Kevesen érdeklődnek a felsőfokú szakképzés iránt
« vissza | 1 2 |
|
A felsőfokú szakképzésre bejutók 2008-ban sem voltak 8 ezren
A felsőfokú szakképzésre bejutók száma az 1999 és 2008 közötti időszakban jelentősen növekedett, ám a növekedés üteme korántsem tekinthető egyenletesnek, sőt, egy-két évben létszámcsökkenés is megfigyelhető. 1999-ben összesen 1412 fő kezdte meg tanulmányait a 11-féle képzés valamelyikén, 2008-ra a bejutók száma 7871-re emelkedett. Figyelemreméltó ugyanakkor, hogy a 2004 és 2006 közötti időszakban a tanulmányaikat megkezdők száma kismértékben csökkent annak ellenére, hogy a választható képzéstípusok számában jelentős bővülés történt ekkor (2004: 33-féle képzés, 2006: 43-féle képzés). A legutóbbi felvételi időszakban kisebb növekedés mutatkozott a felsőfokú szakképzést választók körében, ami a felsőoktatásba bekerülők létszámának általános csökkenését figyelembe véve mindenképpen pozitívan értékelendő, ám az elgondolkodtató, hogy sok hely így is betöltetlenül maradt.
A felsőfokú szakképzés keretében végzett tanulmányok nappali, esti és levelező tagozaton végezhetők. Legnépszerűbb a nappali tagozat, melyre a diákok minden évben változó, de mindig legnagyobb részarányban kerülnek be (75-89 százalék). Esti tagozat csak néhány képzéstípus esetében működik, az ide járók részaránya 1999 és 2008 között nem haladta meg az 1 százalékot. A levelező tagozat létszámát tekintve ennél jóval jelentősebb (a bekerülő hallgatók 11-24 százaléka), de a nappali képzéshez viszonyítva aránya csekély.
A felsőfokú szakképzés keretében tanulmányaikat megkezdők finanszírozása is nagyban megváltozott a vizsgált időszakban.

A költségtérítéses helyekre felvett hallgatók 1999-ben még igen jelentős részt tettek ki, ám e finanszírozási forma jelentősége az évek folyamán egyre csökkent: a 2008-ban felvett hallgatók mindössze 4 százaléka nem élvezheti az állami finanszírozás előnyeit. Az arányok megváltozása e téren viszonylag egyenletesnek mondható, eltekintve a 2002 és 2005 közötti megtorpanástól; ezekben az években a két finanszírozási forma egymáshoz viszonyított aránya nem változott. Szintén a finanszírozás kérdéséhez tartozik, hogy a felsőfokú szakképzést választó hallgatók mentesülnek a fejlesztési hozzájárulás fizetése alól.
A felsőfokú szakképzés keretei közt indított képzések közül népszerűségét tekintve kiemelkedik az idegenforgalmi szakmenedzser, mely 1999-től 2008-ig minden évben a legtöbb hallgatót vonzotta.

Feltűnő, hogy 2000 óta a képzési választék bővülése ellenére sem csökkent jelentősen azok részaránya, akik az idegenforgalmi szakmenedzser képzést választották. A vizsgált időszak legelején, 1999-ben pedig - annak ellenére, hogy a legtöbb szak a műszaki és gazdasági területen indult - a bekerülő hallgatók több mint 40 százaléka (!) döntött e képzés mellett.
- 1. A képzés sokaknál az alapképzésnek
- 2. Az utóbbi években azért növekszik a képzésre bejutottak száma
Kutatások
- Felsőoktatási Elemzési Jelentések - 6. évfolyam 1. szám, 2022. március
- Field period of EUROSTUDENT 8 research in Hungary has started
- Vegyél részt az EUROSTUDENT 8 kutatásban és nyerj belépőt az EFOTT-ra!
- Elindul az EUROSTUDENT 8 kutatás magyarországi adatfelvétele
- Megjelent a 2021-es DPR Hallgatói kutatás zárótanulmánya