2.6.2. Pontszámítás mesterképzésre történő jelentkezés esetén
2014.10.15
A mesterképzésre jelentkezők rangsorolása a felvételi kormányrendeletben meghatározott keretfeltételeknek megfelelően, azonban nem központi, országos rangsorolás alapján történik. Ez azt jelenti, hogy a felsőoktatási intézmény saját hatáskörben dönt a mesterképzésre jelentkezők rangsorolásáról az általuk elért felvételi eredmények alapján meghirdetett képzésenként.
A felvételi kormányrendeletben meghatározott keretfeltételek a következők:
- A jelentkező teljesítményét minden esetben 100 pontos rendszerben kell értékelni.
- A felvételi követelményeket és a rangsorolás módját a felsőoktatási intézmény a szabályzatában határozza meg azzal, hogy csak az a jelentkező vehető fel, akinek a pontszáma a meghatározott pontszám (100 pont) 50 százalékát eléri.
- Az értékelés független attól, hogy a jelentkező mely felsőoktatási intézményben szerezte korábbi oklevelét.
- A mesterképzésen maximálisan szerezhető 100 ponton belül az egyes többletpontok jogcímeit, mértékét, megállapításának rendjét a felsőoktatási intézmények határozzák meg, azzal a megkötéssel, hogy előnyben részesítés jogcímen kötelesek többletpontot adni. Az előnyben részesítés jogcímen belül hátrányos helyzet, fogyatékosság, valamint gyermekgondozás jogcímek esetében jogcímenként, külön-külön kell meghatározni a kapható többletpontokat. Az előnyben részesítés jogcímen a jelentkezők legalább 1, de legfeljebb 10 többletpontra jogosultak.
- 2016. évi általános felsőoktatási felvételi eljárástól osztott mesterképzés esetén további általános bemeneti feltétel egy idegen nyelvből B2 (középfokú) komplex, általános nyelvvizsga-bizonyítvány megléte.
Fentiek alapján felsőoktatási intézményenként és meghirdetett képzésenként külön-külön kell utánanéznie a jelentkezőknek, hogy az adott felsőoktatási intézmény milyen pontszámítási módszert alkalmaz.
A következőkben felsorolunk néhány jogcímet, illetve felvételi követelményt, pontszámítási módot, amelyeket a felsőoktatási intézmények szabályzatukban meghatároztak.
Figyelem! Az alábbi felsorolás csupán tájékoztató jellegű, a pontos felvételi követelményeket és a rangsorolás módját a felsőoktatási intézmény honlapunk Egyetemek, főiskolák intézményi oldalain határozza meg.
A felsőoktatási intézmények által leggyakrabban alkalmazott rangsorolási, pontszámítási módok:
- oklevél minősítése,
- oklevél átlaga,
- felsőoktatásban megszerzett félévi (tanulmányi) eredmények átlaga,
- szóbeli felvételi elbeszélgetés,
- szóbeli felvételi vizsga,
- írásbeli felvételi vizsga,
- írásbeli felvételi vizsgának minősülő felvételi portfólió (tudományos munkák, szakmai önéletrajz stb.),
- oklevél minősítésének szorzata (szorzószámmal),
- tantárgyi teljesítmény és oklevél minősítése,
- gyakorlati vizsga,
- szakmai alkalmassági vizsga,
- megszerzett szakmai gyakorlat,
- motivációs beszélgetés.
A felsőoktatási intézményeknek mesterképzésben jogcímenként külön-külön kell meghatározniuk az egyes jogcímen kapható többletpontok mértékét.
Kötelezően adandó többletpontok jogcímei:
Esélyegyenlőség jogcímén összesen (azaz hátrányos helyzetért, fogyatékosságért, gyermekgondozásért együttvéve) minimum 1, de maximum 10 többletpont kapható.
Figyelem! Amennyiben a felsőoktatási intézmény a mesterképzésre történő jelentkezés során portfóliót (motivációs levél, önéletrajz, szakdolgozat, kutatási terv stb.) kér, azt kizárólag közvetlenül a felsőoktatási intézménynek kell megküldeni az intézményi fejezetben a felsőoktatási intézmény által közzé tett módon, a központi eljárásban az Oktatási Hivatalnak nem kell megküldeni!