7.4. Tudnivalók a magyar állami ösztöndíjas finanszírozású képzés feltételeiről
2017.10.15
Az állami ösztöndíjas hallgató kötelezettségei
A magyar állami ösztöndíjas hallgató köteles
- az adott képzésen legfeljebb a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott képzési idő másfélszeresén belül megszerezni az oklevelet (ún. oklevélszerzési kötelezettség), ÉS
- az oklevél megszerzését követő húsz éven belül az általa állami ösztöndíjjal folytatott tanulmányok idejével megegyező időtartamban hazai munkaviszont fenntartani (ún. hazai munkaviszony-fenntartási kötelezettség). Lsd. Nftv. 48/A-48/S §-ok.
Az oklevélszerzési kötelezettség
Az állami ösztöndíjas hallgatónak az adott szak képzési és kimeneti követelményében meghatározott képzési idő másfélszeresén belül kiállított oklevéllel kell rendelkeznie, vagyis ehhez egy 6 féléves képzési idejű szak esetében legfeljebb 9 félév áll rendelkezésre.
Az oklevélszerzési határidő számítására vonatkozó fontosabb tudnivalók:
- A képzési idő szakonként eltérő, jogszabályban meghatározott objektív szám, amely az Egyetemek, főiskolák menüpontban szereplő meghirdetésekben, valamint a Szakleírások menüpontban is megtalálható. Amennyiben ennek másfélszerese tört szám, felfelé kell kerekíteni.
- A rendelkezésre álló időt a tanulmányok szüneteltetése – a szünetelő félévek számával – automatikusan kitolja, beleszámítanak azonban az önköltséges finanszírozású félévek!
- Az oklevélszerzési határidő – a hallgató Oktatási Hivatalhoz benyújtott kérelmére, legfeljebb kettő alkalommal, összesen legfeljebb kettő év időtartamra – felfüggeszthető, vagyis a határidő a felfüggesztett félévek számával kitolódik. Felfüggesztés jelenleg csak két jogcímen – külföldi felsőoktatási intézményben folytatott tanulmányokra vagy nyelvvizsga-bizonyítvány megszerzése érdekében felnőttképzésben folytatott tanulmányokra tekintettel – adható.
- Átvétel, képzésváltás, átsorolás esetén a korábban igénybe vett ösztöndíjas félévek összeadódnak, ilyenkor az új képzés elkezdése előtt érdemes tájékozódni!
Figyelem! Az adott képzésben igénybe vehető állami ösztöndíjas félévek száma (képzési idő + 2 félév) és az oklevélszerzési kötelezettség határideje nem biztos, hogy egybeesik!
Amennyiben a határidőn belül nem történik meg az oklevélszerzés, a hallgató köteles visszafizetni az addig igénybe vett állami ösztöndíj összeg 50 %-át. A jogszabály lehetővé teszi azt is, hogy – az igénybe vett féléveket félévente 150 napként figyelembe véve – hazai munkaviszonyt tartson fenn a félévek számát 365 nappal meghaladó időszakban, és ezzel törlessze a visszafizetendő összeget. Példa: a hallgató az előírt 9 félév helyett 10 félév alatt szerez oklevelet, amelyből 8 félévben volt magyar állami ösztöndíjas. Ha a képzésének költsége 200 000 Ft / félév volt, a 8 állami ösztöndíjas félév költségének felére, vagyis 8 x 200 000 Ft felére, azaz 800 000 Ft-ra keletkezik visszatérítési kötelezettsége, de vállalhatja, hogy 8 félév x 150 nap = 1200 + 365 nap alatt inkább hazai munkaviszonyt tart fenn 1200 napnyi ideig.
Ha megszűnik az állami ösztöndíjas hallgatói jogviszony, az állami ösztöndíj további sorsa szempontjából a következő esetek lehetségesek:
- ha a megszűnéstől számított egy éven belül, felvételi eljárással másik hallgatói jogviszony jön létre, az ösztöndíj folytatódik, függetlenül attól, hogy az új képzés milyen finanszírozási formájú. Ebben az esetben az oklevélszerzési határidő szempontjából az újabb szak képzési ideje lesz irányadó, és a kötelezettségekbe a korábbi ösztöndíjas félévek beszámítanak.
- ha a megszűnéstől számított egy éven belül nem létesül felvételi alapján újabb jogviszony, az igénybe vett ösztöndíj összeg 50%-ára visszafizetési kötelezettség keletkezik, ami a fentebb leírtak alapján ledolgozható. Kivétel ez alól, amennyiben osztott képzésben (alap-, mester-, felsőoktatási szakképzés) legfeljebb egy félévig, osztatlan mesterképzésben (pl. általános orvos) legfeljebb két félévig vett igénybe a hallgató állami ösztöndíjat, ilyenkor ténylegesen nem kell visszafizetni az ösztöndíjat.
A munkaviszony-fenntartási kötelezettség
A sikeres oklevélszerzést követően a Hivatal nyomon követi a munkaviszony-fenntartás alakulását. A nyomon követéshez szükséges adatokat – főszabályként – állami társszervektől, elektronikusan (pl. adóhatóság) kapja meg a Hivatal. A Hivatal évente tájékoztatást küld majd arról, hogy a munkavállalási szakaszban lévő hallgatóra vonatkozóan – az előző évre vonatkozóan – mennyi munkaviszonyt regisztrált, 20 év elteltével pedig összesítést készít, és ha szükséges, rendelkezik a fennmaradó, inflációval növelt összeg visszafizetéséről.
Mentesülés az állami ösztöndíjas kötelezettségek, illetve szankciók alól
Néhány jogszabályban meghatározott esetben a hallgató – kérelemre, részben vagy egészben – mentesülhet a kötelezettségek illetve a szankciók alól. Ilyenkor a mentesülés következtében – a Hivatal határozata alapján – megszűnik az állami ösztöndíjas kötelezettség.
- Az oklevélszerzési kötelezettség alól három gyermek szülése, tartós betegség, baleset, szülés miatt kérhető mentesítés.
- Munkaviszony-fenntartási kötelezettség alól megváltozott munkaképességre tekintettel, tartós betegség, baleset, szülés, kettő vagy több gyermek nevelése vagy más, önhibán kívüli váratlan ok miatt lehet mentesülni.
- Visszatérítési kötelezettség alól mentesítés az alábbi indokok alapján kérhető: három gyermek szülése, megváltozott munkaképesség, tartós betegség, baleset, szülés, kettő vagy több gyermek nevelése vagy más, önhibán kívüli váratlan ok.
Az állami ösztöndíjas képzés feltételeiről bővebb információ az Oktatási Hivatal honlapján található. (A linkre kattintva kilép a hivatalos Tájékoztatóból.)