7.1.5. A tanári mesterképzési szak
« vissza | 1 2 3 |
|
A JELENTKEZÉS SZABÁLYAI
1. Alapképzésben szerzett oklevél birtokában a szakmai és művészeti tanárképzésre az általános feltételek szerint kell jelentkezni, ezekre semmilyen külön szabály nem vonatkozik.
2. Alapképzésben szerzett oklevél birtokában a közismereti tanárképzésre történő jelentkezés szabályai
A jelentkezés a tanári mesterképzési szakra és (legalább) két szakképzettségre történik.
Csak az vehető fel, akit az adott felsőoktatási intézmény két tanári szakképzettségre vesz fel. A felvétel történhet egy adott intézmény két karára is, az intézményi fejezetekben ismertetett módon.
Első tanári szakképzettségre jelentkezés
- A tanári mesterképzési szakon belül az első szakképzettségre történő jelentkezés feltétele az annak megfelelő alapfokozatot adó alapképzés elvégzése. (Pl. magyar alapképzési szakon szerzett végzettséggel tanári [5 félév [magyartanár]] képzés jelölhető meg első helyen.)
- Első szakképzettségre történő jelentkezéskor a kizárólag második szakképzettségként választható szakképzettség nem jelölhető meg.
- Az jelentkezhet alapképzésben szerzett oklevéllel tanári mesterképzési szakra, aki elvégezte a pedagógia-¬pszichológia 10 kredites modult az alapképzés során.
- Az alapképzésben szerzett oklevéllel rendelkezőknek a különböző felsőoktatási intézmények „M" szintű, „tanári [5 félév [* tanár]]" formában meghirdetett képzéseire kell jelentkezniük.
- Ezt a tanári szakképzettséget az E-felvételi felületén kell megjelölni. Erre természetesen lehet jelentkezni magyar állami ösztöndíjas és önköltséges formában és különböző munkarendben és különböző intézményekbe is.
- Az elbírálási sorrendben a különböző jelentkezések között a kívánt helyre kell rangsorolni ezt/ezeket a jelentkezéseket.
Második tanári szakképzettségre jelentkezés
- Az alapképzési szakon elvégzett második tanári szakképzettséget megalapozó 50 kredites modul birtokában a jelentkező jelentkezhet a második tanári szakképzettségre.
- Amennyiben egy alapképzési szak elvégzése több tanári szakképzettség bemeneti előfeltétele (például a földrajz alapképzés a földrajztanár és a környezettan-tanár első szakképzettségeket is megalapozza), akkor további 50 kredites szakképzettséget megalapozó alapképzési modul előfeltétel nem szükséges a második szakképzettség felvételéhez.
- Az alapképzésben szerzett oklevéllel rendelkezőknek a másodikként választott tanári szakképzettség¬re, szakképzettségekre a különböző felsőoktatási intézmények „M" szintű, „tanári [5 félév[* tanár]] formában meghirdetett képzéseire kell jelentkezniük.
- A másodikként választott tanári szakképzettséget, szakképzettségeket az E-felvételi felületén kell megjelölni.
- A másodikként választott tanári szakképzettség/szakképzettségek is megjelölhetők magyar állami ösztöndíjas és önköltséges formában és különböző munkarendben, de felhívjuk a figyelmet arra, hogy ennek összhangban kell lennie az első tanári szakképzettséggel. Eltérés esetén az első tanári szakképzettségnél jelzett forma a meghatározó.
- Mivel ugyanabban az intézményben kell mind az első, mind a második tanári szakképzettségre felvételt nyerni a jelentkezőnek a felsőoktatási felvételi eljárás sikerességéhez, ezért olyan második szakképzettségeket kell megjelölni, melyeket a megjelölt felsőoktatási intézmény az intézményi fejezetében meghirdetett.
- Amennyiben a jelentkező több másodikként választható tanári szakképzettséget is megjelöl (megjelölhet, mert az adott intézmény többet is hirdet), azokat az E-felvételi felületén a „Közismereti tanári mesterképzésre jelentkezők másodiknak jelölt szakképzettségei" nevű táblázatban meghatározott elbírálási sorrend szerint veszik figyelembe a felsőoktatási intézmények.
- Amennyiben a jelentkező több intézménybe jelentkezik az első tanári szakképzettségére, abban az esetben a „Közismereti tanári mesterképzésre jelentkezők másodiknak jelölt szakképzettségei" nevű táblázatban fel kell tüntetnie minden intézményben külön-külön a második szakképzettséget/szakképzettségeket rangsorolva, de intézményenként olyan sorrendben, ahogy az első. táblázatban azt megjelölte. Eltérés esetén az első táblázatban jelzett elbírálási sorrend a meghatározó.
- Figyelem! Két tanári szakképzettségre csak azonos finanszírozási formában és munkarendben lehet felvételt nyerni, ezért a jelentkezések megjelölésekor ezt figyelembe kell venni!
3. Tanári oklevél birtokában a közismereti tanárképzésre történő jelentkezés szabályai
- A korábbi képzési rendszerben szerzett főiskolai vagy egyetemi szintű tanári oklevél birtokában is lehet jelentkezni tanári mesterképzésre.
- A jelentkező jelentkezhet és felvételt nyerhet egy vagy két tanári szakképzettségre, amelyek megfelelnek a korábbi főiskolai szintű tanári szakképzettségeinek (például magyar-történelem szakos tanárként jelentkezhet az ennek megfelelő mindkét mester szintű tanárképzésre vagy csak az egyikre).
