3.1.3. Felsőfokú oklevél
2020.12.28
Az oklevél Felsőfokú végzettséget a hagyományos képzési rendszerben (2006-ig) a főiskolai és egyetemi, a többciklusú képzési rendszerben pedig az alap- és mesterképzésben megszerzett végzettséget igazolja oklevél, illetve a doktori oklevél igazol.
A doktori cím használatát igazoló, a szakirányú továbbképzési, a szakosító és a szakmérnöki dokumentum és a felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél nem igazol végzettségi szintet.
Nem kell benyújtani
- a 2006. február 1. után szerzett magyar
felsőfokú végzettséget igazolóoklevelet: ezeket az adatokat a Hivatal elektronikus úton veszi át a felsőoktatás információs rendszeréből. Kivétel, azaz fel kell tölteni a tanítói oklevelet, ha idegennyelvi műveltségi területen végzett, illetve azokat az okleveleket, ahol a képzést és a záróvizsgát idegen nyelven végezte a jelentkező.
A felsőoktatás információs rendszeréből beérkezett adatok az E-felvételiben jelennek meg, ezeket a jelentkezőnek ellenőriznie kell. Amennyiben adateltérést tapasztal, az oklevelet kiállító intézményt kell megkeresnie annak javítása céljából!
Ha a jelenleg zajló felsőoktatási felvételi eljárás során (a tavaszi félévben) szerzi meg a felvételhez szükséges felsőfokú végzettségét és legkésőbb 2021. július 8-ig az oklevelet nem állítják ki, akkor a magyarországi felsőoktatási intézmény által kiállított oklevél-igazolás formanyomtatványt kell benyújtania, ez igazolja, hogy teljesítette a záróvizsgáit és rendelkezik az oklevél kiállításához szükséges nyelvvizsga-bizonyítvánnyal, vagyis az oklevél kiállítása folyamatban van. A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (Nftv.) 51.§ (3) bekezdése alapján az oklevél-igazolás csak akkor fogadható el, amennyiben azt a jelentkező számára a záróvizsga napjától vagy a nyelvvizsgát igazoló okirat bemutatásától számított legfeljebb harminc napon belül állították ki.
Azok, akik 2006. február 1. előtt szerezték az oklevelüket, kötelesek az oklevél másolatát benyújtani!
Az oklevélmelléklet nem helyettesíti az oklevél másolatát, mivel végzettségi szintet csak ez utóbbi tanúsít.
A felvételi eljárás során benyújtott oklevél-igazolás elfogadható a végzettség és szakképzettség igazolására, azonban a felvételt nyert jelentkezőnek be kell mutatnia eredeti oklevelét a felsőoktatási intézménybe történő beiratkozáskor. Ennek hiányában az intézmény vezetője a felvételi döntést megsemmisíti.
Latin nyelvű régi típusú oklevél esetén (orvos, jogász, gyógyszerész) a jelentkezőnek a magyar nyelvű dokumentumot is be kell küldenie.
A doktori cím használatát igazoló, a szakirányú továbbképzési, a szakosító és a szakmérnöki dokumentum és a felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél nem igazol végzettségi szintet.
Elveszett vagy megsemmisült oklevélről az illetékes (jogutód) felsőoktatási intézmény másodlatot állít ki.
(Frissítve: 2021.01.29.)