6.3.1. Az osztatlan tanárképzésről
2021.12.23
Közismereti tanárképzés
A közismereti tanárképzésben a magyar mint idegen nyelv tanára, a finn nyelv és kultúra tanára, a filozófiatanár, a művészettörténet-tanár és a honvédelmi alapismeretek tanára tanárszakok kivételével mesterfokozat és tanári szakképzettség osztatlan, kétszakos képzésben szerezhető.
Az osztatlan tanárképzés meghatározott szakpárokban folyik. E szakpárokról a Szakterületi irányultság alapján szerezhető tanári szakképzettségek c. részben olvashat.
Osztatlan kétszakos tanárképzésben a képzési idő 10 félév, az oklevél megszerzésének feltétele mindkét tanárszakon a tanulmányok lezárása. A magyar mint idegen nyelv tanára, a finn nyelv és kultúra tanára, a filozófiatanár, a művészettörténet-tanár és a honvédelmi alapismeretek tanára 2 féléves tanári szakot a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott nem tanári mesterszakhoz lehet felvenni egy szakos képzésben.
A nem tanári mesterszakkal, illetve osztatlan szakkal párhuzamosan vagy a mesterfokozatot követően felvett tanári mesterszakon a tanárszaknak megfeleltethető tanári szakképzettség szerezhető. A képzési idő 2 félév. A szakterületi (szaktudományos, művészeti) tudás az adott tanárszaknak megfeleltethető nem tanári mesterszakon csak a mesterfokozat és szakképzettség megszerzésével teljesíthető.
Osztatlan kétszakos tanárképzésben
- a) alapfokozat és szakképzettség birtokában a szakterületi ismeretek részeként az alapképzési ismeretekből – az annak megfelelő tanárszakon – legalább 100 kreditet,
- b) az alapképzésben a képzési és kimeneti követelmények alapján a második tanári szakhoz vagy a másik alapképzési szakhoz megszerzett differenciált szakmai ismeretek teljesítése alapján a tanárszakon 50 kreditet el kell elismerni azzal, hogy
a tanulmányi idő – a tanulmányi és vizsgaszabályzatban meghatározottak szerint – legfeljebb 6 félév lehet.
Tehát jelentkezni a 10 féléves kétszakos osztatlan képzésre kell, felvételt követően a korábbi tanulmányok beszámítását kérve, a tanulmányi idő az ajánlott tanterv szerint legfeljebb 6 félév lehet.
Külön közlemény szerinti közismereti alapképzési oklevéllel (2.pont) 4 féléves egy szakos osztott képzésben, tanári mesterszakra is lehet jelentkezni, de csak részidős tanulmányokra. Jelentkezési feltétel a közlemény 3. pontjában meghatározott tanári szaknak megfelelő oklevél.
A nem tanári mesterszakkal, illetve osztatlan szakkal párhuzamosan felvett tanárszakon központi felvételi eljáráson kívül, belső felvételi eljárásban is létesíthető hallgatói jogviszony (l. A tanári mesterképzésről c. fejezetben). Erről a felsőoktatási intézménytől kérhető közvetlenül tájékoztatás.
A belső felvételi eljárásban azokkal a hallgatókkal létesíthető hallgatói jogviszony, akiknek az adott, nem tanári mesterképzési szakon vagy osztatlan képzésben utolsó évesként az összegyűjtendő kreditből 66 vagy annál kevesebb kreditet kell megszerezniük a tanulmányi követelmények eredményes teljesítéséhez, valamint akiknél a felsőoktatási intézmény ajánlott tanterve alapján biztosítható, hogy a két szakon a párhuzamos képzés tanulmányi ideje legfeljebb egy félévvel lehet hosszabb az adott nem tanári mesterképzési szak vagy osztatlan szak képzési és kimeneti követelményeiben meghatározott képzési idejénél.
Művészeti tanárképzés
A művészeti tanárszakokon művészeti áganként különböző a tanárképzés szerkezete.
Zeneművészeti ágon a zeneművészeti tanárszakoknak két csoportja van. A zenetanárszakok az alapfokú művészetoktatásra, a zeneművésztanár szakok a középfokú művészetoktatásra, művészeti szakgimnáziumok nevelési-oktatási feladataira készítenek fel. Tanári szakképzettség:
- a zenetanár szakon osztatlan képzésben, tanárszako(ko)n,
- a zeneművésztanár szakon,
- osztatlan képzésben, tanárszako(ko)n, vagy
- tanári mesterszakon, a nem tanári zeneművészeti mesterképzési szakkal párhuzamos képzésbenvagy a mesterfokozatot követően felvett tanári mesterszakon
szerezhető.
