Egyetemek, főiskolák
Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Kar mérnökinformatikus (angol nyelven) |
Képz. szint: Mesterképzés | |
Munkarend: Nappali | |
Fin. forma: Állami ösztöndíjas | |
Képzési idő (félév): 4 | |
Állami támogatás/önköltség féléves összege: támogatott | |
Minimumpont: - |
Általános szakleírás
Az intézmény képzési sajátosságairól a kartól kaphat tájékoztatást.
mérnökinformatikus mesterképzési szak ››
(A linkre kattintva kilép a hivatalos Tájékoztatóból.)Specializálódás a képzés során
Az Információs Technológiai és Bionikai Kar elsődleges célkitűzése, hogy biztosítsa azon képességek megszerzését, amellyel a fiatal diplomások hosszú távon is sikeresek lehetnek a XXI. században. Ehhez újszerű, sokoldalú multidiszciplináris képzést, az információtechnika és bionika hatékony alkalmazását is igénylő elméleti alapokat biztosít a kar a hallgatók számára. Az időtálló elméleti alapokon nyugvó, a legújabb technológiákat is bemutató szaktárgyi oktatás, valamint a készség-szintű ismereteket adó gyakorlati képzés segíti a hallgatókat a tanult ismeretek mély megértésében és elsajátításában.
A Kar ugyanakkor kutatási-oktatási-technológiai központ is. A magyar tudományos élet és műszaki fejlesztés legjobb hagyományaira és néhány nemzetközi innovációs központra építve alkalmazza a "tanítva-kutatva-fejlesztve" módszert, illetve életmódot, amely az intenzív tanulás, a tudományos kutatás, az innováció és az egymás iránti figyelmesség szintézisével valósul meg. Ezt az oktatók Nyugat-Európa és az Egyesült Államok egyetemein töltött hosszabb idejű tudományos és oktatási munkatapasztalata biztosítja. A mesterképzések elvégzésével a hallgatók a már korábban megszerzett alapokra építve olyan elméleti tudást és gyakorlati képességeket szerezhetnek, amelyek révén képessé válnak kutatásokban való részvételre, és könnyedén, nagy magabiztossággal helyezkedhetnek el olyan cégeknél, ahol kiemelkedő tudásuk révén rendkívül komoly sikereket és eredményeket érhetnek el.
A Karon számos korszerű és egyedülálló eszközparkkal rendelkező kísérleti laboratórium működik. Az angol nyelvű képzéseken elsajátított szakmai nyelvi készségek komoly előnyt jelentenek a szakirodalomban való eligazodás, illetve a későbbi kommunikáció, valamint munkavállalási lehetőségek szempontjából.
A vonatkozó jogszabályok értelmében az angol nyelvű képzésben megszerzett diploma egyben felsőfokú angol nyelvvizsgának is minősül.
A PPKE-ITK-n folyó képzés az általános képzési területek mellett számos tekintetben túlmutat a Magyarországon általános mérnökinformatikus tanterveken. A mesterképzésünk különlegessége az információs technológiák és az élettudományok sajátos szinergiájának lehetőségében rejlik. Célja az emberközpontú információs technológia oktatása széleskörű tudományos megalapozással.
A képzés teljes egészében angol nyelven folyik, amely komoly előnyt jelenthet a nemzetközi munkaerőpiacon, magyar hallgatók számára pedig a megszerzett diploma egyenértékű egy felsőfokú szakmai nyelvvizsgával.
A természettudományos elméleti alapokon túl a szoftvertechnológia specializáció keretében a hallgatók komoly jártasságra tehetnek szert korszerű szoftverfejlesztési módszertanok, környezetek és ezek változatos alkalmazásai terén. A gépi tanulással és mesterséges intelligenciával foglalkozó specializáción nagy mennyiségű adaton alapuló modellezés, döntéshozatal és optimalizáció mesterszintű technikái sajátíthatók el. A nagy teljesítményű számítások specializáción a párhuzamos számítások elmélete és gyakorlata mellett nagy hangsúlyt fektetünk a hardveres kérdésekre, a kilo-processzoros és a rekonfigurálható architektúrák tervezésére. A felsorolt témák mellett a neuromorf számítások, a számítógépes nyelvfeldolgozás, a képelemzés és a képfeldolgozás szintén az informatika izgalmas és korszerű területei közé tartoznak.
A mesterszakos hallgatók a PPKE-ITK egyedülálló eszközparkkal rendelkező kísérleti laboratóriumaiban már tanulmányaik alatt belekóstolhatnak a kutatás-fejlesztés világába, és felkészülhetnek a doktori képzésre is.
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
A mesterképzések oktatási nyelve az angol.
A felvételhez minden mesterképzési szakon államilag elismert középfokú (B2) komplex nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél szükséges angol nyelvből.
Aki nem kérheti, vagy nem kéri az oklevél eredményének duplázást, szóbeli vizsgát kell tennie. A szóbeli felvételi angol nyelven zajlik, amire egyoldalas motivációs levelet kérnek, melyben kitér a jelentkező arra, hogy miért szeretne az adott szakon továbbtanulni.
Szakmai tevékenységként megjelent vagy elfogadott publikációra adnak többletpontot. Ezeket a dokumentumokat töltsék fel a jelentkezés során a Szakmai tevékenység igazolása kategóriába.
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe a mérnökinformatikus alapképzési szak.
Meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető: a gazdaságinformatikus, a programtervező informatikus és az üzemmérnök-informatikus alapképzési szak.
