2.1.2. Érettségi pontok
2023.10.13
Az érettségi pontokat főszabályként két érettségi vizsgatárgy százalékos eredményéből számítják ki, összegük legfeljebb 200 pont lehet (érettségi vizsgatárgyanként maximum 100–100 pont kapható). Az egyes szakok érettségi követelményeit, amelyeket a felsőoktatási intézmények a képzési területekre, illetve szakokra vonatkozóan határoztak meg, az 1. sz. táblázat összegzi. Az egyes szakok érettségi követelménye (közép- vagy emelt szintű érettségi kötelező) eltérhet az egyes felsőoktatási intézményeknél, ez az 1/A. sz. táblázatban nézhető meg.
A külföldi vagy Magyarországon működő külföldi rendszerű középfokú végzettséggel rendelkező jelentkezők pontszámításával kapcsolatos egyéb tudnivalókat A külföldi intézményekben szerzett végzettségekről c. fejezet tartalmazza.
Ha egy szakon több vizsgatárgyat is megadtak érettségi követelményként – a vizsgatárgyak között "vagy" szerepel –, az érettségi pontokat a jelentkező számára legkedvezőbb két érettségi vizsgatárgy eredményei alapján kell kiszámítani.
Az érettségi pontok száma egyenlő
- az érettségi vizsgán vagy
- a középfokú szakképzettséget tanúsító oklevélben, vagy
- a 2012 után szerzett (a 2020. január 1-jét megelőzően közzétett Országos Képzési Jegyzék alapján 54-es vagy 55-ös szakmaszámot és szakképesítést tartalmazó) bizonyítványban vagy
- a szakgimnáziumban oktatható szakképesítést igazoló képesítő bizonyítványban szereplő szakmai vizsgán
az adott vizsgatárgyból elért százalékos eredménnyel.
Az érettségi pontot kizárólag akkor számolják ki a szakmai vizsga eredménye után járó pont alapján, ha a szakmai vizsga minősítése legalább jó.
Amennyiben a szakmai vizsga százalékos eredménye nem állapítható meg (kizárólag érdemjegy vagy szöveges értékelés szerepel a bizonyítványban), akkor az alábbiak szerint veszik figyelembe a pontszámításkor:
- az 5 (ötös) érdemjegy 100 pontot,
- a 4 (négyes) érdemjegy 80 pontot ér.
Az érettségi pontok számításakor az emelt szintű és a középszintű érettségi vizsgán elért százalékos eredményt névértéken veszik figyelembe (azaz pl. a középszintű 78% és az emelt szintű 78% is 78 pontot ér), tehát az ötfokozatú skála [elégséges (2), közepes (3), jó (4), jeles (5)] szerinti érdemjegyeknek nincs szerepük. Az emelt szintű vizsga teljesítését meghatározott feltételek esetén többletpontokkal kell értékelni (l. a Többletpontok c. részben).
A szakképzés új rendszerében 2021-től szerezhető középfokú szakképzettséget tanúsító technikumi oklevélben szereplő szakmai vizsga emelt szintű érettségi vizsgának minősül.
Az intézményi meghirdetéseknél a kötelezően előírt emelt szintű érettségi vizsgára az érettségi vizsgatárgy megnevezése utáni (E) jelölés utal. |
|
"Régi típusú" (2005 előtti) magyar rendszerű érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők esetében az érettségi vizsgaeredmények automatikusan középszintű érettségi vizsgának minősülnek, az osztályzatok pedig az alábbi százalékos értékeknek felelnek meg:
- jeles (5): 100%,
- jó (4): 79%,
- közepes (3): 59%,
- elégséges (2): 39%.
Érettségi pont kizárólag
- az érettségi bizonyítványban,
- az érettségi tanúsítványban,
- a rendes érettségi vizsgaidőszakban megszerzett, közismereti érettségi vizsgaeredményeket tartalmazó szakközépiskolai érettségi-képesítő bizonyítványban, valamint
- szakirányú továbbtanulás esetén középfokú szakképzettséget tanúsító (2021-től technikumban kiállított) oklevélben, szakgimnáziumban oktatható szakképesítést igazoló képesítő bizonyítványban, vagy a 2012 után szerzett OKJ bizonyítványban (az 1/B. sz. táblázat alapján)
szereplő eredményekből számítható. Ezeken kívül érettségi pont számítható még a korábbi olyan intézménytípusokban (pl. középfokú technikum) kiállított bizonyítványokból, oklevelekből is, ahol középfokú nevelés-oktatás folyt és a kiállított bizonyítvány, oklevél az érettségi bizonyítvánnyal egyenértékű.
Nem számítható érettségi pont az érettségi bizonyítvány megszerzését követően, kizárólag a szakképesítés megszerzésére felkészítő oktatási formák végén kiadott, kizárólag szakképesítést tanúsító (szakközépiskolai) képesítő, érettségi-képesítő stb. bizonyítványokból.
Korábbi érettségi vizsgatárgyak megfeleltetése
Az előző felsőoktatási felvételi eljárások során a 2005 előtt, még nem a kétszintű érettségi vizsgarendszerben tett magyar érettségi vizsgatárgyaknak a felvételi eljárás időpontjában hatályos magyar érettségi vizsgatárgyakkal való eddigi megfeleltetését a 8. sz. táblázat tartalmazza. Az ebben szereplő vizsgatárgyakra megfeleltetési kérelmet nem kell benyújtani!
Ha a megfeleltetni kívánt vizsgatárgy nem található meg a 8. sz. táblázatban, megfeleltetési kérelmet kell benyújtani, abban az esetben, ha annak az eredménye feltétlenül szükséges az érettségi pontok számításhoz. Erről bővebben az Érettségi vizsgatárgy megfeleltetési kérelem c. fejezetben olvashat.
Figyelem! A külföldi érettségi bizonyítvánnyal rendelkező jelentkezőkre vonatkozó tárgymegfeleltetéssel kapcsolatos információkat A külföldi intézményekben szerzett végzettségekről c. fejezet tartalmazza.