2.3. Felsőoktatási szakképzés
2020.12.28
A felsőoktatási szakképzésre történő jelentkezés esetén a felvételi összpontszámot az alábbiak szerint kell kiszámítani:
- I. a tanulmányi pontok kétszerezésével, vagy
- II. a tanulmányi pontok és az érettségi pontok összeadásával, vagy
- III. az érettségi pontok kétszerezésével.
A három számítási mód közül minden esetben a jelentkező számára legelőnyösebbet kell alkalmazni. Az így megállapított pontokhoz mindhárom esetben hozzá kell adni a számítható többletpontokat.
Felsőoktatási szakképzésre csak az a jelentkező vehető fel, akinek az emelt szintű érettségiért járó többletpontokkal együtt, de a más jogcímen adható többletpontok nélkül számított pontszáma eléri a 240 pontot és – értelemszerűen – az adott képzésen az intézmények által megadott kapacitásszám és a jelentkezők számának függvényében 2021. július 22-én megállapítandó felvételi ponthatárt.
Jelenleg a felsőoktatási intézmények nem határozták meg, hogy mely érettségi vizsgatárgyakból kell érettségi pontot számolni, ezért a jelentkező által igazolt, érettségi bizonyítványban, tanúsítványban lévő érettségi eredmények közül a két legjobb eredményből történik az érettségi pontok megállapítása.
A felsőoktatási szakképzésre jelentkezés esetén – a fentieken túlmenően – az alapképzésre, osztatlan képzésre vonatkozó pontszámítási szabályokat (pl. gyakorlati vizsga esetén történő pontszámítás) kell megfelelően alkalmazni – azzal a kivétellel, hogy felsőoktatási szakképzésre történő jelentkezés esetén az emelt szintű érettségi vizsga teljesítése nem szükséges a felvételhez.
A dokumentumok igazolásának módját és az egyes dokumentumokkal kapcsolatos részletes formai és tartalmi követelményeket A benyújtandó dokumentumokról c. fejezetben foglaltuk össze.
Figyelem! Bármely pontra, többletpontra, kedvezményre akkor jogosult a jelentkező, ha azt legkésőbb 2021. július 8-ig a megfelelő dokumentummásolattal igazolja.
Figyelem! Nem kell benyújtani az alábbi dokumentumokat:
a 2003. január 1. után megszerzett államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványokat, de a jelentkezés során meg kell adni a bizonyítvány(ok) adatait (nyelvvizsga nyelve, foka, típusa, bizonyítvány száma, anyakönyvi száma, kiállítás dátuma). A 2003. január 1. után szerzett államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványok másolatának feltöltése abban az esetben szükséges, ha nem a személyes adatként megadott viselt néven került kiállításra!a 2006. január 1. után kibocsátott magyar rendszerű érettségi bizonyítvány és érettségi tanúsítvány(ok) másolatát.a 2006. február 1. után szerzett magyar felsőfokú végzettséget igazoló oklevelet: ezeket az adatokat a Hivatal elektronikus úton veszi át a felsőoktatás információs rendszeréből. Kivétel, azaz fel kell tölteni: a tanítói oklevelet, ha idegennyelvi műveltségi területen végzett, illetve azokat az okleveleket, ahol a képzést és a záróvizsgát idegen nyelven végezte a jelentkező.a magyar felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevelet: ezeket az adatokat a Hivatal elektronikus úton veszi át a felsőoktatás információs rendszeréből.
(Erről bővebb információt a Mit és hogyan kell feltölteni a jelentkezéshez? c. fejezetben olvashat.)
Az igazolás módját és az egyes dokumentumokkal kapcsolatos részletes formai és tartalmi követelményeket A benyújtandó dokumentumokról c. fejezetben foglaltuk össze.
Pontszámítás felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél vagy felsőfokú oklevél alapján
A felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevéllel vagy felsőfokú végzettséggel rendelkező jelentkezőket – amennyiben alapképzésre, osztatlan képzésre vagy felsőoktatási szakképzésre jelentkeznek – a felsőoktatási intézmények a Tájékoztatóban közzétett módon a felsőfokú végzettséget tanúsító oklevél figyelembevételével (az emelt szintű érettségi követelménytől való eltekintéssel) is rangsorolhatják.
Az oklevélért adható pontot a jogszabályi minimumpontszám és 400 pont között arányosan kell megállapítani. (A felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél alapján történő pontszámítás a Tájékoztató kiegészítésében jelenik majd meg, 2021. január 31-ig.)
A pontszámítást az Egyetemek, főiskolák menüpontban az adott szak részletes meghirdetésében található információk tartalmazzák, amelyek intézményenként és szakonként eltérhetnek. Fontos ellenőrizni, hogy a választani kívánt képzésben van-e lehetőség az oklevélből történő pontszámításra, illetve ha igen, akkor ennek van-e további feltétele (pl. képzési területre vonatkozó korlátozás stb.) Kérjük, fokozottan figyeljenek arra, hogy az adott felsőoktatási intézmény az oklevél minősítésének/átlagának igazolását milyen pontossággal kéri! Az összpontszám meghatározásához az így kapott pontszámhoz hozzá kell adni azokat a többletpontokat, amelyek a jogszabály alapján ilyen esetben is számíthatók.
(Frissítve: 2021.01.29.)