Egyetemek, főiskolák
Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar informatikus könyvtáros |
Képz. szint: Alapképzés | |
Munkarend: Nappali | |
Fin. forma: Önköltséges | |
Képzési idő (félév): 6 | |
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 295000 Ft | |
Minimumpont: - |
Általános szakleírás
Az intézmény képzési sajátosságairól a kartól kaphat tájékoztatást.
informatikus könyvtáros alapszak ››
(A linkre kattintva kilép a hivatalos Tájékoztatóból.)Felsőfokú oklevél alapján számított felvételi pontszám alapképzésen, osztatlan mesterképzésen és felsőoktatási szakképzésen
A 2006. február 1. után szerzett magyar felsőfokú és felsőoktatási szakképzésen szerzett oklevelek
adatait a Hivatal elektronikus úton veszi át a felsőoktatás információs rendszeréből.
Kivétel, azaz fel kell tölteni a tanítói oklevelet, ha idegennyelvi műveltségi területen végzett,
illetve azokat az okleveleket, ahol a képzést idegen nyelven végezte a jelentkező és a záróvizsgát is
idegen nyelven tette le.
Azon oklevelek esetében, amelyekben nem található minősítés, oklevélmelléklet vagy leckekönyv vagy oklevélátlag-igazolás benyújtása is szükséges.
Abban az esetben, ha a jelentkezők felsőfokú oklevele nem tartalmaz minősítést, akkor a felvételiző intézményi hiánypótlás keretében nyújthatja be az ezen adatot tartalmazó hiteles és azonosítható leckekönyv (e-leckekönyv) vagy a diplomamelléklet másolatát. Ilyen adat hiányában nem lehet diplomás pontot számítani. Külföldi oklevelek, leckekönyvek, oklevélmellékletek esetében hiteles fordítást is szükséges csatolni.
A felsőfokú végzettséggel rendelkező jelentkezőket a Kar a korábbi felsőoktatási tanulmányaik figyelembevételével (akár az emelt szintű érettségi követelménytől is eltekintve) rangsorolja.
A pontszámítás alapja a megszerzett felsőfokú oklevél minősítése.
Osztatlan mesterképzési, egyetemi oklevél vagy MA/MSc oklevél esetén:
- 5 (jeles, kiváló, kitüntetéses) minősítés esetén 400 pont;
- 4 (jó) minősítés esetén 360 pont;
- 3 (közepes) minősítés esetén 320 pont;
- 2 (elégséges) minősítés esetén 280 pont.
- "summa cum laude" minősítés esetén 400 pont
- "cum laude" minősítés esetén 360 pont
- "rite" minősítés esetén 320 pont
Főiskolai vagy BA/BSc oklevél esetén:
- 5 (jeles, kiváló, kitüntetéses) minősítés esetén 380 pont;
- 4 (jó) minősítés esetén 340 pont;
- 3 (közepes) minősítés esetén 300 pont;
- 2 (elégséges) minősítés esetén 280 pont.
Specializálódás a képzés során
Alapképzésben a hallgatóknak lehetőségük van a szakjukon belül illetve más szakterületen specializációt vagy minor képzést (szakosodási modul) választani (kivétel: a pszichológia, régészet és szociológia szakosok), amely Intézményen belüli modulválasztási eljárás keretében történik. A választható modulok indítása és az ahhoz szükséges minimális létszám meghatározása intézményi (kari) hatáskörbe tartozik.
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
Az idegen nyelvi alapképzési szakokon (anglisztika, germanisztika, újlatin nyelvek és kultúrák), ill. az osztatlan kétszakos tanári mesterképzés idegen nyelvszakos képzéseire történő jelentkezés esetén az oklevél mellett rendelkeznie kell a felvételizőnek az alapszaknak/idegen nyelvi tanári szaknak megfelelő nyelvből legalább középfokú komplex (B2) államilag elismert nyelvvizsgával vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvánnyal vagy felsőfokú oklevéllel.
