3.2. A pontszámításhoz beküldendő további dokumentumok
2021.12.23
A tanulmányi, illetve a felvételi összpontszám számításához a középiskolai bizonyítvány, továbbá a felsőfokú tanulmányokat igazoló dokumentumok beküldésére is szükség lehet.
Figyelem! A jelentkezés időszakában már meglévő dokumentumokat fel kell tölteni az E-felvételi felületére, legkésőbb 2022. február 15-ig! Azokat, amelyeket ezt követően kap kézhez, legkésőbb 2022. július 7-ig pótolhatja. |
Középiskolai bizonyítvány
A középfokú tanulmányok során szerzett év végi érdemjegyeket – is – tartalmazó okmány.
Alapképzésen, osztatlan képzésen és felsőoktatási szakképzésben (kivéve a művészet és művészetközvetítés képzési területek szakjain, a művészeti jellegű egy- és kétszakos osztatlan tanárképzésekben, valamint az edző és szakoktató alapképzési szakon) a jelentkező tanulmányi pontjait meghatározott középiskolai eredmények alapján számolják, ezért a középiskolai bizonyítvány minden olyan oldalát csatolni kell a jelentkezéshez, amely alátámasztja a tanulmányi pontok számításához szükséges középiskolai eredményeket (pl. a záradékokat, a javítóvizsga vagy osztályozó vizsga eredményét tartalmazó oldalt is stb.). Javasoljuk, hogy a legkedvezőbb pontszámítás érdekében a bizonyítvány valamennyi, egy-egy évfolyam sikeres elvégzését igazoló (az eredményeket, az esetleges záradékokat, az iskola bélyegzőjét is tartalmazó) oldalpárokat egyben, teljes terjedelmükben és az évfolyamok sorrendjében töltse fel.
A tanulmányi pontokba kizárólag a középfokú tanulmányok során megszerzett eredmények számíthatók be, azaz a 9-12. évfolyam (nyelvi előkészítő év esetében a 9-13. évfolyam) eredményei. Nem számíthatók be a 6 vagy 8 osztályos középiskolában, de még az alapfokú nevelés-oktatás szakaszában (azaz 5-8. évfolyamon), illetve a szakmunkásképzésben megszerzett eredmények.
Ha a jelentkező szakvélemény alapján a pontszámításhoz szükséges tantárgyak valamelyike alól felmentésben részesült, a középiskolai bizonyítvány minden évfolyamának másolata szükséges.
Előfordulhat azonban, hogy a tanulmányi pontok számításához szükséges valamely kötelező tantárgyat (tantárgyakat), vagy a választható idegen nyelvet, vagy a választható természettudományos tantárgyat (tantárgyakat) a jelentkező nem a tanulmányai utolsó két évében tanulta. Ebben az esetben szükséges a korábbi évek eredményeit is igazolni a középiskolai bizonyítvány megfelelő oldalaival. Amennyiben előtanulmányai során tanulta a választható természettudományos tantárgyat, ezen bizonyítványok beküldése is szükséges. Előtanulmánynak számít az 1996 után végzett négyéves szakiskolai képzés első két éve, és 2013-at követően a három éves szakiskolai képzés.
Az elveszett vagy megsemmisült középiskolai bizonyítvány másolata helyett benyújtható a középiskola (vagy jogutódjának) vezetője által kiállított és hitelesített bizonyítványmásodlat, törzskönyvi kivonat hitelesített másolata, vagy igazolás, amely tartalmilag – azaz szövegében – teljes mértékben megegyezik az eredeti középiskolai bizonyítvánnyal. A 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet 96. § alapján a bizonyítványmásodlatot – kérelemre – a törzslap alapján az iskola állítja ki.
Nem fogadható el a betétlap, a napló, az e-napló, a KIR igazolás stb.
Figyelem! A tanulmányi pontok számításához szükséges középiskolai bizonyítvány megfelelő oldalairól készült másolatok hiánya esetén hiánypótlásra szólítják fel a jelentkezőt. Ha ezt követően a középiskolai bizonyítvány továbbra is hiányzik vagy hiányos, a jelentkező részére tanulmányi pont nem számítható. |
A tanulmányi pontok számítására vonatkozó további szabályok a Tanulmányi pontok c. fejezetben találhatók.
