Egyetemek, főiskolák
Debreceni Egyetem Műszaki Kar tanári [4 félév [mérnöktanár]] |
Képz. szint: Mesterképzés | |
Munkarend: Levelező | |
Fin. forma: Állami ösztöndíjas | |
Képzési idő (félév): 4 | |
Állami támogatás/önköltség féléves összege: támogatott | |
Minimumpont: 50 |
Általános szakleírás
Az intézmény képzési sajátosságairól a kartól kaphat tájékoztatást.
Specializálódás a képzés során
A specializáció önálló szakképzettséget nem adó képzési tartalmat jelent (egyetemi dokumentumokban röviden: specializáció).
A mesterfokozat megszerzéséhez államilag elismert legalább B2 (korábban középfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsga letétele, vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges, bármely olyan élő idegen nyelvből, amelyen az adott szakmának tudományos szakirodalma van.
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
A mesterképzési szakok kreditelismerési eljárásairól a részletek a Kar honlapján (www.eng.unideb.hu), a tanszékek oldalain találhatók, és innen tölthetők le a kreditelismerési táblázatok is. A kreditelismerési nyomtatvány alapján történik a kreditek elismerése.
Jelentkezhetnek a választott szakiránynak megfelelő főiskolai vagy alapszakos mérnöki oklevéllel rendelkezők.
Felvételi elbeszélgetés:
A szakirányhoz kapcsolódó korábbi tanulmányok, végzettségek ismertetése. Az eddigi szakmai tevékenység, eredmények, érdeklődési kör bemutatása. Beszámoló az esetleges gyakorlatról a tanítás és egyéb iskolai tevékenységek terén.
Pályaalkalmassági vizsga:
Motivációs beszélgetés: beszélgetés a vizsga során felvetett oktatási-nevelési szituációkról. Véleményalkotás általános oktatási-nevelési kérdésekről. A tanári pályával kapcsolatos tervek bemutatása.
A pályaalkalmassági vizsgálat kötelező eleme egy kézírásos, előre megírt, maximum kétoldalas motivációs levél elkészítése. A vizsgán a motivációs levél alapján folyik a beszélgetés a felvételiző pályaelképzeléseiről, karrierterveiről, egyéni életútjának fejlődési terveiről, arról, hogy miért kíván tanár lenni.
A motivációs levélben fel kell tüntetni a nevét, a születési helyét és születési dátumát, valamint a lakcímét és telefonszámát.
A motivációs beszélgetés és pályaalkalmassági vizsga időpontjáról a kar külön értesítést küld.
Amennyiben tanári mesterképzésre jelentkezik, mindenképpen tanulmányozza át A tanári mesterképzésről szóló fejezetet.Felvételi pontok számítása
Általános szabályok
A jelentkezés benyújtása előtt a jelentkező mindenképpen tanulmányozza a 3. sz. táblázatot, amelyben megtalálható, hogy az adott mesterképzésre való jelentkezéshez milyen alapképzésben szerzett oklevél szükséges. Ha ez alapján nem rendelkezik teljes kreditértékű oklevéllel, úgy a megjelölt felsőoktatási intézménynél ún. előzetes kreditelismerési eljárást kell kezdeményeznie. Részletes információk az érintett intézményektől kérhetők. A felvételi eljárás során a kreditelismerési határozatot NEM kell benyújtani! A további tudnivalók megtalálhatók az Előzményként elfogadott szakok, kreditelismerés c. fejezetben.
Mesterképzés esetén a jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben kell értékelni, amely tartalmazza a többletpontokat is. Azon jelentkezők számára, akik esélyegyenlőség jogcímen többletpontra jogosultak, jogcímenként külön-külön kell meghatározni a maximálisan kapható pontokat, és az összes jogcímet figyelembe véve – az esélyegyenlőségben részesítendők többletpontja – nem lehet több 10 pontnál, és nem lehet kevesebb 1 pontnál.
Intézményi szabályok
Az európai uniós vagy orosz nyelvvizsgáért középfokú (B2) vagy felsőfokú (C1) szinten adható többletpont.
Nyelvvizsgáért adható többletpontok: Felsőfokú komplex nyelvvizsgáért, illetve második (más nyelvből tett) középfokú nyelvvizsgáért jár többletpont. Azonos nyelvből tett általános és szakmai nyelvvizsgáért egyszer jár többletpont!
Intézményi vizsgák sajátos követelményei
Az alkalmassági vizsgák követelményeire vonatkozóan információ közvetlenül az Intézménytől kérhető.
Felvételi pontok:
- felvételi elbeszélgetés: 40 pont
és
- oklevél minősítése alapján: 50 pont
Többletpontok minden szak esetében: maximum 10 többletpont adható.
- Esélyegyenlőségi maximális pont: 5 pont
- fogyatékosság: 5 pont
- gyermekgondozás: 5 pont
- hátrányos helyzet: 5 pont
- 1. nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 5 pont
- 2. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 5 pont
- intézményi TDK 1-3. hely: 5 pont
- OTDK 1-3. hely: 10 pont
Csatolandó dokumentumok
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a Tájékoztató 3. fejezetében.
Felvétel feltétele: felsőfokú oklevél, motivációs levél és/vagy önéletrajz
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: fogyatékosság igazolása, gyermekgondozás igazolása, hátrányos helyzet igazolása, nyelvvizsgát igazoló dokumentum, oklevélmelléklet/leckekönyv, OTDK/TDK igazolás
Felvételi vizsgatárgyak
|
és
|
A szak más intézményben