A Szegedi Tudományegyetemen négy kar folytat tanárképzést: a Bartók Béla Művészeti Kar (SZTE-BBMK), a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar (SZTE-BTK), a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar (SZTE-JGYPK) és a Természettudományi és Informatikai Kar (SZTE-TTIK). Az egyes karokhoz az alábbi tanárképzések tartoznak:
- SZTE-BBMK: zenetanár és zeneművésztanár;
- SZTE-BTK: a bölcsészet- és a társadalomtudományi tanárképzések az SZTE-JGYPK-n folyók kivételével, valamint szerb és nemzetiségi szerb nyelv és kultúra tanára;
- SZTE-JGYPK: ének-zene tanár, könyvtárostanár, nemzetiségi nyelv és kultúra tanára (a szerb kivételével), technika- és tervezés-tanár, természettudomány–környezettan szakos tanár, testnevelő tanár, vizuáliskultúra-tanár;
- SZTE-TTIK: a természettudományi tanárképzések az SZTE-JGYPK-n folyók kivételével.
Vannak olyan szakpáros képzések, amelyek két karhoz tartoznak. Ezek a felvételi tájékoztatóban a legtöbb esetben az ábécé szerint elöl álló tanárszak szerint illetékes kar alatt találhatók. Néhány esetben azonban a másik kar hirdeti a képzést: ilyenek elsősorban a testnevelő tanár képzéssel párosított szakok, amelyek a JGYPK alatt találhatók. Ha egy tanári párosítást nem találnak meg az egyik kar listáján, akkor a másik illetékes kar alatt is keressék a hirdetést.
A gyakorlati vizsgák pontos időpontjáról és helyéről írásban értesítik a felvételizőket három héttel a vizsgát megelőzően. A gyakorlati vizsgára vonatkozó információkat a behívó levél tartalmazza, amit e-mailben küldenek meg a jelentkezők számára. A vizsgadíjat 2023. április 5-30. között kérik átutalni. Aki már átutalta a vizsgadíjat az intézmény számára, jelezze a felveteli.btk@szte.hu e-mail címen.
Befizetés adatai:
Szegedi Tudományegyetem
Bankszámlaszám: 10028007-00282802-00000000
Közleménybe: jelentkező neve, SZTE-BTK felvételi, 1201 1S720
A nevet úgy kell megadni, ahogy a felvételi eljárásban megadták!
Figyelem! Amennyiben Ön közismereti vagy művészeti alapképzési vagy főiskolai oklevéllel rendelkezik (pl. történelem), akkor az osztatlan tanárképzési formát kell választania.
A levelező képzésekben igyekszik a kar a meghirdetett kéthetenkénti péntek-szombati konzultációs rendszert fenntartani, de a hétvégére eső ünnepnapok és a munkanapok hivatalos áthelyezései (szombati munkanapok) ezt nem mindig teszik lehetővé. Ilyen esetekben átmenetileg gyakrabban (egymást követő hetenként is) lehetnek a konzultációs hétvégék.
A Kar valamennyi képzésén az önköltséges finanszírozási formában tanulmányokat folytató hallgatóknak az önköltség kiegyenlítésére három részletben történő befizetési lehetőséget biztosít.
A Szegedi Tudományegyetemen elérhető ösztöndíjakról az Egyetem honlapján olvashat: http://u-szeged.hu/osztondijak
Felvételi pontok számítása
Az egyes szakokhoz tartozó vizsgakötelezettséget és a képzési területenként eltérő többletpontok rendszerét az 1. sz. táblázatban tekintheti át.
A külföldi vagy külföldi rendszerű középiskolában szerzett eredmények megfeleltetése, illetve ezek tanulmányi és érettségi pontokká való átszámítása központilag történik, erről A külföldi vagy Magyarországon működő külföldi rendszerű intézményben szerzett végzettségekről c. részben, illetve a honlapon találhat bővebb információt.
Intézményi vizsgák sajátos követelményei
A gyakorlati vizsgák követelményeire vonatkozóan információ közvetlenül az Intézménytől kérhető.
Csatolandó dokumentumok
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a Tájékoztató 3. fejezetében.
Felvétel feltétele: érettségi bizonyítvány
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: érettségi tanúsítvány, felsőfokú oklevél, felsőoktatási szakképzés igazolása, fogyatékosság igazolása, gyermekgondozás igazolása, hátrányos helyzet igazolása, középfokú szakképzettséget tanúsító oklevél, középiskolai bizonyítvány, nyelvvizsgát igazoló dokumentum, OKJ bizonyítvány, önkéntes katonai szolgálat igazolása, sporteredmény igazolása, szakgimnáziumi képesítő bizonyítvány, szakirányú továbbképzés igazolása, tanulmányi, művészeti versenyeredmény igazolása
Érettségi követelmények
Az alábbi érettségi vizsgák közül kettőt kell választani:
|
A szak más intézményben