Egyetemek, főiskolák
Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kar tanári [4 félév [mérnöktanár]] |
Képz. szint: Mesterképzés | |
Munkarend: Levelező | |
Fin. forma: Állami ösztöndíjas | |
Képzési idő (félév): 4 | |
Állami támogatás/önköltség féléves összege: támogatott | |
Minimumpont: - |
Általános szakleírás
Az intézmény képzési sajátosságairól a kartól kaphat tájékoztatást.
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
A fordító és tolmács (nappali és levelező) mesterképzésbe való belépéshez B nyelvből (az első idegen nyelvből) államilag elismert, felsőfokú (C1), komplex típusú nyelvvizsga és C nyelvből (a második idegen nyelvből) államilag elismert középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy ezekkel egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél szükséges.
Magyarázat: A nyelv: magyar, B nyelv: első idegen nyelv (angol vagy német), C nyelv: második idegen nyelv (angol vagy német).
Az angol nyelv és kultúra tanára, német nyelv és kultúra tanára mester szakon a jelentkezés feltétele az adott nyelvből középfokú (B2) komplex nyelvvizsga, vagy azzal egyenértékű bizonyítvány megléte.
A kulturális antropológia (angol nyelven) mesterképzési szakon a felvétel feltétele angol nyelvből középfokú (B2) komplex (korábban C típusú), vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga.
Szaktanár szakra a szakiránynak megfelelő osztatlan közismereti tanárszakon szakképzettséget szerzett és tanári munkakörben foglalkoztatott akkor nyerhet felvételt, ha a jelentkezéskor fennálló vagy azt megelőzően megszűnt, pedagógus munkakörre szóló közalkalmazotti jogviszonyában vagy munkaviszonyában Pedagógus I. vagy annál magasabb fokozatra szóló besorolással rendelkezik.
A mesterszakokon kötelező szakirodalmi jegyzéket a www.bolcsesz.uni-miskolc.hu oldal FELVÉTELI menüpontja tartalmazza.
Másik szakon szerzett főiskolai vagy egyetemi vagy mesterszintű közismereti tanári, szakmai tanári diplomával, továbbá szakoktató végzettséggel a szakra nem lehet jelentkezni.
Amennyiben tanári mesterképzésre jelentkezik, mindenképpen tanulmányozza át A tanári mesterképzésről szóló fejezetet.Felvételi pontok számítása
Általános szabályok
A jelentkezés benyújtása előtt a jelentkező mindenképpen tanulmányozza a 3. sz. táblázatot, amelyben megtalálható, hogy az adott mesterképzésre való jelentkezéshez milyen alapképzésben szerzett oklevél szükséges. Ha ez alapján nem rendelkezik teljes kreditértékű oklevéllel, úgy a megjelölt felsőoktatási intézménynél ún. előzetes kreditelismerési eljárást kell kezdeményeznie. Részletes információk az érintett intézményektől kérhetők. A felvételi eljárás során a kreditelismerési határozatot NEM kell benyújtani! A további tudnivalók megtalálhatók az Előzményként elfogadott szakok, kreditelismerés c. fejezetben.
Mesterképzés esetén a jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben kell értékelni, amely tartalmazza a többletpontokat is. Azon jelentkezők számára, akik esélyegyenlőség jogcímen többletpontra jogosultak, jogcímenként külön-külön kell meghatározni a maximálisan kapható pontokat, és az összes jogcímet figyelembe véve – az esélyegyenlőségben részesítendők többletpontja – nem lehet több 10 pontnál, és nem lehet kevesebb 1 pontnál.
Intézményi szabályok
Kulturális antropológia (magyar nyelven), kulturális mediáció, politikatudomány, szociológia, magyar nyelv és irodalom, történelem mesterképzési szakokon: a szóbeli vizsgára adható pontszám maximum 90 pont lehet. A szóbeli felvételin szerezhető pontszámok: a kötelező irodalom alapos és értő ismerete (40 pont), a megpályázott mesterszakhoz kapcsolódó tudomány (társadalomtudomány/irodalom és nyelvtudomány/történettudomány) módszereiben való jártasság (30 pont), általános műveltség (20 pont).
Fordító és tolmács (nappali és levelező) mesterképzési szak: az írásbeli vizsgára adható pontszám maximum 90 pont lehet. Az írásbeli felvételin szerezhető pontszámok: fordítás idegen nyelvről magyar nyelvre: 40 pont, fordítás magyar nyelvről idegen nyelvre: 50 pont. A felvételi vizsgán a felvételiző által hozott nyomtatott szótár használható. A felvételi követelmények az első idegen nyelvre vonatkoznak, a második idegen nyelvből nincs felvételi.
Tanár-angol nyelv és kultúra tanára, tanár-magyar nyelv és irodalom szakos tanár, tanár-német nyelv és kultúra tanára, tanár-történelemtanár mesterképzési szakok: a választott szakképzettséghez kapcsolódó felkészültség, a kötelező irodalom ismerete (40 pont), közoktatás aktuális problémái, pedagógiai-pszichológiai ismeretek (30 pont), általános műveltség (20 pont).
Kulturális antropológia (angol nyelven), tanár-egészségügyi tanár, tanár-földrajztanár, tanár-közgazdásztanár (vállalkozási ismeretek) mesterképzési szakon a felvételi pontok számítása: 35 pont az oklevél minősítése alapján (minősítés x 7), 55 pont szakmai és motivációs elbeszélgetés.
Tanár-mérnöktanár (gépészet-mechatronika) mesterképzési szakokon: 45 pont az oklevél minősítése alapján (minősítés x 9), 45 pont szakmai és motivációs elbeszélgetés.
Pontszámítás:
Felvételi pontok:
- oklevél minősítése alapján: 45 pont
és
- szakmai és motivációs beszélgetés: 45 pont
Többletpontok minden szak esetében: maximum 10 többletpont adható.
- Esélyegyenlőségi maximális pont: 1 pont
- fogyatékosság: 1 pont
- gyermekgondozás: 1 pont
- hátrányos helyzet: 1 pont
- 1. nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 10 pont
- 1. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 7 pont
- intézményi TDK 1-3 hely vagy különdíj: 3 pont
- intézményi TDK részvétel: 1 pont
- OTDK 1-3 hely vagy különdíj: 7 pont
- OTDK részvétel: 5 pont
Csatolandó dokumentumok
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a Tájékoztató 3. fejezetében.
Felvétel feltétele: felsőfokú oklevél
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: fogyatékosság igazolása, gyermekgondozás igazolása, hátrányos helyzet igazolása, nyelvvizsgát igazoló dokumentum, OTDK/TDK igazolás
Felvételi vizsgatárgyak
|
A szak más intézményben