6.3.1. Az osztatlan tanárképzésről
2017.12.22
Közismereti tanárképzés
A közismereti tanárképzésben mesterfokozat és tanári szakképzettség osztatlan, kétszakos képzésben szerezhető. A tanárszakok egy részének két formája jött létre: a 4+1 éves általános iskolai tanárképzés és az 5+1 éves középiskolai tanárképzés, melyben a plusz egy év az összefüggő iskolai szakmai gyakorlat (11 ilyen tanárszak van). Az általános iskolai és középiskolai közismereti tanárszak adott szakterületen közös képzési szakaszra épül. A szakpárban történő előrehaladás érdekében a képzés első három évében legalább 150 kreditet kell összegyűjteni, arányos elosztásban. A rövidebb és hosszabb idejű tanárképzésben is mesterfokozatot lehet szerezni. Amennyiben az adott tanári szakképzettségből van általános iskolai és középiskolai tanárképzés is, akkor a közös három éves alapozó szakasz végén kell a hallgatónak eldönteni, hogy a két tanári szakképzettség mindegyikét általános iskolai tanárszakként, vagy középiskolai tanárszakként, vagy egyet általános iskolai és egyet középiskolai tanárszakként kíván-e elvégezni. Tehát ezen szakképzettségek esetén, jelentkezni csak a (10 féléves) általános iskolai szakképzettségre lehet.
Az idegen nyelv műveltségterületen a nyelvi tanár szakképzettségek 5+1 éves képzésben szerezhetők meg.
További 11 tanárszakon – például az etikatanár, a hon- és népismerettanár, az ének-zene tanár és a természetismeret-környezettan (természettudományi gyakorlatok) tanár – csak a 4+1 éves képzésben lehet tanár szakképzettséget szerezni. Van négy olyan tanári szakképzettség (a magyar mint idegen nyelv tanára, a finn nyelv és kultúra tanára, a filozófiatanár, a művészettörténet-tanár), amelyen kizárólag az adott szakterületen szerzett mesterfokozat után lehet tanári szakképzettséget szerezni. E képzésben egy félév a tanítási gyakorlat.
Az osztatlan tanárképzés meghatározott szakpárokban folyik. E szakpárokról a Szakterületi irányultság alapján szerezhető tanári szakképzettségek c. részben olvashat.
Már megszerzett alapfokozat és szakképzettség birtokában, tehát oklevéllel is lehet osztatlan tanárképzésre jelentkezni. Eredményes felvételt követően – kérelemre – az egyik választott tanárszak szakterületi ismeretei részeként az alapképzési ismeretekből 100 kreditet, és ha az alapképzésben a második tanári szakhoz kapcsolódó differenciált szakmai ismeretet is fel lehetett venni – az annak megfelelő második tanári szakképzettséghez – legfeljebb 50 kreditet a felsőoktatási intézményben el kell ismerni.
A tanári szakképzettség megszerzésére az adott tanárszak szakterülete szerinti nem tanári mesterszakot követően 2 féléves, a tanári felkészítés (a pedagógiai, a pszichológiai, a szakmódszertani, a szakmai gyakorlat) megszerzésére irányuló mesterképzésben is lesz lehetőség (lásd A mesterképzésben történő tanárképzésről c. fejezetben).
Művészeti tanárképzés
A művészeti tanárszakokon érettségit követően egyszakos osztatlan képzésben vagy a nem tanári mesterképzéssel, illetve osztatlan képzéssel párhuzamosan, vagy művészeti nem tanári mesterképzést követően mesterképzésben szerezhető tanári oklevél. (Utóbbiról A mesterképzésben történő tanárképzésről c. fejezetben olvashat bővebben.)
A zeneművészeti tanárszakoknak két csoportja van. A zenetanárszakok az alapfokú művészetoktatásra, a zeneművésztanár szakok a középfokú művészetoktatásra készítenek fel.
A zenetanárszakokon – az ének-zene tanár és zeneismeret-tanár szak kivételével – osztatlan egyszakos (4+1 éves) képzésben folyik a tanárképzés. Az ének-zene tanár és zeneismeret-tanár szakképzettségekre (4+1 éves képzésben) szakpárban lehet jelentkezni.
A zeneművésztanár szakokon kétszakos (5+1 éves) osztatlan képzésben szerezhető a kóruskarnagyművész-tanár, az ének-zene művésztanár, a zeneelmélet-tanár, az egyházzeneművész-tanár, valamint a népi hangszeres, a népzeneelmélet és a népi ének tanárszakokon szakképzettség. A nem tanári mesterképzéssel, vagy osztatlan képzéssel párhuzamosan is szerezhető egyszakos (hangszeres) zeneművésztanár oklevél.
Már megszerzett alapfokozat és szakképzettség birtokában is, tehát oklevéllel is lehet osztatlan tanárképzésre jelentkezni. Eredményes felvételt követően – kérelemre – a választott tanárszak szakterületi ismeretei részeként az alapképzési ismeretekből 100 kreditet a felsőoktatási intézményben el kell ismerni.
A tánctanár szakon osztott képzésben lehet tanári szakképzettséget szerezni. A képzőművészeti tanár, a design- és vizuálisművészet-tanár szakképzettségek a nem tanári mesterképzéssel párhuzamosan megszerezhető tanári szakképzettségek. Főiskolai táncpedagógus oklevél birtokában 60 kredites, két féléves tánctanár szakképzettség szerezhető a táncpedagógus oklevél szakirányával azonos szakirányon.
Szakmai tanárképzés
A szakmai tanárképzés a műszaki, az agrár, a közgazdasági szakképzés számára képez elméleti tárgyakat oktató tanárokat.
Ezeken a szakmai tanárszakokon osztott 4 féléves képzésben, a mesterképzési ciklusban vagy osztatlan 4+1 éves képzésben szervezhető meg a tanárképzés.
Már megszerzett alapfokozat és szakképzettség birtokában, tehát oklevéllel is lehet osztatlan tanárképzésre jelentkezni. Eredményes felvételt követően – kérelemre – a választott tanárszak szakterületi ismeretei részeként az alapképzési ismeretekből 100 kreditet a felsőoktatási intézményben el kell ismerni.
A 4 féléves mesterképzésben a felvételt követően az előzetesen megszerzett köznevelési munkatapasztalat elismerését lehet kérni, így a képzési idő 3 félév is lehet, amelyben az egyéni összefüggő iskolai gyakorlat 1 félév.
A szakmai tanárképzéshez tartozik még az egészségügyi tanár és a pedagógiatanár képzés is. Ezeken a szakmai tanárszakok nem szervezhetők meg osztatlan képzésben, az egészségügyi tanár a fent leírtak szerinti 4 féléves képzésben történik, a neveléstudomány mesterszakot követően a pedagógiatanár szakon 2 félév a képzési idő mesterképzésben.
A tanári szakképzettség megszerzésének lehetősége az adott tanárszak szakterülete szerinti nem tanári mesterszakot követően e területen is biztosított, a tanári felkészítés (a pedagógiai, a pszichológiai, a szakmódszertani, a szakmai gyakorlat) megszerzésére irányuló 2 féléves mesterképzésben (lásd A mesterképzésben történő tanárképzésről c. fejezetben).