Gyakori kérdések a jelentkezés kapcsán
1 2 3 4 5 6 7 8 |
előre »
|
Kapcsolódó tartalmak
Célegyenesbe fordult a felsőoktatási jelentkezési időszak, közeledik a jelentkezési határidő. Összegyűjtöttünk és megválaszolunk néhány olyan kérdést, amit gyakran feltesznek az Ügyfélszolgálat munkatársainak: (diploma alapján történő) pontszámításról, hátrányos helyzetről és annak igazolásáról, idegen nyelvi érettségi hiányáról, vagy épp a tavasszal letett nyelvvizsgák beszámíthatóságáról.
Hogyan jelöljem, hogy diplomám alapján kérem a pontszámítást?
Alapképzésben, osztatlan mesterképzésen, felsőoktatási szakképzésen a felsőfokú végzettségű jelentkező felvételi pontjait a felsőoktatási intézmény szabályzatában meghatározott módon, a korábbi felsőfokú tanulmányok max. 400 pontos értékelésével is meg lehet állapítani, hozzáadva a többletpontokat. Erről bővebben az Egyetemek, főiskolák menüpontban, a felsőoktatási intézmények meghirdetéseinél lehet olvasni, hiszen ennek lehetősége és feltételei intézményenként változó.
A fenti pontszámítási módszerhez - amennyiben adott intézmény biztosítja ennek lehetőségét, illetve az esetleg támasztott további feltételeknek is megfelel végzettségünk - meg kell adni az E-felvételiben a Felsőoktatási tanulmányi űrlapon a végzettségre vonatkozó adatokat, továbbá a jelentkezéshez csatolni kell a felsőfokú végzettségét igazoló oklevél másolatát. Ha az oklevelét idén szerzi meg a felvételiző, akkor azt legkésőbb 2019. július 10-ig lehet pótolni. Egyéb módon nem kell jelezni, hogy a pontszámítást ilyen módon szeretnénk, az a benyújtott dokumentum alapján fog megtörténni. (Amennyiben a jelentkező igazolja középiskolai és érettségi eredményeit is és azokból szintén meghatározható a felvételi összpontszáma, akkor is érvényesül a kedvezőbb elbírálás elve: azon pontszámítási módszer szerint számolják majd pontjait, amelyik magasabb pontszámot eredményez.)
Ügyeljünk arra, hogy mivel a pontszámítás az oklevél minősítése alapján történik, ezért amennyiben az oklevélen nem szerepel ez az információ, akkor szükséges a minősítést igazoló dokumentum (másolatának) benyújtása is. Figyelni kell arra is, hogy a felsőoktatási intézmény egy vagy két tizedesjegy pontossággal írja-e elő az igazolást, ebben az esetben ugyanis erről külön igazolás szükséges.
Fontos információ, hogy felsőoktatási szakképzés során szerzett oklevélből ezen a módon nem számítható felvételi összpontszám, mivel az nem minősül felsőfokú végzettséget eredményező oklevélnek!
- 1. Hogyan jelöljem, hogy diplomám alapján kérem a pontszámítást?
- 2. Február 15-e után nyelvvizsgázom, beleszámít az majd az eredménybe?
- 3. Régen érettségiztem – régi típusú érettségim van – hogyan számolják a pontjaimat?
- 4. Mikor minősülök hátrányos helyzetűnek?
- 5. Kötelező-e Ügyfélkapu regisztráció a jelentkezésem hitelesítéséhez?
- 6. Mit jelent a természettudományos tárgy a középiskolai eredményeknél? Választhatok más tárgyat?
- 7. Nem tanultam idegen nyelvet/nem érettségiztem idegen nyelvből. Jelentkezhetek én a felsőoktatásba?
- 8. Hogyan kell igazolni fogyatékosságot?