- Tanári oklevél birtokában a jelentkező jelentkezhet olyan csak másodikként választható mesterszintű tanári szakképzettségre is, ahol rendelkezik a jelentkezéshez szükséges előtanulmányokkal.
- A felsőoktatási intézmények a tanári oklevéllel rendelkezők számára hirdetett képzéseiket az „M" szintű, „tanári [2 v. 3 félév [* tanár]] formában hirdetik meg.
- A felsőoktatási intézmények a Tájékoztató intézményi részében jelzik azt, hogy az ilyen előképzettséggel rendelkező jelentkezőket csak egy szakképzettségre veszik fel, vagy lehetővé teszik a két szakképzettségen egyszerre történő tanulást.
- A jelentkezőknek – a megfelelő előképzettség birtokában – az E-felvételi felületén kell megjelölniük azt/azokat az „M" szintű, „tanári [2 v. 3 félév [* tanár]]" szakképzettséget/szakképzettségeket, amelyre/amelyekre jelentkezni kívánnak.
- Az általános szabályok szerint természetesen a jelentkezők jelentkezhetnek különböző finanszírozási formára, különböző munkarendre és különböző intézményekbe, a kívánt elbírálási sorrendben.
- Amennyiben a jelentkezők kérik azt, hogy két tanári szakképzettségre vegyék fel őket a felsőoktatási intézmények – és az adott felsőoktatási intézmények ezt lehetővé is teszik – az E-felvételi felületén felvett „M" szintű, „tanári [3 félév [* tanár]] szakképzettséget/ szakképzettségeket" meg kell ismételniük a „Közismereti tanári mesterképzésre jelentkezők másodiknak jelölt szakképzettségei" nevű. táblázatban, de intézményenként fordított sorrendben, mint az első táblázatban!
- Amennyiben mégis eltérés lesz az első és a második szakképzettségeket tartalmazó táblázat kitöltése között, abban az esetben az első táblázat a meghatározó.
- Amennyiben a jelentkező a „Közismereti tanári mesterképzésre jelentkezők másodiknak jelölt szakképzettségei" nevű táblázatot nem tölti ki, az azt jelenti, hogy egyszakos képzésben kíván tanulni.
- Figyelem! Két tanári szakképzettségre csak azonos finanszírozási formában és munkarendben lehet felvételt nyerni, ezért a jelentkezések megjelölésekor ezt figyelembe kell venni!
4. Pedagógus végzettség birtokában a tanárképzésre történő jelentkezés szabályai
- A rendelet szerint: a tanító, a szociálpedagógus, a gyógypedagógus, a szakoktató alapképzési szakokon oklevelet szerzettek, illetve ennek megfelelő korábbi főiskolai szintű végzettségűek a pedagógus végzettségűek.
- Pedagógus végzettség birtokában a tanári mesterképzésre történő jelentkezés lehet:
- két szakképzettség megszerzésére irányuló (5 féléves képzés): pedagógiatanár első szakképzettség és egy második szakképzettség, melynek megfelelő előképzettséggel rendelkezik a jelentkező. Ez esetben „M" szintű, „tanári [5 félév [* tanár]] formában meghirdetett képzéseire kell jelentkezniük, valamint a másodikként választott tanári szakképzettséget, szakképzettségeket az E-felvételi felületén a „Közismereti tanári mesterképzésre jelentkezők másodiknak jelölt szakképzettségei" nevű táblázatban kell megjelölnie a 2. pontban írtak szerint.
- egy szakképzettség megszerzésére irányuló (3 féléves képzés), melynek megfelelő előképzettséggel rendelkezik a jelentkező. Ez esetben az „M" szintű, „tanári [3 félév [* tanár]]" szakképzettségre kell jelentkezniük.
5. Korábbi egyetemi szintű nem tanári végzettség birtokában a közismereti tanárképzésre történő jelentkezés szabályai
- Egyetemi szintű nem tanári végzettséggel is lehet jelentkezni a korábbi végzettségének megfelelő tanári mesterképzésre.
- A hatályos jogszabályok előírásai szerint ebben az esetben a korábbi végzettségnek megfelelő egyszakos, 3 féléves tanári mesterképzésben lehet részt venni.
- Az egyetemi szintű nem tanári végzettséggel rendelkezőknek is a felsőoktatási intézmények által meghirdetett „M" szintű, „tanári [3 félév [* tanár]]" szakképzettségre kell jelentkezniük.
- Jelentkezni természetesen lehet különböző munkarendre, különböző felsőoktatási intézményekbe, és különböző finanszírozási formára.
- Az ilyen jelentkezők csak egyszakos képzésben vehetnek részt, ezért nem kell kitölteniük „Közismereti tanári mesterképzésre jelentkezők másodiknak jelölt szakképzettségei" nevű táblázatot.
1. sz. ábra: Tanári mesterképzési szak szerkezete az előképzettségek szerint
1-2. sz. melléklet: Alapképzési szakjaira épülően választható első és második szakképzettségek megválasztásának előképzettségi feltételei
Példák a közismereti tanári mesterképzésre jelentkezők számára a 2015. évi általános felsőoktatási felvételi eljárásban az E-felvételi kitöltéséhez
- 1. A tanári mesterképzési szak
- 2. A belépés feltételei
- 3. A jelentkezés szabályai