Mesterképzésre jelentkezéskor
A mesterképzésre jelentkezők rangsorolásáról − a felvételi kormányrendeletben meghatározott keretfeltételeknek megfelelően − a felsőoktatási intézmények saját hatáskörben döntenek, a jelentkezők által elért felvételi eredmények alapján.
A jelentkező teljesítményét minden esetben 100 pontos rendszerben kell értékelni.
Kötelező többletpontot adni az esélyegyenlőség alapján, azaz hátrányos helyzetért, fogyatékosságért, gyermekgondozásért (jogcímenként külön-külön kell meghatározni a kapható többletpontokat). Az esélyegyenlőség jogcímen a jelentkezők legalább 1, de legfeljebb 10 többletpontra jogosultak.
A maximálisan szerezhető 100 ponton belül az egyes többletpontok jogcímeit, mértékét és ezek megállapításának rendjét a felsőoktatási intézményeknek külön-külön kell meghatározniuk.
A felvételi követelményeket és a rangsorolás módját a felsőoktatási intézmény a saját szabályzatában határozza meg. Az értékelés független attól, hogy a jelentkező mely felsőoktatási intézményben szerezte korábbi oklevelét.
A pontos felvételi követelményeket és a rangsorolás módját a felsőoktatási intézmények a meghirdetett képzéseiknél teszik közzé: intézményenként és meghirdetett képzésenként külön-külön kell utánanézni, hogy az adott felsőoktatási intézmény milyen pontszámítási módszert alkalmaz.
A felsőoktatási intézmények által leggyakrabban alkalmazott pontszámítási módok:
- oklevél minősítése,
- oklevél átlaga (egy vagy két tizedesjegy pontossággal),
- záróvizsga eredménye,
- felsőoktatásban megszerzett féléves (tanulmányi) eredmények átlaga,
- felvételi vizsga (szóbeli, írásbeli, gyakorlati),
- szakmai alkalmassági vizsga, motivációs beszélgetés,
- felvételi portfólió (tudományos munkák, szakmai önéletrajz stb.).
A mesterképzésre történő jelentkezés során egyes dokumentumokat (pl. portfóliót) kizárólag közvetlenül a felsőoktatási intézménynek kell megküldeni az intézmény által közzétett módon!
Az eredmény igazolásához ezekre lehet szükség:
- felsőfokú oklevél (ha azt 2006. február 1. előtt szerezte, az ezt követően kiállított felsőfokú oklevelek adatait elektronikusan veszik át a felsőoktatás információs rendszeréből)
- oklevélmelléklet, leckekönyv
- oklevél-átlag igazolás