4.2. Pontszámítás mesterképzésre történő jelentkezés esetén
2017.10.15
A mesterképzésre jelentkezők rangsorolásáról a felvételi kormányrendeletben meghatározott keretfeltételeknek megfelelően, a felsőoktatási intézmény meghirdetett képzésenként saját hatáskörben dönt, a jelentkezők által elért felvételi eredmények alapján.
A felvételi kormányrendeletben meghatározott keretfeltételek a következők:
- A jelentkező teljesítményét minden esetben 100 pontos rendszerben kell értékelni.
- A felvételi követelményeket és a rangsorolás módját a felsőoktatási intézmény a szabályzatában határozza meg azzal, hogy csak az a jelentkező vehető fel, akinek a pontszáma a meghatározott pontszám (100 pont) 50 százalékát eléri.
- Az értékelés független attól, hogy a jelentkező mely felsőoktatási intézményben szerezte korábbi oklevelét.
- A mesterképzésen maximálisan szerezhető 100 ponton belül az egyes többletpontok jogcímeit, mértékét és ezek megállapításának rendjét a felsőoktatási intézmények határozzák meg azzal a megkötéssel, hogy esélyegyenlőség jogcímen kötelesek többletpontot adni. Az esélyegyenlőség jogcímen belül hátrányos helyzet, fogyatékosság, valamint gyermekgondozás jogcímek esetében jogcímenként, külön-külön kell meghatározni a kapható többletpontokat. Az esélyegyenlőség jogcímen a jelentkezők legalább 1, de legfeljebb 10 többletpontra jogosultak.
Fentiek alapján felsőoktatási intézményenként és meghirdetett képzésenként külön-külön kell utánanéznie a jelentkezőknek, hogy az adott felsőoktatási intézmény milyen pontszámítási módszert alkalmaz.
A következőkben felsorolunk néhány jogcímet, illetve felvételi követelményt, pontszámítási módot, amelyeket a felsőoktatási intézmények szabályzatukban meghatároztak.
Figyelem! Az alábbi felsorolás csupán tájékoztató jellegű, a pontos felvételi követelményeket és a rangsorolás módját a felsőoktatási intézmények honlapunk Egyetemek, főiskolák intézményi oldalain teszik közzé.
A felsőoktatási intézmények által leggyakrabban alkalmazott rangsorolási, pontszámítási módok:
- oklevél minősítése,
- oklevél átlaga (egy vagy két tizedesjegy pontossággal),
- záróvizsga eredménye,
- felsőoktatásban megszerzett félévi (tanulmányi) eredmények átlaga,
- szóbeli felvételi elbeszélgetés,
- szóbeli felvételi vizsga,
- írásbeli felvételi vizsga,
- írásbeli felvételi vizsgának minősülő felvételi portfólió (tudományos munkák, szakmai önéletrajz stb.),
- oklevél minősítésének szorzata (szorzószámmal),
- tantárgyi teljesítmény és oklevél minősítése,
- gyakorlati vizsga,
- szakmai alkalmassági vizsga,
- megszerzett szakmai gyakorlat,
- motivációs beszélgetés.
A felsőoktatási intézményeknek mesterképzésben külön-külön kell meghatározniuk az egyes jogcímen kapható többletpontok mértékét.
Kötelezően adandó az esélyegyenlőség jogcímén többletpont (azaz hátrányos helyzetért, fogyatékosságért, gyermekgondozásért együttvéve), amely alapján összesen minimum 1, de maximum 10 többletpont kapható.
Figyelem! Amennyiben a felsőoktatási intézmény a mesterképzésre történő jelentkezés során portfóliót (motivációs levél, önéletrajz, szakdolgozat, kutatási terv stb.) kér, azt kizárólag közvetlenül a felsőoktatási intézménynek kell megküldeni a felsőoktatási intézmény által az intézményi fejezetben közzétett módon! A portfóliót az Oktatási Hivatalnak nem kell megküldeni.