7.1.5. A tanári mesterképzési szak
« vissza | 1 2 3 |
előre »
|
A BELÉPÉS FELTÉTELEI
1. Alapképzési szakról közismereti tanári mesterképzési szakra történő belépés feltétele egy alapképzési szak eredményes elvégzése, melynek keretében a hallgató teljesített
a) az első tanári szakképzettséget megalapozó általánosan kötelező és szakspecifikus ismeretkörökből legalább 110 kreditet;
b) a második tanári szakképzettséget megalapozó általánosan kötelező és szakspecifikus ismeretkörökből legalább 50 kreditet; mely alól kivételt képeznek az 1. sz. melléklet 2. a) pontjában felsorolt alapképzésre épülő második szakképzettségek és a 2. c) pontban felsorolt speciális pedagógiai modulok;
c) az új, többciklusú képzésben alapfokozatot szerzők és a tanári mesterszakra jelentkezők esetében a tanári felkészítést megalapozó, pályaorientációt segítő pedagógiai, pszichológiai jellegű ismeretkörökből 10 kreditet;
d) az 1. sz. mellékletben *-gal jelölt nyelvtanári szakképzettségek, illetve az adott szaktárgyat idegen nyelven oktató tanár második szakképzettségként történő felvételhez az adott nyelvből felsőfokú (C1) komplex (korábban C típusú) általános, államilag elismert nyelvvizsgát.
Aki az alapképzési tanulmányainak befejezését követően határozza el, hogy tanári szakképzettséget szerez, a tanári mesterképzési szakra jelentkezés előtt szükséges a hiányzó ismereteket az 5. pont szerinti előtanulmányok során teljesíteni. Egyidejűleg fel kell vennie a tanári felkészítést megalapozó 10 kredit értékű pedagógiai és pszichológiai modult is.
2. Szakmai vagy művészeti tanári szakképzettséget eredményező mesterképzési szakra történő belépés feltétele a szakmai szakképzettségnek megfelelő alapképzésben az oklevél megszerzése, melynek rendszerét az 1. sz. melléklet 1. b) tábla mutatja. A tanári felkészítést megalapozó pedagógiai és pszichológiai jellegű 10 kredit a fenti 1. c) pont szerint mesterképzéssel párhuzamosan is felvehető.
A műszaki szakoktató és a mezőgazdasági szakoktató alapképzési szakról belépők esetén a belépési feltétel az adott mérnöktanári, illetve agrár-mérnöktanári szakképzettségnek megfeleltethető műszaki szakoktatói, mezőgazdasági szakoktatói szakirány, valamint hogy a szakoktatói ismeretek tekintetében a szakiránytól függően 130–150 kredit elismerhető legyen. Az üzleti szakoktató alapképzési szakról belépők az adott közgazdász-tanári szakképzettségnek megfeleltethető üzleti képzési ág alapképzési szakiránya alapján választhatnak, továbbá a szakiránytól függően, elismerhető kell, hogy legyen a gazdaságtudományi ismeretek tekintetében 130–140 kredit. A tanár mesterképzési szakra felvett szakoktatónak az adott alapképzési szak agrár/mérnöki/ mérnökinformatikai/közgazdász szakképzettség terén hiányzó ismereteinek kreditjeit a mesterfokozat megszerzésére irányuló képzéssel párhuzamosan – a mesterszintű tanári képesítő vizsgára való jelentkezésig – a felsőoktatási intézmény által meghatározottak szerint kell megszerezni.
A művészeti tanári szakképzettségek közül a zenetanár-szakképzettségek (pl. zongoratanár) és a tánctanári szakképzettségek a megfelelő alapképzési szak elvégzése után egy szakképzettség elvégzésére irányuló 4 féléves (120 kredites) tanári mesterképzésben végezhetők.
Osztatlan művészképzésben és a zeneművészeti mesterképzésben a felsőoktatási felvételi jelentkezéssel a művészeti diszciplináris tartalommal párhuzamosan kezdhető meg a tanárképzés. A pedagógiai és pszichológiai felkészítés a szakmai gyakorlat képzési ideje a mesterképzési szakos diszciplináris tanulmányokat követő még két félév.
