A keresztféléves jelentkezők többsége mesterképzést választott
2012.02.07A csaknem 6500 jelentkező 71,8 százaléka felvételizett sikerrel a 2012 februárjában induló képzésekre. A legtöbben a mesterképzéseket célozták meg, a legnépszerűbb alapszak a gazdálkodási és menedzsment volt, míg a mesterképzések közül a tanár szak vonzotta a legtöbb jelentkezőt.
A jelentkezők és a felvettek képzési szint, munkarend és finanszírozási forma szerint
A 2012-es keresztféléves felvételi során 6418-an nyújtották be jelentkezésüket valamely felsőoktatási intézménybe. Alapképzésre 761-en, felsőfokú szakképzésre 158-an, míg mesterképzésre 5499-en jelentkeztek. Közülük összesen 4606-an jutottak be valamelyik általuk megjelölt egyetemre vagy főiskolára, vagyis a jelentkezők 71,8 százaléka felvételizett sikerrel. Alapképzésben 488-an, felsőfokú szakképzésben 104-en, míg mesterképzésben 4014-en kezdhetik meg tanulmányaikat.
Első helyes jelentkezők és az összes felvett száma az egyes képzési szinteken
|
Első helyes jelentkezők képzési szint szerint (elemszám; százalék)
![]() |
Felvettek képzési szint szerint (összes felvett - elemszám; százalék)
![]() |
Alapképzésben és felsőfokú szakképzésben csak költségtérítéses helyekre pályázhattak a jelentkezők. Államilag támogatott helyre csak mesterképzésben lehetett jelentkezni. A felvételizők 95 százaléka választotta ezt a finanszírizási formát, azonban a felvettek 88 százaléka kezdheti meg államilag támogatott formában a tanulmányait. Az alapképzés és a felsőfokú szakképzés jelentkezői túlnyomórészt a levelező, a mesterszakra igyekvők pedig a nappali munkarendet jelöltek meg első helyen.
Első helyes jelentkezők képzési szint és munkarend szerint
|
A felvettek munkarend szerinti aránya hasonló a jelentkezők eloszlásához, alapképzésben és felsőfokú szakképzésben az új belépők mintegy hatvan százaléka levelező munkarendben, mesterképzésben pedig a felvettek kétharmada nappali képzésben kezdheti majd tanulmányait.
Felvettek képzési szint és munkarend szerint
|
A jelentkezők képzési területek szerint
Első helyes jelentkezők képzési terület szerint (minden munkarend és finanszírozási forma - elemszám; százalék)
![]() |
A képzési területek közül a gazdaságtudományok és a műszaki képzések vonzották a legtöbb első helyes jelentkezőt, de sokan választották az agrárképzést, valamint a pedagógusképzést is.
A mesterképzésre jelentkezők (az összes jelentkező megoszlásából következően) a legtöbb területen többségben vannak, egyetlen kivétel a társadalomtudományi terület, ahol ötven százalék feletti az alapképzést választók aránya.
Első helyes jelentkezők képzési területek és képzési szintek szerint
|
A jelentkezők finanszírozási forma szerinti eloszlását vizsgálva kitűnik, hogy amely képzési területen a mesterképzésre jelentkezők vannak túlsúlyban, ott az államilag támogatott képzések aránya magasabb, ahol pedig az alapképzést választók aránya nagyobb, ott többen jelölték meg a költségtérítéses képzési formát. Ennek oka természetesen az, hogy államilag támogatott formában csak mesterképzésekre lehetett jelentkezni.
Első helyes jelentkezők képzési területek és finanszírozási forma szerint
|
A felvetteket képzési területek és képzési szintek szerint vizsgálva kiderült, hogy összesen hat képzési területen (művészeti, sporttudomány, természettudomány, agrár, közigazgatási, orvos- és egészségtudomány) csak mesterszakosok kezdhetik meg februártól tanulmányaikat. A bölcsészettudományi és a társadalomtudományi területen ugyanakkor többen jutottak be alapképzésekre.
