Egyetemek, főiskolák
Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrászművész |
Képz. szint: Osztatlan képzés | |
Munkarend: Nappali | |
Fin. forma: Állami ösztöndíjas | |
Képzési idő (félév): 10 | |
Állami támogatás/önköltség féléves összege: támogatott | |
Minimumpont: - |
Általános szakleírás
Az intézmény képzési sajátosságairól a kartól kaphat tájékoztatást.
szobrászművész mesterképzési szak (egységes, osztatlan képzés) ››
(A linkre kattintva kilép a hivatalos Tájékoztatóból.)A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
Az első (I.) szakaszban - az alkalmassági vizsga keretében - előírt portfólió elektronikus feltöltésével kapcsolatban tájékoztatást 2023 áprilisában, személyre szóló elektronikus levélben (e-mailben) kapnak a jelentkezők, illetve az egyetem honlapján teszik közzé.
Az alkalmassági vizsga díját (4 000 Ft) az egyetem számlaszámára kell átutalni, 2023. március 27. és 2023. április 12. között, a jelentkező nevének és lakcímének a közleményben történő megadásával.
Számlaszám és kedvezményezett:
10032000-01426751-00000000
Magyar Képzőművészeti Egyetem
Fontos, hogy kizárólag a fenti időintervallumban utalja át az alkalmassági vizsga díját! A megadott időszak előtt, illetve a megadott időszakban név és/vagy a lakcím megjelölése nélkül beérkező utalásokat visszautalják a küldő számlaszámára. Az alkalmassági vizsgadíj befizetésének elmulasztása, az utalás elmaradása a felvételi eljárásból történő kizárással járhat.
Készpénzzel, a vizsga helyszínén történő befizetésre, illetve csekkes fizetésre sincs mód.
A 2023. júniusi alkalmassági és gyakorlati vizsgákat személyes jelenléttel szervezi az Egyetem, melye(ke)n a részvétel kötelező.
A 2023. évben meghirdetett Országos Középiskolai Rajzversenyen 1-3. helyezést elért jelentkezők - a képzőművészet-elmélet alapképzési szakra jelentkezők kivételével - az első (I.) szakasz rostavizsgáján továbbjutnak. A versenyen elért eredmény igazolását legkésőbb az első (I.) szakasz rostavizsgájának napjáig kell benyújtani.
Első szakasz: előrosta otthoni munkák alapján.Készítsen 1 db portfóliót „összefűzött” pdf fájl formátumban, maximum 30 MB méretben.
A fájl tartalma: 5 db tanulmányrajz, 15 db fénykép plasztikai munkákról. A munkákhoz képaláírás formájában kérik megadni az alábbi adatokat: cím, évszám, technika, anyag, méret (magasság, szélesség, mélység).
Második-harmadik szakasz (folyamatos):
Aktrajz élő modell után, félíves méretben.
Fej mintázása agyagban, élő modell után.
Megadott, naponta változó feladat és beszélgetés. A feladatok a jelentkezők formai kreativitását komponáló-, alakító-, rögtönzőképességét teszik próbára. Papírt, rajz-, mintázóeszközt és könnyű anyagokat (pl. drót, hurkapálca, stb.) hozzon magával.
Általános műveltséget, kultúrtörténeti ismereteket felmérő teszt kitöltése. A felvételi bizottság nagy hangsúlyt fektet az általános művészettörténeti tájékozottságra, különösen a XX. század szobrászatának ismeretére.
A felmérő tesztre és a felvételi beszélgetésre való sikeres felkészüléshez a Szobrász Tanszék elengedhetetlenül fontosnak tartja a következő könyvek ismeretét:
- Beke László: Műalkotások elemzése a középiskolák számára (Tankönyvkiadó Budapest, 1986.),
- Tatai Erzsébet: Művészettörténeti ismeretek. Enciklopédia Kiadó, Budapest, 2002.,
- Ruhrberg-Schneckenburge-Fricke-Honeff: Művészet a 20. században (Taschen/Vince Kiadó, Budapest, 2004.),
- Herbert Read: Modern szobrászat. Corvina Kiadó, Budapest, 1974.
Az utolsó felvételi vizsganapon a jelentkezők bemutatják a felvételi során készített munkáikat, a felvételi bizottság és a többi jelentkező jelenlétében.
Felvételi pontok számítása
Az egyes szakokhoz tartozó vizsgakötelezettséget és a képzési területenként eltérő többletpontok rendszerét az 1. sz. táblázatban tekintheti át.
A külföldi vagy külföldi rendszerű középiskolában szerzett eredmények megfeleltetése, illetve ezek tanulmányi és érettségi pontokká való átszámítása központilag történik, erről A külföldi vagy Magyarországon működő külföldi rendszerű intézményben szerzett végzettségekről c. részben, illetve a honlapon találhat bővebb információt.
A gyakorlati vizsgán összesen 200 pont érhető el. A gyakorlati vizsga pontszámát a vizsgán teljesített feladatok, a felvételi beszélgetés és a bemutatott, otthon készített munkák (portfolió) együttes értékelése adja.
Tanulmányi és érettségi pont számítására nem kerül sor, a gyakorlati vizsgán szerzett pontok duplázásával, többletpontok nélkül történik a felvételi összpontszám meghatározása.
Az elérhető összpontszám: max. 400 pont.
A gyakorlati vizsga szakaszai:
- Az első (I.) szakaszban a felvételi bizottság(ok) a bemutatott anyagok (portfolió) alapján dönt(enek) az alkalmasságról.
- A második (II.) szakasz végén a felvételi bizottság(ok) - pontozás és írásos vélemény nélkül - értékeli(k) a felvételizők munkáit, és dönt(enek) arról, hogy a harmadik (III.) szakaszban kik vehetnek részt a gyakorlati vizsgán.
- A harmadik (III.) szakasz gyakorlati vizsgája során a felvételi bizottság(ok) pontozással értékeli(k) a jelentkezőket.
Intézményi vizsgák sajátos követelményei
Az alkalmassági és gyakorlati vizsgák követelményeire vonatkozóan információ közvetlenül az Intézménytől kérhető.
Csatolandó dokumentumok
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a Tájékoztató 3. fejezetében.
Felvétel feltétele: érettségi bizonyítvány
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: -
Felvételi vizsgatárgyak
|
és
|
A szak más intézményben
intézmény | Település |
Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar (PTE-MK) | Pécs |