3. Újabb tanári szakképzettség megszerzésére irányuló tanári mesterképzési szak esetén a belépés feltétele a korábbi rendszerű főiskolai, egyetemi szintű tanári oklevél, és közismereti területről választott újabb szakképzettség esetén a szakterületi ismeretekből szerzett 50 kredit teljesítése a jelentkezés előtt, továbbá az 1. sz. mellékletben *-gal jelölt nyelvtanári szakképzettségek újabb szakképzettségként történő felvételekor a belépés kritériuma az adott nyelvből szerzett általános, államilag elismert felsőfokú (C1) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsga-bizonyítvány.
4. Pedagógus végzettséggel rendelkezők (a rendelet szerint: a tanító, a szociálpedagógus, a gyógypedagógus, a szakoktató alapképzési szakokon oklevelet szerzettek, illetve ennek megfelelő korábbi főiskolai szintű végzettségűek) számára a tanári szakképzettség megszerzése alapvetően pályamódosítást jelent. E szakok nem alapozzák meg a tanári mesterképzési szakot. Közismereti tantárgyak oktatására képesítő tanári szakképzettségekre történő jelentkezéshez pedagógus végzettséggel rendelkezők számára is a szakképzettségnek megfelelő alapképzési szak elvégzése, illetve legalább 110 kredit összegyűjtése szükséges. E szakképzettségek (a szakoktató alapképzési szak kivételével) egyedül a pedagógiatanár szakképzettséget alapozzák meg, mely mellé egy előképzettséget nem igénylő speciális pedagógiai szakképzettség választható. A felsőoktatási felvételi jelentkezéskor pedagógus végzettség birtokában lehetőség nyílik csak egy tanári szakképzettség választására is. E tanári szakképzettség lehet bármely első szakképzettség, valamint kizárólag második szakképzettség is, de a választott szakképzettség előtanulmányi feltételeivel – amennyiben vannak előfeltételek – a pedagógusnak rendelkeznie kell.
5. Előtanulmányok elismerése, elvégzése
Amennyiben rendelkezik korábbi előtanulmányokkal: a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága jogosult a konkrét előképzettség vizsgálata alapján elismerni a belépéshez szükséges előtanulmányi feltétel meglétét. Kérjük, hogy a felsőoktatási felvételi jelentkezés hitelesítése előtt kérvényben keresse meg a megjelölendő felsőoktatási intézményben az illetékes kari Kreditátviteli Bizottságot a korábban végzett előtanulmányok elismertethetősége végett.
Amennyiben nem rendelkezik korábbi előtanulmányokkal, vagy a korábbi tanulmányok kreditátviteli bizottsági elismerésén túl további előtanulmányok szükségesek: a felsőoktatási felvételi jelentkezés előtt a hiányzó kreditek teljesítésére lehetőséget nyújt a részismeret megszerzésére irányuló hallgatói jogviszony. A részismeretek megszerzésére irányuló önköltséges képzést, mint előzetes ismeretszerzési lehetőséget a felsőoktatási intézmények hirdetik meg. A Tájékoztató ezeket nem tartalmazza. Amennyiben olyan tanári szakképzettséget választ, ahol – alapképzési vagy korábbi főiskolai szintű képzésben megszerezhető – szakképzettség hiányában az 50 kredites szakterületi ismeret a feltétel a tanári szak felvételéhez, akkor még a felsőoktatási felvételi jelentkezés benyújtása előtt legalább egy évvel részismeretek megszerzésére irányuló hallgatói jogviszony keretében szükséges a hiányzó ismeretek megszerzése. Ezen előtanulmányokra nem a felsőoktatási felvételi eljárás keretében, hanem a jelentkezést megelőzően kerülhet sor (tehát legalább két féléves előzetes tanulmánnyal kell még számolni).
- 1. A tanári mesterképzési szak
- 2. A belépés feltételei
- 3. A jelentkezés szabályai