Felvettek képzési területek és képzési szintek szerint
|
Bölcsészettudományi és társadalomtudományi képzésben zömmel (60-70 százalékban) költségtérítéses formában kezdik majd meg tanulmányaikat a frissen felvett hallgatók, de viszonylag magas, 30 százalék feletti a költségtérítéses helyre felvettek aránya a művészeti, a gazdaságtudományi, az orvos- és egészségtudományi, valamint a pedagógusképzésben is.
Felvettek képzési területek és finanszírozási forma szerint
|
Jelentkezők és felvettek szakok szerint
Az alapszakok közül a legtöbb jelentkezőt a gazdálkodási és menedzsment szak vonzotta, a toplista második helyén az andragógia, a harmadikon a kereskedelem és marketing foglal helyet. A tíz legtöbb jelentkezőt vonzó alapszak között öt gazdaságtudományi, két műszaki, két bölcsész és egy társadalomtudományi szak található.
A tíz legtöbb első helyes jelentkezőt vonzó alapszak
|
Az alapképzésre felvettek szakonkénti számát nézve minimálisak az eltérések a szakok listájában a jelentkezői toplistához képest, a legtöbben valamely gazdaságtudományi képzésben kezdhet majd tanulmányokba.
Alapképzésre felvettek szakonként - a 10 legtöbb jelentkezőt felvett alapszak
|
A mesterszakok jelentkezői toplistáját a tanár mesterszak vezeti, de sok jelentkezőt vonzott négy gazdaságtudományi szak, a vezetés és szervezés, a marketing, a vállalkozásfejlesztés és a pénzügy is. A húsz legtöbb jelentkezőt vonzó mesterszak között a gazdasági képzések mellett műszaki képzéseket találunk nagyobb számban.
A húsz legnépszerűbb első helyes jelentkezőt vonzó mesterszak
|
A mesterképzésre felvettek szakonkénti listájában a jelentkezőkhöz hasonlóan gazdaságtudományi, műszaki és informatikai képzések vannak az élmezőnyben.
Mesterképzésre felvettek szakonként - a 20 legtöbb jelentkezőt felvett mesterszak
|
A felsőfokú szakképzések közül a munkavédelmi mérnökasszisztens és a nemzetközi szállítmányozási és logisztikai szakügyintéző képzés vonzotta a legtöbb első helyes jelentkezőt, valamint a felvettek száma is ezen a két szakon a legmagasabb.
Jelentkezők és felvettek karok (és intézmények) szerint
A karok közül a legtöbb első helyes jelentkezőt a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Kara vonzotta, de több mint háromszázan választották első helyen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem két karát, a Villamosmérnöki és Informatikai Kart, valamint a Gépészmérnöki Kart is. A főiskolák és főiskolai karok közül a legtöbb első helyes jelentkezőt a Kodolányi János Főiskola, a Nyíregyházi Főiskola Pedagógusképző Kara, valamint a Zsigmond Király Főiskola mondhatja magáénak.
A 20 legtöbb első helyes jelentkezőt vonzó kar
|
Alapképzésre jelentkező hallgatók legnagyobb számban a ZSKF-et, a Szolnoki Főiskolát, a KJF-et, valamint a BKF Heller Farkas Turisztikai és Gazdasági Karát választották első helyen, mesterképzésben a BCE-GTK, a BME-VIK és a BME-GÉK a listavezető, míg a felsőfokú szakképzések terén az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kara és a Tomori Pál Főiskola a legnépszerűbb.
A felvettek száma a BCE és a BME fentebb említett karain a legmagasabb, a különbség a jelentkezői toplista dobogójához képest az, hogy a BME-VIK a felvettek számában megelőzte a BCE-GTK-t. A főiskolák közül a ZSKF "zsebelte be" a legtöbb jelentkezőt.
A 20 legtöbb jelentkezőt felvett kar
|