Az Ügyfélszolgálat válaszol - 2. rész
« vissza | 1 2 3 4 5 |
előre »
|
Kapcsolódó tartalmak
Mikor minősülök hátrányos helyzetűnek?
A nemzeti felsőoktatásról szóló CCIV. törvény (továbbiakban: Nftv.) 108. § 10. pontja alapján hátrányos helyzetű az a beiratkozás (jelentkezés) időpontjában huszonötödik életévét be nem töltött személy, aki a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényben meghatározottak szerint hátrányos helyzetűnek minősül.
A hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetet több körülmény együttes fennállása alapján állapítják meg. Önmagában tehát az, hogy valaki rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül, árva vagy félárva, emelt összegű családi pótlékra jogosult, vagy a szülő munkanélküli stb. még nem jelenti azt, hogy hátrányos (halmozottan hátrányos) helyzetű, ezért még többletpont nem adható.
A felsőoktatási felvételi eljárás során csak a jegyző vagy az illetékes gyámhatóság olyan igazolása, illetve határozata fogadható el, amelyben egyértelműen megállapításra kerül a jelentkező hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzete (tehát ha a határozat csak rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt állapít meg, akkor az nem fogadható el hátrányos helyzet igazolásaként).
További fontos feltétel, hogy hátrányos helyzetnek a Tájékoztató megjelenése (2020. december 28.) és 2021. július 8. közötti valamely időtartamban kell fennállnia.
A többletpontra való jogosultságról bővebben a Tájékoztató Esélyegyenlőség c. fejezetében lehet olvasni, a megfelelő igazoló dokumentumra vonatkozó további információk pedig Hátrányos helyzet igazolása c. fejezetében találhatók.
- 1. Hogyan jelöljem, hogy diplomám alapján kérem a pontszámítást?
- 2. Elvégeztem egy felsőoktatási szakképzést, tényleg kérhetem ez alapján is a pontszámítást?
- 3. Február 15-e után nyelvvizsgázom, beleszámít az majd az eredménybe?
- 4. Mikor minősülök hátrányos helyzetűnek?
- 5. Mit jelent a természettudományos tárgy a középiskolai eredményeknél? Választhatok más tárgyat?