Zenetanár szakon az ének-zene tanár szakirány csak kétszakos képzésben, a zeneismeret-tanár vagy az egyházzenetanár szakiránnyal párosítva vehető fel.
Egyszakos képzésben elvégezhető a zongoratanár, az orgonatanár, a csembalótanár, a hárfatanár, a gitártanár, a lanttanár, a harmonikatanár, a cimbalomtanár, a hegedűtanár, a mélyhegedűtanár, a gordonkatanár, a gordontanár, a fuvolatanár, a furulyatanár, az oboatanár, a klarinéttanár, a szaxofontanár, a fagott-tanár, a kürttanár, a trombitatanár, a harsonatanár, a tubatanár, az ütőhangszertanár, a magánénektanár, a jazz-zongoratanár, a jazzgitártanár, a jazzbasszusgitár-tanár, a jazzbőgőtanár a jazzszaxofontanár, a jazztrombitatanár, a jazzharsonatanár, a jazzdobtanár, a jazzénektanár, a jazz-zeneszerzéstanár, a zeneismeret-tanár szakirány.
A zenetanári szerinti szakirányok – belső felvételi vizsgát követően, kétszakos képzésre történő átvétellel – is felvehetők az alábbi párosításban:
- a zongoratanár – a csembalótanár,
- a zongoratanár – az orgonatanár,
- az orgonatanár – az egyházzenetanár,
- a gitártanár – a lanttanár,
- a hegedűtanár – a mélyhegedűtanár,
- a gordonkatanár – a gordontanár,
- a klarinéttanár – a szaxofontanár,
- a kürttanár – a trombitatanár,
- a harsonatanár – a tubatanár
- a fuvolatanár, az oboatanár, a klarinéttanár, a szaxofontanár, a fagott-tanár, a kürttanár, a trombitatanár, a harsonatanár, a tubatanár szakirány – a furulyatanár,
- a jazz-zongoratanár, a jazzgitártanár, a jazzbasszusgitár-tanár, a jazzbőgőtanár, a jazzszaxofontanár, a jazztrombitatanár, a jazzharsonatanár, a jazzdobtanár, valamint a jazzénektanár – a jazz-zeneszerzéstanár,
- a zeneismerettanár – az egyházzenetanár,
- a zongoratanár, az orgonatanár, a csembalótanár, a hárfatanár, a gitártanár, a lanttanár, a harmonikatanár, a cimbalomtanár, a hegedűtanár, a mélyhegedűtanár, a gordonkatanár, a gordontanár, a fuvolatanár, az oboatanár, a klarinéttanár, a szaxofontanár, a fagott-tanár, a kürttanár, a trombitatanár, a harsonatanár, a tubatanár, az ütőhangszertanár, a magánénektanár – a zeneismerettanár
szakiránnyal.
A zenetanár szak képzési és kimeneti követelményeiben meghatározott szakirányain a zenetanár sajátos szakmódszertani (tantárgy-pedagógiai) ismeretei magában foglalják az alapfokú művészetoktatás alapprogramjának a követelmények és tantervi programban meghatározott, az oklevélmellékletben igazolt, az adott zenetanári szakhoz tartozó tanszak további, legalább egy tantárgyának tanításához szükséges módszertani ismereteket.
Zeneművésztanár szakon osztatlan kétszakos, 12 féléves képzésben párosítható szakirányok:
- kóruskarnagyművész-tanár szakirány az ének-zene művésztanár vagy a zeneelmélet-tanár,
- a zeneelmélet-tanár szakirány az ének-zene művésztanár vagy a kóruskarnagyművész-tanár
- az egyházzeneművész-tanár szakirány az ének-zene művésztanár.
Kétszakos képzésben hirdethetők meg továbbá a népi hegedűművész-tanár, a népi brácsaművész-tanár, a népi bőgő-/cselló-/ütőgardon-/tamburabőgőművész-tanár, a népi furulyaművész-tanár, a népi klarinét-/tárogatóművész-tanár, a népi dudaművész-tanár, a népi cimbalomművész-tanár, a tamburaművész-tanár, a citeraművész-tanár, a kobozművész-tanár, a tekerőművész-tanár, a népi harmonikaművész-tanár, a népi énekművész-tanár, a népzeneelmélet-tanár szakirányok.
Újabb oklevelet adó tanárképzésben:
1. zenetanári szakirányokon szerzett oklevél birtokában bármely újabb zenetanári szakirányon szerezhető tanári szakképzettség.
