2.9.2. A 2005 előtti érettségi vizsgaeredményekről
2014.12.23
Azoknak a jelentkezőknek, akik már korábban szereztek érettségi bizonyítványt, nem kell feltétlenül újra érettségizniük. Korábbi érettségi vizsgaeredményük nem évül el, időkorlát nélkül felhasználhatják továbbtanulásuk során az érettségi pontok számításához a Tájékoztatóban meghatározottak szerint (l. Érettségi pontok c. rész). Amennyiben a jelentkező 2005 előtti érettségi bizonyítványában nincs az adott alapszakon vagy osztatlan mesterszakon a felvétel feltételeként előírt legalább kettő érettségi vizsgaeredmény a megfelelő szinten, úgy szükséges a hiányzó tárgy(ak)ból érettségi vizsgára jelentkeznie. Az érettségi vizsgajelentkezés a felsőoktatási felvételi eljárástól elkülönülten történik.
A 2005 előtt szerzett, azonos megnevezésű közismereti érettségi eredmények automatikusan (tehát külön elismertetés nélkül) középszintű érettségi vizsgaeredménynek minősülnek és az érdemjegyek az alábbi százalékos teljesítményeknek feleltethetők meg:
- jeles (5) 100%,
- jó (4) 79%,
- közepes (3) 59%,
- elégséges (2) 39%.
Az 1974-ben érettségizettek érettségi minősítéseit a felsőoktatás a következőképpen veszi figyelembe: megfelelt: középszint 79%; jól megfelelt: középszint 100%.
A kétszintű érettségi rendszer bevezetése előtt teljesített, nem azonos megnevezésű közismereti érettségi vizsgatárgyak megfeleltethetők lehetnek az új érettségi rendszer közismereti érettségi vizsgatárgyainak, ugyanis előfordulhat, hogy amikor a jelentkező az érettségi vizsgáját letette, az érettségi vizsgatárgyat még másképp hívták. 2005 előtt szerzett érettségi bizonyítványból főszabályként közismereti érettségi vizsgatárgyak fogadhatók el az érettségi pontszámításhoz (l. Érettségi pontok c. rész). Amennyiben a Tájékoztató megfeleltetési táblázata nem tartalmazza az adott, megfeleltetni kívánt érettségi vizsgatárgyat, úgy erre az eljárás során külön kérelmet szükséges benyújtani (megtalálható honlapunk Kérvénytár (A linkre kattintva kilép a hivatalos Tájékoztatóból.) menüpontjában).
Érettségi pont kizárólag a gimnáziumi érettségi bizonyítványban, a szakközépiskolai bizonyítványban, valamint a rendes érettségi vizsgaidőszakban megszerzett, közismereti érettségi vizsgaeredményeket (is) tartalmazó szakközépiskolai érettségi-képesítő bizonyítványban szereplő eredményekből számítható, tehát a középfokú tanulmányok lezárásaként megszerzett végbizonyítványból, továbbá érettségi pont számítható még a korábbi olyan intézménytípusokban (pl. középfokú technikum) kiállított bizonyítványokból, oklevelekből is, ahol középfokú nevelés-oktatás folyt és a kiállított bizonyítvány, oklevél az érettségi bizonyítvánnyal egyenértékű. Nem számítható érettségi pont a szakképesítés megszerzésére felkészítő oktatási formák végén kiadott (szakközépiskolai) képesítő, érettségi-képesítő stb. bizonyítványokból.
Új érettségi vizsgára akkor kell vagy lehet jelentkezni, ha:
- a felsőoktatási felvételi eljárásban a jelentkező az általa megjelölt szakra az érettségi pontok számításához szükséges előírt tárgy(ak)ból egyáltalán nem rendelkezik érettségi vizsgaeredménnyel,
- rendelkezik érettségi vizsgaeredménnyel, de nem az előírt szinten (pl. amikor követelmény az emelt szintű érettségi),
- rendelkezik érettségi vizsgaeredménnyel, de a kedvezőbb pontok elérése érdekében annak szintjén emelni szeretne, eredményén – ugyanazon a szinten, de – javítani szándékozik.
Ezekben az esetekben a felsőoktatási felvételi jelentkezéstől elkülönülten kell érettségi vizsgára jelentkezni. Az érettségi vizsgára történő jelentkezésről bővebb információt az Oktatási Hivatal honlapján (www.oktatas.hu) talál (A linkre kattintva kilép a hivatalos Tájékoztatóból.).