2.6.3. A többletpontokat igazoló dokumentumok
« vissza | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 |
előre »
|
NYELVTUDÁST IGAZOLÓ DOKUMENTUM
A nyelvtudást államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvánnyal, illetve azzal egyenértékű okirattal (pl. külföldi nyelvvizsga magyarországi honosítása után kapott honosító határozat, külföldön, államilag elismert intézményben szerzett középiskolai végzettség, felsőfokú végzettség, nemzetiségi középiskolában tett megfelelő érettségi stb.) lehet igazolni. A dokumentumok elbírálása az alábbi szempontok alapján történik:
- A 2013. évi általános felsőoktatási felvételi eljárásban a nyelvtudásért legfeljebb 40 többletpont adható. Ha valaki több nyelvvizsgával rendelkezik, akkor is csak a jogszabályban megállapított maximális többletpontot kaphatja meg, illetve egy nyelvből kizárólag egy jogcímen lesz jogosult többletpontra (l. a Pontszámítási módszerek c. fejezetben).
- A nyelvtudást nyelvvizsga-bizonyítvánnyal vagy nyelvtudást tanúsító egyéb dokumentummal kell igazolni.
Hazai nyelvvizsgák
A 2013. évi általános felsőoktatási felvételi eljárásban az azonos nyelvből, azonos szinten letett szóbeli (korábban A típusú) és írásbeli (korábban B típusú) nyelvvizsgák automatikusan komplexnek (korábban C típusúnak) tekinthetők. Amennyiben a jelentkező két külön szinten letett szóbeli (korábban A típusú), illetve írásbeli (korábban B típusú) nyelvvizsga-bizonyítványt nyújt be – azaz például angol nyelvű B2 (korábban középfokú) írásbeli (korábban B típusú) nyelvvizsga-bizonyítványt és angol nyelvű C1 (korábban felsőfokú) szóbeli (korábban A típusú) nyelvvizsga-bizonyítványt –, akkor az alacsonyabb szinten – vagyis B2 (korábban középfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsgaként – vehető figyelembe. Egynyelvű írásbeli vagy szóbeli résznyelvvizsga-bizonyítvány kétnyelvű írásbeli/szóbeli résznyelvvizsga-bizonyítvánnyal azonos nyelvből és azonos szinten egynyelvű komplex nyelvvizsga-bizonyítvánnyal egyenértékűnek minősül. A különböző szinten tett egy- és kétnyelvű részvizsgák egyesítésére az előző bekezdésben foglaltak vonatkoznak.
A szaknyelvi vizsgák esetében a szóbeli és írásbeli típusú nyelvvizsgák komplex típusúnak való megfeleltetése nem automatikus, mivel csak az azonos szaknyelvi tartalmú részvizsgák egyesíthetőek. Az egyesíthetőségről az Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ (NYAK, www.nyak.hu) által kiállított külön igazolást fogadnak el az eljárás során.
Elveszett nyelvvizsga-bizonyítványok esetén a NYAK a nyelvvizsga megszerzésének tényét bizonyító Hatósági Igazolványt ad ki a jelentkező kérésére, amiben minden olyan adat fel van tüntetve, amely az eredeti bizonyítványban is szerepelt.
Figyelem! A 2013. május 11. után befejezett nyelvvizsga-eljárások (ahol valamely részvizsga május 11. utánra esik) – miután a nyelvvizsga-bizonyítványok kiadása 60 nap – már nem fogadhatóak el a 2013. évi általános felsőoktatási felvételi eljárásban. Kizárólag a kiállított nyelvvizsga-bizonyítvány után kapható többletpont, az akkreditált nyelvvizsgáztatási hely igazolása a sikeres nyelvvizsgáról nem fogadható el nyelvvizsga-bizonyítványként, továbbá az Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ sem állít ki nyelvvizsga-bizonyítványt helyettesítő igazolást!
