Jelmagyarázat
A Meghirdetett képzések és a Szakkereső oldalain található megnevezések és magyarázatuk.
Képzések listája
Kapacitás
A Felvehető magyar állami ösztöndíjas létszám azt mutatja meg, hogy az intézmény képzési területenként hány jelentkezőt vehet fel állami ösztöndíjas finanszírozási formában az adott évben az első évfolyamra.
Felsőoktatási szakképzés (F)
A felsőoktatási intézmények által folytatott, felsőfokú végzettséget nem adó szakképzés, melynek felvételi feltétele az érettségi végzettség (érettségi bizonyítvány) megléte. Felsőoktatási szakképzésben felsőfokú szakképzettséget tanúsító oklevelet lehet szerezni. Szakirányú, vagyis az adott képzési terület alapképzési szakján való továbbtanulás esetén a felsőoktatási szakképzés képzési és kimeneti követelményeiben meghatározott kreditekből legalább 30 kreditet kell elismerni.
Alapképzés (BA/BSc/BProf)
Az alapképzésben alapfokozat (baccalaureus, bachelor) és szakképzettség szerezhető. Az alapfokozat – mint első felsőfokú végzettségi szint – felvételi feltétele az érettségi végzettség (érettségi bizonyítvány), a szakon szerzett végzettség pedig feljogosít a munkaerőpiacra való belépésre, illetve – sikeres felvételi eljárást követően – mesterképzés megkezdésére. Az alapképzésben legalább 180 kreditet kell teljesíteni, a képzési idő pedig 6-8 félév.
Osztatlan képzés (O)
Az osztatlan képzések bemeneti feltétele érettségi végzettség (érettségi bizonyítvány), a képzés során legalább 300 kreditet kell megszerezni. A jellemzően 10-12 féléves képzések mesterfokozat és szakképzettség megszerzésével zárulnak.
Mesterképzés (MA/MSc)
A mesterképzésben mesterfokozat (magister, master) és szakképzettség szerezhető. A mesterfokozat a második felsőfokú végzettségi szint. Mesterképzésre az vehető fel, aki felsőfokú végzettséggel, tehát alapfokozattal (vagy a korábbi képzési rendszer szerinti főiskolai, illetve egyetemi szintű végzettséggel) rendelkezik. Egyes szakok esetében egyéb feltételek is lehetségesek, ezeket az intézmények a Meghirdetett képzések oldalain teszik közzé. Legalább 60 kreditet kell teljesíteni, a képzési idő pedig 2-4 félév.
Telephely
Az a város, ahol az adott szakon a képzés folyik. Előfordulhat, hogy az intézmény nemcsak a székhelye szerint városban, hanem máshol is folytat oktatási tevékenységet, ezért a szak neve mellett külön jelzik, hogy melyik városban zajlik a képzés.
Képzési idő
A szak elvégzéséhez – mintatanterv szerint – szükséges idő, félévekben.
Képzési terület
Annak a képzési területnek a megnevezése, amelybe az adott szak vagy felsőoktatási szakképzés tartozik. Egy képzési területbe a hasonló vagy részben megegyező képzési tartalommal rendelkező szakok vagy felsőoktatási szakképzések tartoznak.
Munkarend
Az adott szakon a képzéshez szükséges óraszámot, ezek heti, havi és féléves pontos időbeosztását a felsőoktatási intézmények határozzák meg. A felsőoktatásban a képzés lehet teljes idejű (nappali munkarend), részidős (esti vagy levelező munkarend), illetve távoktatás.
Nappali munkarend
A felsőoktatási törvényben meghatározott teljes óraszámban folytatott képzés, amelyet heti öt napból álló tanítási hét keretében, munkanapokon kell megszervezni. E rendelkezéstől a felsőoktatási intézmény hallgatói önkormányzatának egyetértésével el lehet térni.
Esti munkarend
A részidős munkarendű képzés egyik fajtája. Olyan oktatásszervezési rend, amely szerint a hallgatók tanóráira a szorgalmi időszakban munkanapokon tizenhat óra után vagy a heti pihenőnapon kerülhet sor.
Levelező munkarend
A részidős munkarendű képzés másik fajtája. Olyan oktatásszervezési rend, amely szerint – az érintett hallgatókkal kötött eltérő megállapodás hiányában – a hallgatók tanóráira tömbösítve, legfeljebb két hetenként munkanapokon vagy a heti pihenőnapon az intézményben, valamint a képzés fennmaradó részében a távoktatás módszereinek alkalmazásával kerül sor.
Távoktatás
Sajátos információ-technológiai és kommunikációs taneszközök, valamint ismeretátadási-tanulási módszerek, digitális tananyagok használatával az oktató és hallgató interaktív kapcsolatára és az önálló hallgatói munkára épülő képzés, amelyben a tanórák száma nem éri el a teljes idejű képzés tanóráinak harminc százalékát.
Részidős képzés
A levelező, illetve az esti munkarendű képzések összefoglaló neve. Időtartama a teljes idejű képzés tanóráinak legalább harminc, legfeljebb ötven százaléka lehet.
Finanszírozás
Állami ösztöndíjas (Á)
A magyar állami ösztöndíjjal támogatott hallgató képzésének önköltségét az állam viseli. A hallgató pedig ennek fejében vállalja, hogy meghatározott időn belül oklevelet szerez, majd az oklevélszerzést követően megfelelő ideig hazai munkaviszonyt tart fenn.
