3.1.1. Érettségi bizonyítvány
2022.10.15
Az érettségi bizonyítvány (és az abban szereplő eredmények) megléte alapvető feltétele az alapképzésre, osztatlan képzésre és felsőoktatási szakképzésre való felvételnek. Az érettségi vizsgaeredményekre a felvételi pontok számításánál is szükség van, mind az érettségi pontok, mind a tanulmányi pontok és az emelt szintű érettségiért járó többletpontok vonatkozásában. Az érettségi vizsgaeredmények nem évülnek el, időkorlát nélkül figyelembe vehetők a felsőoktatási felvételi eljárásban.
Nem kell beküldeni
- a 2006. január 1. után kibocsátott magyar rendszerű érettségi bizonyítványt, mert az abban szereplő érettségi vizsgaeredményeket a Hivatal elektronikus úton veszi át a köznevelés információs rendszeréből. Amennyiben a közhiteles nyilvántartásban szereplő adatok és a rendelkezésre álló bizonyítványon szereplő adatok eltérnek, vagy nem jelennek meg az adatok az E-felvételi ügyintézési időszakában (2022. december 12-től) a "Közhiteles nyilvántartásokból származó információk" menüpontban, akkor a javítást, kiegészítést dokumentummal igazolva kell kérnie a jelentkezőnek.
A felvételi eljárás évében érettségizők az érettségi bizonyítvány kézhezvétele után nagyjából két héten belül láthatják az érettségi eredményüket az E-felvételi felületén.
Be kell küldeni
- a 2006. január 1-je előtt kibocsátott magyar rendszerű érettségi bizonyítvány minden oldalának fénymásolatát.
- a középfokú szakképzettséget igazoló oklevelet,
- a külföldi érettségi bizonyítványok minden oldalának fénymásolatát (lásd bővebben Az elismeréshez szükséges dokumentumok c. fejezetet).
Amennyiben az érettségi bizonyítványban és a közhiteles nyilvántartásban szereplő adatok között eltérést tapasztal, az érettségi bizonyítványt kiállító intézményt (annak megszűnése esetén a jogutódját) kell megkeresnie annak javítása céljából!
Nem fogadható el az érettségi bizonyítvány helyett igazolás, anyakönyvi vagy törzslapkivonat.
Ha a jelentkező magyar rendszerű érettségi bizonyítványát 2006. január 1. előtt bocsátották ki, és az elveszett vagy megsemmisült, érettségi bizonyítvány-másodlattal tudja igazolni eredményeit.
Az érettségi vizsga vizsgaszabályzatáról szóló 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet (a továbbiakban: vizsgaszabályzat) alapján a másodlat alapvető követelménye, hogy az eredeti érettségi bizonyítvánnyal tartalmilag teljes mértékben megegyezzen.
Az érettségi bizonyítvány/tanúsítvány másodlatok kötelező elemei különösen
- az érettségi bizonyítvány/tanúsítvány sorszáma (1998-tól),
- az érettségi törzslap száma,
- a vizsgabizottságot működtető intézmény neve,
- a vizsgabizottságot működtető intézmény címe,
- a vizsgabizottságot működtető intézmény OM azonosítója (2000-től),
- a vizsgázó adatai (neve, születési neve, születési helye, születési ideje, anyja neve a törzslapon fellelhető adatok szerint),
- a vizsga eredményei: a vizsgatárgy neve, a vizsga szintje és a vizsga százalékos eredménye (kizárólag a 2005-től kiállított dokumentumok esetén) és a vizsga osztályzattal kifejezett eredménye számmal és betűvel is kifejezve,
- az érettségi bizonyítvány kiállításának időpontjában érvényben lévő jogszabály(ok) alapján végzettséget és/vagy jogosultságot tanúsító rész,
- záradékok,
- az érettségi bizonyítvány/tanúsítvány kiállításának ideje,
- az érettségi bizonyítványt/tanúsítványt kiállító vizsgabizottság elnökének a neve,
- az érettségi bizonyítványt/tanúsítványt kiállító vizsgabizottságot működtető intézmény igazgatójának neve,
- az érettségi bizonyítványt/tanúsítványt kiállító vizsgabizottság bélyegzőjének szövege.
Az eredeti bizonyítványon található minden adat és bejegyzés mellett a másodlaton szerepelnie kell egy másodlati záradék résznek is a következő nyilatkozattal és adatokkal:
- Jelen érettségi bizonyítvány másodlatot az elveszett (megsemmisült) érettségi bizonyítvány helyett a ………………… sz. érettségi törzslap adatai alapján, a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 114. §-ában foglaltaknak megfelelően állítottuk ki.
- a másodlatot kiállító szerv neve,
- a másodlatot kiállító szerv címe,
- esetében a másodlat kiállításának dátuma,
- a másodlatot kiállító intézmény aktuális igazgatójának aláírása,
- a másodlatot kiállító intézmény körbélyegzője.
A közhiteles adatok figyelembevételére akkor van lehetőség, ha az adat legkésőbb 2023. január 17-ig beérkezik a felvételi adatbázisba.