Egyetemek, főiskolák
Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar tanári [4 félév [mérnöktanár]] |
Képz. szint: Mesterképzés | |
Munkarend: Levelező | |
Fin. forma: Állami ösztöndíjas | |
Képzési idő (félév): 4 | |
Állami támogatás/önköltség féléves összege: támogatott | |
Minimumpont: - |
Általános szakleírás
Az intézmény képzési sajátosságairól a kartól kaphat tájékoztatást.
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
4 féléves képzésre az jelentkezhet, aki a meghirdetett specializációknak megfelelő, képzési területhez tartozó alapképzési (vagy annak megfelelő főiskolai) végzettséggel rendelkezik. A szakmai tanárképzés 4 féléves, egy szakos képzésben több szakmai elméleti tárgy oktatására készít fel. Amennyiben a jelentkezőnek előzetesen megszerzett köznevelési munkatapasztalata van, akkor a beiratkozást követő eredményes elismertetési eljárás alapján a képzési idő 3 félévre csökken, amelyben az egyéni összefüggő iskolai gyakorlat 1 félév.
A mesterképzésben történő tanárképzés felvételi követelményeiről a Tájékoztató 6.3 fejezetében tájékozódhat.Jelentkezés szakoktató alapképzési vagy főiskolai oklevéllel
A szakoktató oklevélre épülő szakmai tanárképzés 4 féléves, egyszakos, amely azonban több szakmai elméleti tárgy oktatására is felkészít. A szakoktatói oklevél szakmai irányultságának (a szakképzés szakmacsoportjának) megfelelő szakmai tanárképzésre történő jelentkezés lehetséges.
A tanári mesterszakra jelentkezőknek pályaalkalmassági vizsgán kell részt venniük. A pedagógus végzettség mentesít a pályaalkalmassági vizsga alól.
A pályaalkalmassági vizsga helyszíne:
SOE Benedek Elek Pedagógiai Kar, Sopron, Ferenczy J. u. 5. sz.
A pályaalkalmassági vizsga időpontja:
2023. június 15.
A pályaalkalmassági vizsgára külön jelentkezni nem kell. A központi adatfeldolgozás után minden érintett jelentkezőt e-mailben értesítenek.
A pályaalkalmassági vizsgára hozza magával:
- személyi igazolvány és lakcímkártya
- az oklevél (több diploma esetén mindegyikről), a leckekönyv, a nyelvvizsga és az egyéb dokumentációk másolata
A pályaalkalmassági vizsga szerkezete, tartalma:
A pályaalkalmassági vizsga célja: a szóbeli alkalmassági vizsgán, a jelölttel való személyes találkozás során, a tanárképzésre jelentkező pályaképéről, személyes motivációiról, habitusáról, kommunikációs készségéről, pedagógiai elképzeléseiről való tájékozódás.
A pályaalkalmassági vizsga külön közzétett szakirodalomból készülni nem kell. Időtartama jelentkezőnként 10-15 perc, a beszélgetésen az értékelő bizottságot a tanárképzésben részt vevő pedagógiai, pszichológiai és szakmódszertani szakemberek alkotják.Amennyiben tanári mesterképzésre jelentkezik, mindenképpen tanulmányozza át A tanári mesterképzésről szóló fejezetet.
Felvételi pontok számítása
Általános szabályok
A jelentkezés benyújtása előtt a jelentkező mindenképpen tanulmányozza a 3. sz. táblázatot, amelyben megtalálható, hogy az adott mesterképzésre való jelentkezéshez milyen alapképzésben szerzett oklevél szükséges. Ha ez alapján nem rendelkezik teljes kreditértékű oklevéllel, úgy a megjelölt felsőoktatási intézménynél ún. előzetes kreditelismerési eljárást kell kezdeményeznie. Részletes információk az érintett intézményektől kérhetők. A felvételi eljárás során a kreditelismerési határozatot NEM kell benyújtani! A további tudnivalók megtalálhatók az Előzményként elfogadott szakok, kreditelismerés c. fejezetben.
Mesterképzés esetén a jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben kell értékelni, amely tartalmazza a többletpontokat is. Azon jelentkezők számára, akik esélyegyenlőség jogcímen többletpontra jogosultak, jogcímenként külön-külön kell meghatározni a maximálisan kapható pontokat, és az összes jogcímet figyelembe véve – az esélyegyenlőségben részesítendők többletpontja – nem lehet több 10 pontnál, és nem lehet kevesebb 1 pontnál.
Intézményi szabályok
Több felsőfokú végzettség esetén a Kar a szakterületnek megfelelő, illetve a jelentkező számára előnyösebb oklevél átlagát veszi alapul.
Pontszámítás:
Felvételi pontok:
- felvételi elbeszélgetés: 50 pont
és
- oklevélátlag alapján: 40 pont
Többletpontok minden szak esetében: maximum 10 többletpont adható.
- Esélyegyenlőségi maximális pont: 9 pont
- fogyatékosság: 3 pont
- gyermekgondozás: 3 pont
- hátrányos helyzet: 3 pont
- 2. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 3 pont
- nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 5 pont
- TDK 1-3. hely: 5 pont
Csatolandó dokumentumok
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a Tájékoztató 3. fejezetében.
Felvétel feltétele: felsőfokú oklevél, oklevélmelléklet/leckekönyv
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: fogyatékosság igazolása, gyermekgondozás igazolása, hátrányos helyzet igazolása, nyelvvizsgát igazoló dokumentum, OTDK/TDK igazolás
Felvételi vizsgatárgyak
|
A szak más intézményben