A nyelvtudás adott szintjét alátámasztó NYAK által kiadott igazolások, határozatok és tájékoztatások is nyelvvizsgával egyenértékűek, ezért a kiállítás alapjául szolgáló dokumentum beküldése nem kötelező.
A különböző nyelvvizsgaközpontok által kiadott igazolások a felvételi eljárás során nem igazolják a nyelvvizsga meglétét. A NYAK igazolást állít ki a 3/1980. (X. 25.) MM rendelet mellékletében felsorolt állami nyelvvizsgával, illetőleg a nyelvvizsga-bizonyítvánnyal egyenértékű – 1950. december 31. napja után és 1999. december 31. előtt kiadott – sikeres vizsgát igazoló okiratokról.
A 3/1980. (X.25.) MM rendelet mellékletében szereplő szigorlat, záróvizsga, tolmácsképesítés stb. a NYAK igazolásával együtt jogosíthat többletpontra. Az igazolás beküldése esetén a kiállítás alapjául szolgáló dokumentum beküldése nem kötelező. Ha nem rendelkezik a NYAK igazolásával, akkor kötelező beküldeni a leckekönyv személyes adatokat és a képzés adatait (képzés megnevezése, tagozat/munkarend stb.) tartalmazó oldalainak másolatát.
A felvételt követően a felsőoktatási intézménybe történő beiratkozáskor minden esetben az eredeti dokumentumokat kell bemutatni.
Külföldi nyelvvizsgák
A külföldi nyelvvizsga-bizonyítvány csak akkor vehető figyelembe a felvételi eljárás során, ha azt a NYAK vagy – 2000 előtt – az Állami nyelvvizsga Bizottság honosította, és erről Határozat készült.
Nyelvvizsga hazai érettségi bizonyítvány alapján
A két tanítási nyelvű, illetve nemzetiségi középiskolákban szerzett érettségi bizonyítványok külön jogszabályban meghatározott feltételek alapján [100/1997. VI. 13.) Korm. rendelet 54. §-a] nyelvvizsga-bizonyítvánnyal egyenértékű okiratnak minősülnek és meghatározott nyelvtudást igazolnak.
Az idegen nyelvből, illetve kisebbségi oktatásban nemzeti és etnikai kisebbségi nyelvből tett, az érettségi vizsgabizonyítványban vagy tanúsítványban szereplő legalább 60%-os emelt szintű érettségi vizsga – a vizsgaszabályzatban meghatározott feltételek mellett – B2 (korábban középfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsgának minősül.
Nyelvvizsga hazai oklevél alapján
A magyarországi élő, vagy holt idegen nyelv szakon szerzett bölcsész, valamint élő vagy holt idegen nyelv és irodalom szakos tanári, nyelvtanári, idegennyelv-szakos mesterfokozattal rendelkező tanári, továbbá tanító szakon idegen nyelv műveltségterületen szerzett tanítói oklevél, kizárólag a tanult idegen nyelv szempontjából felel meg államilag elismert, általános, kétnyelvű, komplex típusú felsőfokú nyelvvizsgának. Az idegennyelv-alapszakos bölcsész idegen nyelv szakképzettséget igazoló oklevél, a szakképzettségben jelölt nyelv szempontjából felel meg államilag elismert, kétnyelvű, komplex típusú felsőfokú nyelvvizsgának. Az alapszakos bölcsész idegen nyelv szakirányt jelölő oklevél, a szakirányban tanult nyelv szempontjából, a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott nyelvi kimeneti szintnek megfelelő szintű, általános, kétnyelvű, komplex típusú nyelvvizsga-bizonyítvánnyal egyenértékű. A Magyarországon felsőoktatási intézményben nemzetiségi tanári, nemzetiségi tanítói, nemzetiségi óvodapedagógusi szakon megkezdett és ott befejezett tanulmányokat igazoló bizonyítvány, oklevél, az oktatási intézmény oktatási nyelve szempontjából államilag elismert, általános, kétnyelvű komplex típusú felsőfokú nyelvvizsgának felel meg.
