6.3.1. A mesterképzésben történő tanárképzésről
1 2 3 |
előre »
|
Figyelem! Amennyiben Ön közismereti vagy művészeti alapképzési vagy főiskolai oklevéllel rendelkezik (pl. biológia BSc), akkor az osztatlan tanárképzési formát kell választania. Szakterületi alapképzésben vagy főiskolai szintű képzésben szerzett oklevélre – a szakmai tanárképzés kivételével – nem épül mesterszintű tanárképzés!
A pedagógusképzésben szerzett alapképzési oklevél birtokában történő jelentkezés szabályai
Az osztatlan tanár szakokon pályaalkalmassági vizsga tartható. Bővebb információ az érintett meghirdetéseknél olvasható.
Az idegen nyelv műveltségi területhez tartozó tanárszakokra történő felvétel feltétele C1 (felsőfokú), komplex típusú államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga.
- A holland nyelv és kultúra tanára, a portugál nyelv és kultúra tanára és az ukrán és nemzetiségi ukrán nyelv és kultúra tanára tanárszakra történő felvétel feltétele C1 (felsőfokú), komplex típusú nyelvismeret,
- a romológiatanár (romani nyelv és kultúra vagy beás nyelv és kultúra tanára) tanárszakra történő felvétel feltétele romani vagy beás nyelvből, a japán nyelv és kultúra tanára tanárszakra történő felvétel feltétele japán nyelvből legalább B2 (középfokú), komplex típusú államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga.
Felsőfokú végzettségi szintet emelő képzés
Főiskolai képzésben szerzett tanári oklevél birtokában mesterfokozatot adó tanári szakképzettség szerezhető ún. „szintemelő" képzésben, az oklevélben szereplő tanári szakképzettséggel azonos képzésre történő jelentkezés esetén. Egy szakon a középiskolai tanárszak képzési ideje 2 félév, két tanárszakon a képzési idő 4 félév. A képzésre történő belépés feltétele az adott szakképzettségből való tanári szakképzettség igazolása.
Osztatlan tanárképzésben szerzett általános iskolai tanár szakképzettség birtokában, az oklevélben szereplő tanári szakképzettséggel azonos képzésre történő jelentkezés esetén, az adott szakon a köznevelés magasabb évfolyamain (középiskolai) történő tanítást célzó szintemelő képzés egyszakos, 2 féléves képzés. A képzésre történő belépés feltétele az adott szakképzettségből való tanári szakképzettség igazolása. Amennyiben egy tanár mindkét szakképzettsége vonatkozásában szeretné a szintemelést, azt oly módon teheti meg, hogy egymást követő két évben jelentkezik és két 2 féléves képzésben vesz részt.
Táncpedagógus tanári szakképzettség főiskolai táncpedagógus oklevélre épülően egyszakos, 2 féléves képzésben szerezhető.
Újabb pedagógus szakképzettség megszerzésére irányuló képzés
Meglévő tanári szakképzettségtől eltérő, újabb tanári szakképzettség megszerzésére irányuló jelentkezés esetén az újabb tanári szakképzettség megszerzésére irányuló képzés egyszakos, 4 féléves képzés. A képzésre történő jelentkezésnek nem feltétele az adott szakterületi előtanulmány, hiszen a szakképzettség tanításához szükséges szakterületi ismeretek elsajátítására a képzés keretein belül kerül sor. A már elvégzett esetleges előtanulmányok a felvételt követően a kreditbeszámítás intézményi szabályai szerint beszámíthatók. A tanítói szakképzettség birtokában – tanítói műveltségterülettől függetlenül – bármilyen közismereti tanári szakképzettség választható. Ez a képzés egyszakos. A választott szakképzettség alapján 4 vagy 5 féléves képzésben történik. A képzés akkor 5 féléves, ha 5+1 éves közismereti tanárszakon szeretne tanári szakképzettséget szerezni a jelentkező.
- 1. A pedagógusképzésben szerzett alapképzési oklevél birtokában történő jelentkezés szabályai
- 2. A szakmai alapképzésben szerzett oklevél birtokában történő jelentkezés szabályai
- 3. A nem tanári mester oklevél birtokában történő jelentkezés szabályai