Egyetemek, főiskolák
Magyar Képzőművészeti Egyetem vizuális művészet |
Képz. szint: Alapképzés | |
Munkarend: Nappali | |
Fin. forma: Állami ösztöndíjas | |
Képzési idő (félév): 6 | |
Állami támogatás/önköltség féléves összege: támogatott | |
Minimumpont: - |
Általános szakleírás
Az intézmény képzési sajátosságairól a kartól kaphat tájékoztatást.
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
Az első (I.) szakaszban - az alkalmassági vizsga keretében - előírt portfólió elektronikus feltöltésével kapcsolatban tájékoztatást 2023 áprilisában, személyre szóló elektronikus levélben (e-mailben) kapnak a jelentkezők, illetve az egyetem honlapján teszik közzé.
Az alkalmassági vizsga díját (4 000 Ft) az egyetem számlaszámára kell átutalni, 2023. március 27. és 2023. április 12. között, a jelentkező nevének és lakcímének a közleményben történő megadásával.
Számlaszám és kedvezményezett:
10032000-01426751-00000000
Magyar Képzőművészeti Egyetem
Fontos, hogy kizárólag a fenti időintervallumban utalja át az alkalmassági vizsga díját! A megadott időszak előtt, illetve a megadott időszakban név és/vagy a lakcím megjelölése nélkül beérkező utalásokat visszautalják a küldő számlaszámára. Az alkalmassági vizsgadíj befizetésének elmulasztása, az utalás elmaradása a felvételi eljárásból történő kizárással járhat.
Készpénzzel, a vizsga helyszínén történő befizetésre, illetve csekkes fizetésre sincs mód.
A 2023. júniusi alkalmassági és gyakorlati vizsgákat személyes jelenléttel szervezi az Egyetem, melye(ke)n a részvétel kötelező.
A 2023. évben meghirdetett Országos Középiskolai Rajzversenyen 1-3. helyezést elért jelentkezők - a képzőművészet-elmélet alapképzési szakra jelentkezők kivételével - az első (I.) szakasz rostavizsgáján továbbjutnak. A versenyen elért eredmény igazolását legkésőbb az első (I.) szakasz rostavizsgájának napjáig kell benyújtani.
Első szakasz: Előrosta az otthoni munkák alapján.
Készítsen 1 db portfóliót „összefűzött” pdf fájl formátumban, maximum 50 MB méretben.
A fájl tartalma:
- maximum fél oldalas motivációs levél, amiben leírja, hogy miért ezt a szakot választotta;
- önéletrajz;
- válogatás az eddigi – bármilyen műfajban készült – autonóm munkákból;
- tanulmányok (bármilyen műfajban: pl. szobor, rajz, festmény).
Második szakasz
Egész alakos tanulmány rajz (2x4 óra), modell után, 70x100 cm-es méretben, szabadon választott nem színes rajzi technikával (szén, grafit, fekete kréta, tus stb.).
Harmadik szakasz
1. nap délelőtt
Portré tanulmány rajz (4 óra), modell után, 50x70 cm-es méretben, szabadon választott nem színes rajzi technikával (szén, grafit, fekete kréta, tus stb.).
1. nap délután
Kreatív feladatmegoldás (4 óra): a helyszínen kiadott fogalmak alapján, szabadon választott technikával (rajz-festés, kollázs stb.) készített asszociációs mű 70x100 cm-es méretben.
2. nap
Kreatív plasztikai feladat a helyszínen megadott témára (8 óra). Makettezéshez és kollázshoz használt anyagok és eszközök szükségesek (drót, ragasztó, kartonpapír, hurkapálca stb.)
3. nap
Portfólió megtekintésével egybekötött felvételi beszélgetés, tájékozottság felmérése a kortárs magyar és nemzetközi képzőművészet területén, amelyhez nem csak az egyes alkotók ismerete tartozik hozzá, hanem a képzőművészeti szcéna és annak háttérintézményei is (pl. nagy nemzetközi kiállítások, kurátorok, hazai és nemzetközi galériák).
Ajánlott irodalom:
- Beke László: Rajz és műalkotások elemzése a középiskolák számára
- Tatai Erzsébet: Művészettörténeti ismeretek, Enciklopédia, 2002.
- Kepes György: A látás nyelve, Gondolat Kiadó, 1979.
- Moholy Nagy László: Az anyagtól az építészetig; ford. Mándy Stefánia, utószó Otto Stelzer, Hans M. Wingler, Vámossy Ferenc; Corvina, 1973.
- Erőss István: Természetművészet, Líceum Kiadó, 2011.
- Erőss István: Body in the Landscape, 2020.
- Berecz Ágnes: 100 Years, 100 Artworks: A History of Modern and Contemporary Art, 2019.
- Jean Robertson, Craig McDaniel: Themes of Contemporary Art: Visual Art After 1980, Oxford University Press, 2010.
- Maja Fowkes, Reuben Fowkes: Central and Eastern European Art Since 1950 (World of Art), 2020.
- Tony Godfrey: The Story of Contemporary Art, 2020.
- Peternák Miklós: Perspektíva. Katalógus. C3 – Műcsarnok, Budapest , 2001. (koncepció, társszerkesztő: Erőss Nikolett)
- http://www.c3.hu/c3/publications/index.php?kiid=15
- https://balkon.art/home/
- https://ujmuveszet.hu/
- https://www.documenta.de/#
- https://www.labiennale.org/en/history
- https://www.skulptur-projekte-archiv.de/
Felvételi pontok számítása
Az egyes szakokhoz tartozó vizsgakötelezettséget és a képzési területenként eltérő többletpontok rendszerét az 1. sz. táblázatban tekintheti át.
A külföldi vagy külföldi rendszerű középiskolában szerzett eredmények megfeleltetése, illetve ezek tanulmányi és érettségi pontokká való átszámítása központilag történik, erről A külföldi vagy Magyarországon működő külföldi rendszerű intézményben szerzett végzettségekről c. részben, illetve a honlapon találhat bővebb információt.
A gyakorlati vizsgán összesen 200 pont érhető el. A gyakorlati vizsga pontszámát a vizsgán teljesített feladatok, a felvételi beszélgetés és a bemutatott, otthon készített munkák (portfolió) együttes értékelése adja.
Tanulmányi és érettségi pont számítására nem kerül sor, a gyakorlati vizsgán szerzett pontok duplázásával, többletpontok nélkül történik a felvételi összpontszám meghatározása.
Az elérhető összpontszám: max. 400 pont.
A gyakorlati vizsga szakaszai:
- Az első (I.) szakaszban a felvételi bizottság(ok) a bemutatott anyagok (portfolió) alapján dönt(enek) az alkalmasságról.
- A második (II.) szakasz végén a felvételi bizottság(ok) - pontozás és írásos vélemény nélkül - értékeli(k) a felvételizők munkáit, és dönt(enek) arról, hogy a harmadik (III.) szakaszban kik vehetnek részt a gyakorlati vizsgán.
- A harmadik (III.) szakasz gyakorlati vizsgája során a felvételi bizottság(ok) pontozással értékeli(k) a jelentkezőket.
Intézményi vizsgák sajátos követelményei
Az alkalmassági és gyakorlati vizsgák követelményeire vonatkozóan információ közvetlenül az Intézménytől kérhető.
Csatolandó dokumentumok
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a Tájékoztató 3. fejezetében.
Felvétel feltétele: érettségi bizonyítvány
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: -
Érettségi követelmények
|
és
|