Meghatározott kreditek teljesítésével vehetők figyelembe továbbá azok az alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a Kar Kreditátviteli Bizottsága elfogad.
A felvételi során két témakört kell előzetesen választania a jelentkezőnek. Választható témakörök:
- matematika;
- fizika-elektronika;
- számítástechnika.
A szóbeli vizsga tételsorai az alábbi oldalon letölthetők:
itk.ppke.hu/felvetelizoknek
A választott témaköröket a tanulmanyi.osztaly@itk.ppke.hu e-mail címre kell előzetesen megírni, legkésőbb 2023. november 25-ig.
Felvételi pontok számítása
Általános szabályok
A jelentkezés benyújtása előtt a jelentkező mindenképpen tanulmányozza a 3. sz. táblázatot, amelyben megtalálható, hogy az adott mesterképzésre való jelentkezéshez milyen alapképzésben szerzett oklevél szükséges. Ha ez alapján nem rendelkezik teljes kreditértékű oklevéllel, úgy a megjelölt felsőoktatási intézménynél ún. előzetes kreditelismerési eljárást kell kezdeményeznie. Részletes információk az érintett intézményektől kérhetők. A felvételi eljárás során a kreditelismerési határozatot NEM kell benyújtani! A további tudnivalók megtalálhatók az Előzményként elfogadott szakok, kreditelismerés c. fejezetben.
Mesterképzés esetén a jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben kell értékelni, amely tartalmazza a többletpontokat is. Azon jelentkezők számára, akik esélyegyenlőség jogcímen többletpontra jogosultak, jogcímenként külön-külön kell meghatározni a maximálisan kapható pontokat, és az összes jogcímet figyelembe véve – az esélyegyenlőségben részesítendők többletpontja – nem lehet több 10 pontnál, és nem lehet kevesebb 1 pontnál.
Intézményi szabályok
Előzetes kreditelismerés:
Mindazoknak, akik nem teljes kreditértékkel elfogadott alapszakon szerzett diplomával jelentkeznek valamelyik mesterképzésre, előzetes kreditelismerési kérelmet kell benyújtaniuk.
Teljes kreditértékű szakok mérnökinformatikus MSc esetén a mérnökinformatikus BSc, az info-bionika mérnöki MSc és az orvosi biotechnológia MSc esetén pedig a molekuláris bionika és a molekuláris bionika mérnöki BSc.
Az előzetes kreditelismerési kérelem adatlapja a Kar honlapjáról (itk.ppke.hu/felvetelizoknek) tölthető le.
Az előzetes kreditelismerési kérelmeket mellékletekkel együtt kell beküldeni: 2023. november 25-ig elektronikus úton a tanulmanyi.osztaly@itk.ppke.hu címre.
Az összpontszám (maximum 100 pont) a hozott pontok, a szerzett pontok és a többletpontok összege:
- Hozott pontok (maximum 45 pont): a felvétel alapjául szolgáló képzésben (alapképzés, mesterképzés, illetve korábbi főiskolai vagy egyetemi képzés) szerzett oklevél minősítésének kilencszerese.- Szerzett pontok (maximum 45 pont): a szóbeli felvételi vizsgán szerzett pontszám.
Ha a szerzett pontszám magasabb, mint a hozott pontszám, akkor a szerzett pontok kétszerese és a többletpontok összege adja az összpontszámot.
Hozott pontok duplázása:
- Info-bionika mérnöki mesterképzés: legalább jó minősítésű, 3 évnél nem régebbi molekuláris bionika mérnöki alapképzési szak diplomája esetén kérhető – felvételi vizsga helyett – a hozott pontok duplázása.
- Mérnökinformatikus mesterképzés: legalább jó minősítésű, 3 évnél nem régebbi bármely alapképzési szak diplomája esetén kérhető – felvételi vizsga helyett – a hozott pontok duplázása.
További részletes információk: itk.ppke.hu/felvetelizoknek
Pontszámítás:
Felvételi pontok:
- felvételi vizsga: 45 pont
- oklevél minősítése alapján: 45 pont
vagy
- oklevél minősítés duplázása: 90 pont
vagy
- felvételi vizsga duplázása: 90 pont
Többletpontok minden szak esetében: maximum 10 többletpont adható.
- Esélyegyenlőségi maximális pont: 8 pont
- fogyatékosság: 4 pont
- gyermekgondozás: 2 pont
- hátrányos helyzet: 2 pont
- 1. nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 5 pont
- 2. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 4 pont
- 3. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 4 pont
- intézményi TDK: 2 pont
- intézményi TDK 1-3. hely: 8 pont
- megjelent/elfogadott publikáció 1.: 5 pont
- megjelent/elfogadott publikáció 2.: 10 pont
- OTDK 1-3. hely: 10 pont
- OTDK részvétel: 2 pont
Csatolandó dokumentumok
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a Tájékoztató 3. fejezetében.
Felvétel feltétele: felsőfokú oklevél, nyelvvizsgát igazoló dokumentum, oklevélmelléklet/leckekönyv
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: fogyatékosság igazolása, gyermekgondozás igazolása, hátrányos helyzet igazolása, motivációs levél és/vagy önéletrajz, OTDK/TDK igazolás, szakmai tevékenység igazolása
Felvételi vizsgatárgyak
|
A szak más intézményben
intézmény | Település |
Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kar (PE-MIK) | Veszprém |