felvi.hu


6.1. A duális képzés

2017.12.22

A duális képzés a műszaki, informatika, agrár, természettudomány vagy gazdaságtudományok képzési területen indított gyakorlatigényes alapképzési szakokon, valamint a szociális munka alapképzési szakon, illetve a felsorolt képzési területhez tartozó mesterképzési szakokon folyhat. A duális képzésben a hallgató a felsőoktatási tanulmányai mellett vállalja, hogy szakmailag minősített vállalatoknál a képzési idő alatt gyakorlatot végez. Ennek eredményeként munkatapasztalatot szerez, és szakmai kompetenciáit már a képzés alatt megerősíti.

A duális képzésben a felsőoktatási intézménnyel közösen kialakított gyakorlati tanterv alapján a vállalatok saját igényeik szerint képzik a hallgatót, és profiljuknak megfelelően támogatják, gyakorlati ismeretekkel bővítik, kiegészítik a hallgató intézményi képzését. Ezáltal kinevelik esetleges jövőbeli munkavállalóikat, akik a diplomaszerzést követően azonnal teljes értékű munkavállalók lehetnek.

Jelentkezés a duális képzésre

A duális képzési formájú szakokra való jelentkezés a központi általános felsőoktatási felvételi eljárástól függetlenül történik. A duális képzési formában induló szakok az Egyetemek, főiskolák menüpont alatt a meghirdetett képzéseknél lábjegyzetben kerülnek jelzésre. Amennyiben a jelentkező duális képzésben kívánja folytatni tanulmányait, akkor a felvételi eljárás során duális lábjegyzettel rendelkező képzésre kell jelentkeznie, mindemellett a felsőoktatási intézménnyel együttműködési megállapodást kötött partnervállalatok valamelyikénél sikeresen kell teljesítenie egy kiválasztási eljárást.

A vállalatok a kiválasztást saját igényeik alapján végzik, így ők határozzák meg, hogy a jelentkezőknek milyen elvárásoknak kell megfelelniük. A kiválasztási eljárásokról, a kiválasztási eljárásra való jelentkezés sajátosságairól az illetékes felsőoktatási intézmények, illetve a duális partnervállalatok nyújthatnak további tájékoztatást.

A partnervállalatnak még a központi felvételi eljárás sorrendmódosítási határideje előtt értesítenie kell a jelentkezőt, hogy kiválasztotta-e. A vállalatok később, a még be nem töltött helyekre pótfelvételt hirdethetnek, ennek részleteiről is érdemes az intézményeknél és a vállalatoknál tájékozódniuk azoknak, akik elsőre nem nyertek felvételt valamely duális partnerhez.

Ahhoz, hogy valaki a duális képzésben kezdje meg a tanulmányait, természetesen a felsőoktatási intézménybe való sikeres felvételre is szükség van. A központi felvételi eljárásban a sikeres felvételt követően a hallgató beiratkozik a felsőoktatási intézménybe. Amennyiben a vállalat is kiválasztotta és duális formában kívánja folytatni tanulmányait, úgy ezt a beiratkozáskor kell jeleznie a felsőoktatási intézményben (tehát a sikeres vállalati kiválasztás nem kötelezi semmire a hallgatót, dönthet úgy, hogy inkább a hagyományos, nem duális formában kezdi meg tanulmányait).

A hallgatói munkaszerződés

A partnervállalatok hallgatói munkaszerződést kötnek a kiválasztott duális hallgatóval, akinek így kettős jogviszonya lesz: egyrészt az adott felsőoktatási intézményben hallgatói jogviszonnyal rendelkezik, másrészt hallgatói munkaszerződésével a képzésben részt vevő cég munkavállalójának számít.

A vállalat a képzés teljes idejére köteles díjazásban részesíteni a hallgatót (tehát mind a vállalati, mind az intézményi periódusok alatt). A díj mértéke jogszabályban meghatározottan hetente legalább a kötelező legkisebb munkabér – minimálbér – 15%-a. A vállalattal kötött munkaszerződés a képzés teljes időtartamára szól. A szerződés lejárta után a hallgatónak nem kötelező a partnervállalatnál maradnia. Amennyiben a vállalat foglalkoztatni kívánja a már végzett hallgatót, akkor a munkaszerződést egy új megállapodás alapján új alapokra kell helyezniük.

Időbeosztás a duális képzésben

A képzés intézményi és vállalati szakaszokból áll, azonban ez képzésenként és vállalatonként eltérő lehet. A duális képzésben és a hagyományos képzési formában részt vevő hallgatók kurzusai, vizsgakövetelményei megegyeznek, az iskolapadban ugyanazt a tudást szerzik meg.

Jelentős különbségek a szünetekben és a vizsgaidőszakban tapasztalhatók, hiszen egy duális képzésben részt vevő hallgató éppen ekkor tölti a gyakorlatát. A partnervállalatok a vizsgaidőszakban kötelesek elengedni a vizsgákra a hallgatóikat, ezen felül a diákok szabadságot is kivehetnek, a Munka Törvénykönyve alapján, életkoruktól függően, minimum 20 nap éves szabadsággal rendelkeznek.

A duális képzésben részt vevő hallgatónak is lehetősége van arra, hogy hallgatói jogviszonyát szüneteltesse (passzív félév). Ebben az esetben a partnervállalatnál is érdemes szüneteltetni a munkaviszonyt, így az érintett időszakban a vállalat mentesül a hallgató díjazása alól, továbbá a hallgató később a mintatanterv szerint tud haladni a gyakorlati képzésben is. A hallgatói jogviszony szüneteltetésének feltételeit célszerű a hallgatói munkaszerződésben is rögzíteni.

Amennyiben a hallgató úgy dönt, hogy kilép a duális képzésből, bármikor folytathatja tanulmányait a hagyományos, nappali munkarendű szakon.

A duális képzésekkel kapcsolatos teendőkkel az Oktatási Hivatal Szakmai Gyakorlatok és Duális Képzések Osztálya foglalkozik, további információk a dualis@oh.gov.hu címen kérhetők.

A duális képzésről bővebb tájékoztató olvasható a felvi.hu honlapon. (A linkre kattintva kilép a hivatalos Tájékoztatóból.)