Középfokú szakképzettséget tanúsító oklevél
A középfokú szakképzettséget tanúsító oklevél középfokú végzettséget és szakképzettséget tanúsít, amelyből szakiránynak megfelelő továbbtanulás esetén felvételi pontszám számítható.
Ha a pontszámítás nem az oklevélből történik, szakiránynak megfelelő továbbtanulás esetén többletpont kapható rá.
Fontos! Csak a 6. sz. táblázatban megtalálható szakképesítésekért adható többletpont, vagy az 1/A sz. táblázatban szereplőkből számítható érettségi pont az egyes képzési területeken, ezért a jelentkezőnek kizárólag az ezek meglétét igazoló dokumentumokat kell feltöltenie az E-felvételibe!
Figyelem! A 2021 májusa előtt kiállított technikusi bizonyítvány nem fogadható el! A középfokú szakképzettséget tanúsító oklevél alkalmas a szakmai vizsga eredményének igazolására, helyette nem fogadható el a törzslap és a szakmai bizonyítvány sem!
OKJ szerinti szakképzés igazolása
Az OKJ szerinti szakképzettség igazolására kizárólag OKJ bizonyítvány fogadható el.
Figyelem! Nem fogadható el ezen a jogcímen pl. a törzslap, az ECDL-bizonyítvány, a szakmunkás bizonyítvány, érettségi-képesítő bizonyítvány, szakközépiskolai képesítő bizonyítvány és a honosított bizonyítványok sem.
A miniszteri közleménynek megfelelő szakirányú továbbtanulás esetén (6. sz. táblázat) – ha a szakképesítést igazoló bizonyítványból nem számítottak érettségi pontot – többletpont adható.
Képesítő bizonyítvány
Képesítő bizonyítványként kizárólag a 2021 májusától kiállított, szakgimnáziumban kiadott képesítő bizonyítvány fogadható el.
Jelenleg két ilyen szakképzettség vehető figyelembe:
- 4 0119 01 Pedagógiai munkatárs (pedagógiai asszisztens) és
- 4 0119 01 Pedagógiai munkatárs (gyógypedagógiai asszisztens) szakmairány.
Nem fogadható el szakgimnáziumi képesítő bizonyítványként: a felnőttképzés keretében elvégzett szakmai képzés, a szakiskolában szerzett képesítő bizonyítvány.
Oklevélmelléklet, leckekönyv
A felsőfokú tanulmányi eredmények igazolására elsősorban az oklevélmelléklet és a leckekönyv alkalmasak, ezek azonban felsőfokú végzettséget nem igazolnak. A felsőoktatási intézmények ezeken kívül egyéb dokumentumtípusokat is bekérhetnek (pl. oklevélátlag-igazolást, törzskönyvet, kreditindexet), ezekről az intézményi meghirdetések oldalain található részletes információ.
Leckekönyv, elektronikus leckekönyv
Egyes felsőoktatási intézmények a mesterképzésre történő jelentkezés során a felsőfokú végzettséget igazoló okirat (oklevél) mellett vagy – amennyiben az oklevelet még nem adták ki – helyett a jelentkező előző tanulmányai során vezetett leckekönyvét (indexét) is bekérhetik. Ebben félévek szerinti bontásban szerepelnek a jelentkező tanult tárgyai és eredményei, illetve átlagai és záróvizsga-bejegyzései.
A leckekönyv nem igazol felsőfokú végzettséget.
Oklevélmelléklet
A Bolognai rendszer bevezetését követően az oklevélmellékletet a felsőfokú végzettséget tanúsító oklevéllel egy időben bocsátja ki a felsőoktatási intézmény. E dokumentum a jelentkező tanulmányainak egészéről ad számot, vagyis részletesen szerepelnek benne a tanult félévek, ezek tárgyai, eredményei és átlagai, a megszerzett kreditek, a felvett szakirányok és a záróvizsga eredménye is.
Az oklevélmelléklet nem igazol felsőfokú végzettséget.