3.4. Intézmények által kért és egyéb dokumentumok
2020.12.28
Az alábbi dokumentumtípusok az ún. intézményspecifikus dokumentumok, amelyeket a felsőoktatási intézmények meghatározhatnak, mint a jelentkezéshez csatolandó egyéb szükséges dokumentumokat.
Figyelem! Ezeket a dokumentummásolatokat is az E-felvételi felületére kell feltölteni, vagy az Oktatási Hivatal, 1380 Budapest, Pf. 1190 postacímre kell eljuttatni legkésőbb 2021. július 8-ig.
Figyelem! A jelentkezés időszakában már meglévő dokumentumokat a jelentkező köteles a jelentkezésével egyidejűleg feltölteni az E-felvételi felületére, legkésőbb 2021. február 15-ig! Azokat, amelyeket ezt követően kap kézhez, legkésőbb 2021. július 8-ig pótolhatja. |
Betöltött munkakör igazolása
Egyes képzésekre csak bizonyos munkakörökben megszerzett gyakorlat esetén lehet jelentkezni, illetve felmentést kérni az alkalmassági vizsga alól. A betöltött munkakört igazolni kell.
Előalkalmassági vizsgáról szóló igazolás
Egyes felsőoktatási intézmények a jelentkezési határidő előtt ún. előalkalmassági vizsgákat tartanak a csecsemő- és kisgyermeknevelő, a tanító (nemzetiségi tanító), óvodapedagógus (nemzetiségi óvodapedagógus) szakokon, amelyek eredményéről igazolást adnak ki.
Az előalkalmassági vizsga alapvetően azt a célt szolgálja, hogy a jelentkező még a felvételi kérelem benyújtása előtt megtudja, hogy adott szakra alkalmas-e vagy sem. Ezt az igazolást csatolni kell jelentkezéshez, hiánya esetén a jelentkezőt újra vizsgára hívhatják vagy kizárhatják. Abban az esetben, ha a jelentkező már a felvételi eljárás alatt (azaz a jelentkezési határidőt követően) vesz csak részt az alkalmassági vizsgán, akkor annak eredményét nem kell dokumentummal igazolni, mivel azt a felsőoktatási intézmények rögzítik a központi felvételi nyilvántartásba.
Egészségügyi/orvosi igazolás
Egyes képzések esetében szükséges, hogy a jelentkező valamilyen típusú egészségügyi vagy orvosi igazolást, nyilatkozatot nyújtson be. Ez lehet pl. sportorvosi igazolás, úszásigazolás, egészségügyi nyilatkozat stb.
Arról, hogy az adott szakon pontosan mire van szükség, az Egyetemek, főiskolák menüpontban, az intézményi meghirdetések oldalain található részletes információ, kérjük, ezeket is tanulmányozza!
Önéletrajz, motivációs levél
A jelentkezőnek saját magáról, legfontosabb adatairól és tevékenységeiről szóló beszámoló. Csak akkor kell beküldeni, ha azt az adott intézmény kifejezetten kéri. Ha kézzel írott vagy szakmai önéletrajzra van szükség, azt az intézmény külön jelzi.
Szakmai tevékenység igazolása
Egyes felsőoktatási intézmények mesterképzéseiken többletpontot számítanak a jelentkező különböző szakmai tevékenységéért, eredményeiért. A szakmai tevékenységek közé tipikusan a következőket soroljuk:
- publikációs és kutatási tevékenységek,
- egyéb közéleti, közigazgatási, közszolgálati és szakmai tevékenységek és gyakorlatok,
- országos és nemzetközi szakmai versenyeken elért eredmények stb.
Szakirányú továbbképzés igazolása
A szakirányú továbbképzés a felsőfokú végzettségre és szakképzettségre épülő olyan újabb végzettséget nem adó képzés, amely speciális szakirányú szakképzettséget tanúsító oklevél kiadásával zárul. A szakirányú továbbképzésért egyes felsőoktatási intézmények mesterképzéseiken többletpontot számítanak, továbbá a szakfordító vagy szakfordító és tolmács képzés befejezéseként kiállított oklevél, képesítő bizonyítvány nyelvvizsgának felel meg. (Utóbbiról l. a Nyelvtudás igazolása c. fejezetet.)
A 2006. február 1. után szakirányú továbbképzésben szerzett oklevél adatokat a Hivatal elektronikus úton veszi át a felsőoktatás információs rendszeréből, így azokat nem kell benyújtani.
(Frissítve: 2021.01.29.)