2.1. Alapképzés, illetve osztatlan képzés
2022.12.22
Alapképzések, illetve osztatlan képzések esetén – az alább felsorolt 1-4. pontokban leírtak kivételével – több pontszámítási mód alkalmazható:
- I. a tanulmányi pontok és az érettségi pontok összege, hozzáadva a többletpontokat vagy
- II. az érettségi pontok kétszerese, hozzáadva a többletpontokat.
A jelentkező pontszámát (az igazolt eredmények alapján automatikusan) a számára legkedvezőbb módon számítják ki.
Az 1/B. sz. táblázatban szereplő szakképzettséggel vagy szakképesítéssel rendelkező jelentkezők – amennyiben szakiránynak megfelelő alap- vagy osztatlan képzésre jelentkeznek – felvételi összpontszámát az alábbiak szerint is ki lehet számítani:
- III. tanulmányi pontok és a jelentkezés feltételéül meghatározott egy érettségi vizsgatárgy eredménye és egy szakmai vizsga eredményének összege, hozzáadva a többletpontokat, vagy
- IV. a jelentkezés feltételéül meghatározott egy érettségi vizsgatárgy eredménye és egy szakmai vizsga eredményének kétszerese, hozzáadva a többletpontokat, vagy
- V. a szakmai vizsga eredményének négyszerese, hozzáadva a többletpontokat.
A fenti (III.-V.) pontszámítási módok a 2021-től szerezhető középfokú szakképzettséget tanúsító oklevelet és szakgimnáziumban oktatható szakképesítést igazoló képesítő bizonyítványt, valamint a 2012 után szerzett, a 2020. január 1-jét megelőzően közzétett Országos Képzési Jegyzék alapján 54-es vagy 55-ös szakmaszámú szakképesítést szerzett jelentkező szakképesítésének megfelelő szakirányú továbbtanulása esetén csak az 1/B. sz. táblázatban foglaltak alapján alkalmazhatók.
A számítási módok közül minden esetben a jelentkező számára legelőnyösebbet kell alkalmazni.
Nem a fenti módok alapján történik a pontszámítás a következő esetekben:
- Felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevéllel vagy felsőfokú végzettséggel jelentkezők felvételi pontszámát az oklevél minősítésének maximum 400 pontos értékelésével is ki lehet számítani (az emelt szintű érettségi feltételtől való eltekintéssel). Erről bővebben a felsőoktatási intézmények által meghirdetett képzéseket leíró oldalakon olvashat.
- A művészet és a művészetközvetítés képzési terület szakjain, a sporttudomány képzési területen az edző alapképzési szakon, a pedagógusképzési területen a szakoktató, az osztatlan testnevelő tanárszakon, a gyógytestnevelő tanárszakon és az óvodapedagógus (cigány-roma szakirány) alapképzési szakon, valamint a művészeti jellegű osztatlan tanárképzési szakokon a jelentkezők részére gyakorlati vizsgát szerveznek, ahol legfeljebb 200 pont szerezhető. A felvételi összpontszámot ezeken a szakokon kizárólag a gyakorlati vizsgaeredmény duplázásával számítják ki, többletpontok hozzáadása nélkül.
- A Nemzetközi Olimpiai Bizottság által szervezett olimpiai játékokon, a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által szervezett Sakkolimpián, 1984-től kezdődően a Paralimpián vagy Siketlimpián 1–6. helyezést elért jelentkezők felvételi összpontszáma bármely általuk választott intézményben meghirdetett képzésen – amennyiben megfelelnek a jelentkezési és alkalmassági feltételeknek – 500 pont.
Alapképzésre és osztatlan képzésekre jelentkezőknek – általános felvételi követelményként – nem kötelező legalább egy emelt szintű érettségi vizsgát tenniük.
Az érettségi követelmények esetében adott szakoknál az intézmények a már megjelentektől (1. sz. táblázat) eltérően elfogadhatnak középszintű érettségit is az emelt szintű helyett – ezek listáját az 1/A. sz. táblázat tartalmazza.
Az a jelentkező, aki nem rendelkezik a pontszámításhoz előírt emelt szintű érettségi vizsgával, és csak a kétszintű érettségi vizsga bevezetése (2005) előtt szerzett magyar érettségi vizsgaeredménye van, választhatja azt a megoldást is, hogy a bizonyítványában szereplő valamely vizsgatárgy(ak)ból ún. felsőoktatási felvételi szakmai vizsgát tesz. Ezt a szándékát – vizsgatárgyanként – a jelentkezéskor kell jeleznie az E-felvételiben, vagy 2023. április 30-ig a felveteli.eljaras@oh.gov.hu elektronikus postacímen. Hasonló lehetőség van egyes külföldi vagy külföldi rendszerű érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők számára is, erről bővebb információ A külföldi intézményekben szerzett végzettségekről c. fejezetben olvasható.
Ha a jelentkező nem rendelkezik az adott szakon meghatározott érettségi vizsgakövetelménnyel, a hiányzó vizsgatárgy teljesíthető magyarországi érettségi vizsgával is (bővebb információ: www.oktatas.hu – a linkre kattintva kilép a hivatalos Tájékoztatóból). Ez a külföldi vagy külföldi rendszerű érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők számára is nyitva álló lehetőség.
Alapképzésre, illetve osztatlan képzésre csak az a – legalább középiskolai végzettséggel, azaz érettségi bizonyítvánnyal rendelkező – jelentkező vehető fel, aki eléri az adott képzésen az intézmények által megadott kapacitásszám és a jelentkezők számának függvényében várhatóan 2023. július 26-án megállapítandó felvételi ponthatárt.
Figyelem! Bármely pontra, többletpontra, kedvezményre akkor jogosult a jelentkező, ha a jogcímet legkésőbb a 2023. évi általános felsőoktatási felvételi eljárás hiánypótlási határidejéig, 2023. július 12-ig a megfelelő dokumentumokkal igazolja.
(Erről bővebb információt a Dokumentumok feltöltése c. fejezetben olvashat.)
A külföldi vagy Magyarországon működő külföldi rendszerű középfokú végzettséggel rendelkező jelentkezők pontszámításával kapcsolatos egyéb tudnivalókat A külföldi intézményekben szerzett végzettségekről c. fejezet tartalmazza.