A magyar állami ösztöndíjról bővebben itt lehet olvasni »
Állami támogatás összege
Az intézmény által biztosított képzés költsége, amelyet az állam fizet ki a hallgató után a felsőoktatási intézménynek. Ezt veszik alapul az állami ösztöndíjas hallgatók esetleges visszatérítési kötelezettségének kiszámításakor.
Ösztöndíjas
A Budapesti Corvinus Egyetem az intézmény által finanszírozott ösztöndíjas képzést indít (Corvinus Ösztöndíj). Erről részletesen itt olvashat. Szintén eltérő a finanszírozási forma a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (közszolgálati ösztöndíj), amelyről bővebb információ itt található.
Önköltséges (K)
A képzés költségeit a hallgató viseli, amelyet a magyar állam – amennyiben a hallgató igényli – kedvezményes, államilag garantált kamatozású Diákhitel2 konstrukció biztosításával támogat.
Vizsgák
Ebben az oszlopban jelzik a felsőoktatási intézmények, ha az adott szakon alkalmassági, gyakorlati vizsgát kell tennie a jelentkezőnek.
Pontszámítás
Minimumponthatár
A felsőoktatási intézmények meghatározhatják az egyes szakjaikon érvényes minimumponthatárt – ez azt jelenti, hogy a megadottnál kevesebb pontszámmal rendelkező jelentkezőket nem lehet felvenni arra a szakra. (Dönthetnek természetesen úgy is, hogy bejutási küszöb nélkül hirdetik meg a képzéseiket.)
Felvétel feltételei
Ha a jelentkezőnek pályaalkalmassági vagy egészségügyi alkalmassági vizsgát kell tennie, itt találhatók az ezzel kapcsolatos információk.
Érettségi pontot adó tárgyak
Alapképzések, osztatlan képzések és felsőoktatási szakképzések esetén itt található, hogy az adott felsőoktatási intézmény melyik két érettségi vizsgatárgy százalékos eredményéből számolja ki a jelentkezők érettségi pontjait, illetve hogy ezeket milyen szinten (közép vagy emelt) kell teljesíteni.
- Ha a felsorolt érettségi tárgyak között „vagy” található, azt jelenti, hogy bármelyik kettő választható.
- Amennyiben az érettségi vizsgatárgyakat két külön oszlopban sorolják fel, akkor mindkét oszlopból kell egy-egy tárgyat választani.
- (E) betűjellel vagy szöveggel jelölik, ha az adott tárgyból emelt szintű érettségi vizsgaeredményre van szükség. Ahol ilyen jelzés nem szerepel, ott bármely emelt szinten tett érettségivel teljesíteni lehet a felvétel követelményét. (Erről bővebben az aktuális Felvételi tájékoztató Pontszámítás c. fejezetében lehet olvasni.)
- Felsőoktatási szakképzés (F) esetén a jelentkező által igazolt legjobb két érettségi vizsgatárgy eredménye alapján lehet érettségi pontot számítani. Erre vonatkozik a „bármelyik két érettségi tárgy" bejegyzés.
Tanulmányi pontok
A felsorolás azt tartalmazza, hogy a magyar nyelv és irodalom, a történelem, a matematika és egy idegen nyelv mellett – a felsőoktatási intézmény döntése alapján – 5. tantárgyként melyek vehetők figyelembe a pontszámítás során a középiskolai osztályzatok, illetve az érettségi átlag számításához.
Kötelező pontok
Mesterképzések esetén itt részletezik az intézmények, hogy miből és hogyan számolnak pontot a jelentkezőnek.
Intézményi pontok
Itt nézhető meg, hogy az adott szakon milyen jogcímen és hány intézményi pont kapható, valamint hogy ezek milyen közhiteles adattal vagy dokumentummal igazolhatók. A felsőoktatási intézmények egyedileg határozzák meg.
Szakképesítés
Amennyiben az adott szakon meghatározott szakképzettséggel vagy szakképesítéssel rendelkező jelentkezők szakmai vizsgaeredményét is figyelembe vegyék a pontszámításkor, itt jelzik az intézmények, hogy pontosan mely szakmák, szakképesítések esetében van erre lehetőség.
Oklevél
Itt jelzik, hogy adott szakon a felsőoktatási intézmény hogyan számít pontszámot a jelentkező korábbi felsőfokú okleveléből.
Felsőoktatási szakképzés
Itt jelzik, hogy adott szakon a felsőoktatási intézmény hogyan számít pontszámot a jelentkező meglévő, felsőoktatási szakképzésben szerzett okleveléből.
Fontos tudnivalók a szakról
Ezen a fülön jelennek meg a szakhoz tartozó egyéb információk, mint például:
- részidős képzés esetén előreláthatólag milyen gyakorisággal és mely napokon tartják a konzultációkat,
- az oktatás helyszínével kapcsolatos információk,
- a juttatások, a hallgatók által fizetendő költségek összege,
- a képzés során választható specializációk,
- a szakon teljesítendő szakmai gyakorlat,
- a beiratkozás sajátos feltételei,
- mesterképzés esetén a kreditelismeréssel kapcsolatos tudnivalók.
A szak más intézményekben
Ezen a fülön nézhető meg, hogy az adott szakot másik felsőoktatási intézmény is meghirdette-e.