közlemény (pdf) 1. pont szerinti nem tanári mesterszakkal, illetve osztatlan szakkal párhuzamosan felvett tanárszakon központi felvételi eljáráson kívül, belső felvételi eljárásban is létesíthető hallgatói jogviszony. Erről a felsőoktatási intézménytől kérhető közvetlenül tájékoztatás.

A belső felvételi eljárásban azokkal a hallgatókkal létesíthető hallgatói jogviszony, akiknek az adott, nem tanári mesterképzési szakon vagy osztatlan képzésben utolsó évesként az összegyűjtendő kreditből 66 vagy annál kevesebb kreditet kell megszerezniük a tanulmányi követelmények eredményes teljesítéséhez, valamint akiknél a felsőoktatási intézmény ajánlott tanterve alapján biztosítható, hogy a két szakon a párhuzamos képzés tanulmányi ideje legfeljebb egy félévvel lehet hosszabb az adott nem tanári mesterképzési szak vagy osztatlan szak képzési és kimeneti követelményeiben meghatározott képzési idejénél.