Ha a jelentkezőt hazai oklevele alapján illeti meg nyelvvizsga, jelentkezéséhez az oklevél másolatát kell mellékelnie.
Nyelvvizsga nem magyar állampolgár hazai érettségi bizonyítványa, oklevele alapján
Nem magyar állampolgárok esetében, magyar közoktatási, illetve felsőoktatási intézményben, magyar nyelven folytatott és befejezett tanulmányokat igazoló érettségi bizonyítvány, illetve oklevél, államilag elismert magyar, mint idegen nyelv egynyelvű, komplex típusú felsőfokú nyelvvizsgának felel meg.
Ha a nem magyar állampolgár jelentkezőt hazai érettségi bizonyítványa vagy oklevele alapján illeti meg nyelvvizsga, jelentkezéséhez annak másolatát mellékelni kell.
Nyelvvizsga külföldi érettségi és oklevél alapján
Külföldi, de magyar tannyelvű középiskolában szerzett érettségi bizonyítvány B2 komplex nyelvvizsga-bizonyítvánnyal egyenértékű az adott államnyelvből. Amennyiben a jelentkező igazolást hoz a középiskolától, miszerint legalább egy közismereti tárgyat legalább két évig az adott államnyelven tanult, úgy érettségi bizonyítványa C1 komplex nyelvvizsga-bizonyítvánnyal egyenértékű az adott államnyelvből.
Az idegen – azaz a magyartól eltérő – nyelven folytatott és befejezett tanulmányokat igazoló, államilag elismert, külföldi közoktatási intézményben szerzett érettségi bizonyítvány az oktatás nyelve szempontjából, államilag elismert, általános, egynyelvű, komplex típusú C1 (felsőfokú) nyelvvizsgának felel meg. Többletpont tehát akkor adható, ha a jelentkező tanulmányait a magyartól eltérő nyelven folytatta. Pusztán egy adott „idegen nyelvi" vagy az államnyelvből tett „nyelv és irodalom" érettségi vizsga alapján többletpont nem adható.
Az államilag elismert, külföldi felsőoktatási intézményben szerzett – felsőfokú végzettséget tanúsító – oklevél, az oktatás nyelve szempontjából, államilag elismert, általános, egynyelvű, komplex típusú C1 (felsőfokú) nyelvvizsgának felel meg. Többletpont tehát itt is akkor adható, ha a jelentkező tanulmányait a magyartól eltérő nyelven folytatta.
Ha a jelentkezőt külföldi érettségi bizonyítványa vagy felsőfokú oklevele alapján illeti meg nyelvvizsga-többletpont, jelentkezéséhez elegendő ezen bizonyítványát vagy oklevelét másolatban mellékelnie.
Nyelvvizsga külföldi szakképesítés alapján
A külföldi szakképesítés csak akkor felel meg hazai államilag elismert szaknyelvi, egynyelvű, komplex típusú felsőfokú nyelvvizsgának, ha azt Magyarországon megszerezhető, érettségi vizsgához kötött szakképesítésként ismerték el.
Ha a jelentkezőt külföldi szakképesítése alapján illeti meg nyelvvizsga-többletpont, jelentkezéséhez a Magyar Ekvivalencia és Információs Központ (OH MEIK) határozatát vagy szakhatóság által kiállított elismerő okiratot vagy a záradékolt bizonyítványt kell másolatban mellékelnie.
- 1. A többletpontokat igazoló dokumentumok
- 2. Nyelvtudást igazoló dokumentum
- 3. Tanulmányi és művészeti versenyeredmény igazolása
- 4. Szakképesítést igazoló dokumentum
- 5. Sporteredmény igazolása
- 6. Hátrányos helyzet igazolása
- 7. Tartós nevelésbe vétel, árvaság igazolása
- 8. Fogyatékosság igazolása
- 9. Gyermekgondozás igazolása