2. zeneművésztanári szakképzettség
- az ének-zene tanár vagy a zeneismeret-tanárszakképzettség birtokában az ének-zene művésztanár szakképzettség,
- az egyházzenetanár szakképzettség birtokában az egyházzeneművész-tanár,
- a zeneismeret-tanár szakképzettség birtokában zeneelmélet-tanár,
- ének-zene tanár szakképzettség birtokában továbbá kóruskarnagyművész-tanár szakképzettség
szerezhető.
Zenetanár szakokon már megszerzett alapfokozat és szakképzettség birtokában is, tehát oklevéllel is lehet osztatlan tanárképzésre jelentkezni. Eredményes felvételt követően – kérelemre – a választott tanárszak szakterületi ismeretei részeként az alapképzési ismeretekből 100 kreditet a felsőoktatási intézményben el kell ismerni.
Táncművészeti ág, ipar-, építő-, film- és videóművészet, multimédia művészeti szakmai terület, képzőművészeti ág, cirkuszművészet szakmai terület szakmai tanári szakjai.
Tánctanár szakon osztott képzésben, tanári mesterszakon, táncművésztanár szakon tanári mesterszakon, a nem tanári táncművészeti mesterképzési szakkal párhuzamosan vagy a mesterfokozatot követően felvett tanáriszakon lehet tanári szakképzettséget szerezni.
A képzőművészeti tanár a design- és vizuálisművészet-tanár, a színházművészeti tanár, a filmművészeti tanárszakképzettségek az adott tanárszak művészeti ága szerinti nem tanári mesterképzési szakkal, illetve osztatlan szakkal párhuzamosan vagy a mesterfokozatot követően felvett tanári mesterszakon szerezhető tanári szakképzettségek.
A cirkuszművésztanár szakképzettség osztott képzésben, tanári mesterszakon, továbbá az adott tanárszak művészeti ága szerinti nem tanári mesterképzési szakkal, illetve osztatlan szakkal párhuzamosan vagy a mesterfokozatot követően felvett tanári mesterszakon szerezhető meg.
Főiskolai táncpedagógus oklevél birtokában 60 kredites, két féléves tánctanár szakképzettség szerezhető a táncpedagógus oklevél szakirányával azonos szakirányon.
Szakmai tanárképzés
A szakmai tanárképzés a műszaki, az agrár, a közgazdasági szakképzés számára képez elméleti tárgyakat oktató tanárokat.
Ezeken a szakmai tanárszakokon szakmai tanári szakképzetség osztott képzésben, tanári mesterszakon 4 féléves képzésben,10 féléves osztatlan képzésben, továbbá az adott tanárszak szakterülete szerinti nem tanári mesterképzési szakkal, illetve osztatlan szakkal párhuzamosan vagy a mesterfokozatot követően felvett tanári mesterszakon szerezhető.
Már megszerzett alapfokozat és szakképzettség birtokában, tehát oklevéllel is lehet osztatlan tanárképzésre jelentkezni. Eredményes felvételt követően – kérelemre – a választott tanárszak szakterületi ismeretei részeként az alapképzési ismeretekből 100 kreditet a felsőoktatási intézményben el kell ismerni.
A 4 féléves osztott képzésben, tanári mesterszakon a felvételt követően az előzetesen megszerzett köznevelési munkatapasztalat elismerését lehet kérni, így a képzési idő 3 félév is lehet, amelyben az egyéni összefüggő iskolai gyakorlat 1 félév.
A szakmai tanárképzéshez tartozik még az egészségügyi tanár, a gyógypedagógia-tanár, a konduktortanár, az egészségügyi tanár, a szociális ismeretek tanára és a pedagógiatanár képzés is. Ezeken a szakmai tanárszakok nem szervezhetők meg osztatlan képzésben. Az egészségügyi tanár és a szociális ismeretek tanára szakon a képzés a fent leírtak szerinti 4 féléves képzésben történik, a neveléstudomány mesterszakot követően a pedagógiatanár szakon 2 félév a képzési idő, gyógypedagógia szakon és konduktor alapképzési szakon, vagy főiskolai szintű képzésben szerzett oklevéllel 3 félév a képzési idő mesterképzésben.
A tanári szakképzettség megszerzésének lehetősége az adott tanárszak szakterülete szerinti nem tanári mesterszakkal párhuzamosan vagy a mesterfokozatot követően felvett tanári mesterszakon e területen is biztosított, a tanári felkészítés (a pedagógiai, a pszichológiai, a szakmódszertani, a szakmai gyakorlat) megszerzésére irányuló 2 féléves tanári mesterszakon (l. A mesterképzésben történő tanárképzésről c. fejezetben).